Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|
aktualizacja

Turbina do Nord Stream 1 utknęła w Niemczech. Rosja nie dostarczyła wymaganych dokumentów

Podziel się:

Serwisowana w Kanadzie turbina do gazociągu Nord Stream 1 utknęła w Kolonii na zachodzie Niemiec, ponieważ władze Rosji nie dostarczyły dokumentów koniecznych do zatwierdzenia jej dalszego transportu — informuje Reuters, powołując się na dwa źródła. Reżim Władimira Putina m.in. brakiem części tłumaczy ograniczone dostawy gazu tą drogą.

Turbina do Nord Stream 1 utknęła w Niemczech. Rosja nie dostarczyła wymaganych dokumentów
Rosja tłumaczy ograniczenie dostaw gazu przez Nord Stream konserwacją gazociągu (East News, JOHN MACDOUGALL)

Strona rosyjska nie przekazała nawet informacji o tym, dokąd dokładnie należy turbinę Nord Stream dostarczyć i przez którą odprawę celną — przekazał jeden z rozmówców.

Rosja nie chce z powrotem swojej turbiny?

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck powiedział wcześniej w czwartek, że można odnieść wrażenie, iż Rosja nie chce z powrotem swojej turbiny, a to znaczy, że trudności techniczne są dla Moskwy jedynie pretekstem, by ograniczać dostawy gazu, a realne powody takiego postępowania są polityczne.

Habeck dodał, że niemiecki rząd jest w stałym kontakcie z firmą Siemens Energy, która serwisowała rosyjskie turbiny, i zostanie poinformowany, gdy problem transportu zostanie rozwiązany.

W normalnych warunkach serwisowanie turbin jest dla nas operacją rutynową (...). Oczywiście chcemy przetransportować turbinę na jej miejsce tak szybko jak to możliwe. Jednak to, ile to potrwa, nie zależy wyłącznie od nas - głosi komunikat wydany przez Siemens Energy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Kryzys byłby ogromny". Szantaż Rosji może mieć katastrofalne skutki

W poniedziałek niemieckie ministerstwo gospodarki oświadczyło, że serwisowanie turbiny do gazociągu Nord Stream 1 w Kanadzie nie było przyczyną ograniczenia dostaw gazu do RFN przez rosyjski koncern Gazprom, ponieważ turbina miała być używana dopiero od września, a spadek przesyłu nastąpił w pierwszej połowie lipca. Strona rosyjska utrzymywała, że właśnie brak tego urządzenia jest powodem ograniczenia przepływu surowca.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Pilne