Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja
Artykuł sponsorowany

Twoja firma jest w trudnej sytuacji finansowej? Przybliżamy temat restrukturyzacji

Podziel się:

Poznaj postępowanie restrukturyzacyjne, które zostało stworzone, aby chronić przedsiębiorcę przez bankructwem i upadłością. Wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego pozwala na odzyskanie płynności finansowej, dzięki ustawowej ochronie dla dłużnika.

Twoja firma jest w trudnej sytuacji finansowej? Przybliżamy temat restrukturyzacji
(materiały partnera)

Wielu ekspertów określa, że kryzys gospodarczy 2020 roku jest tym największym, z jakim przyszło nam się zmierzyć w nowożytnej historii. Wszystko dlatego, że wciąż trudno jest oszacować jego skalę i długofalowe skutki. Dla wielu osób trudna sytuacja finansowa firmy może oznaczać nie tylko utratę miejsca pracy, ale i ryzyko utraty całego majątku osobistego. Ogłoszenie upadłości wiążę się ze stratą całego majątku prywatnego i firmowego, jeżeli upadły prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą – a jest to w Polsce najbardziej popularna forma prowadzenia przedsiębiorstwa.

Co zrobić, gdy firma znalazła się w trudnej sytuacji i grozi jej zamknięcie?

Jeżeli znalazłeś się w sytuacji, że Twoje miesięczna spłata zadłużenia znacznie przekracza Twoje możliwości finansowania, nie musisz od razu myśleć o upadłości. Zamknięcie działalności nie jest rozwiązaniem, które pomoże na Twoje problemy w kryzysie − zamknięcie firmy oznacza nie tylko redukcję kosztów, ale i pozbawienie jej możliwości dochodu. Dlatego kiedy chcesz nadal walczyć o przetrwanie, możesz skorzystać z opcji postępowania restrukturyzacyjnego.

Co to jest restrukturyzacja?

Restrukturyzacja to typ postępowania sądowego, w którym dłużnik (np. właściciel firmy) ustala nowy plan spłaty zobowiązania z wierzycielami (tzw. plan układowy).

Restrukturyzacja ma na celu, oddłużyć przedsiębiorcę zredukować zadłużenie, chronić podmiot przed egzekucją komorniczą oraz przed wypowiedzeniem kluczowych umów, oraz pomóc rozłożyć zobowiązanie finansowe na dogodne, ustalone z wierzycielem raty.

Sam proces może mieć różne formy. Wyróżnia się 5 rodzajów postępowania restrukturyzacyjnego.

Przedstawione typy postępowania restrukturyzacyjnego mogą dość płynnie przechodzić jeden w drugi.

Co ważne, każde z tych postępowań może zostać zmienione w postępowanie upadłościowe, jeśliby nie doszło do zatwierdzenia układu.

1. Zatwierdzenie układu

Polega na tym, że dłużnik samodzielnie ustala z wierzycielami plan układowy. Rolą doradcy restrukturyzacyjnego jest zatwierdzenie go przed sądem. Zatwierdzenie układu nie oznacza jednak redukcji zadłużenia i często nie dotyka nawet spornych wierzytelności.

2. Przyśpieszone postępowanie układowe

Tu doradca restrukturyzacyjny odgrywa znacznie większą rolę. Jego zadaniem jest stworzenie całego planu układowego, przeprowadzenia głosowania wierzycieli oraz działanie w celu zawieszenia postępowania egzekucyjnego.

3. Postępowanie układowe

Doradca egzekucyjny ma podobne zadania jak w postępowaniu przyspieszonym. Największą różnicą jest to, że wierzyciel nie zostaje ujęty w spisie wierzytelności i ma prawo zgłoszenia sprzeciwu w postępowaniu sądowym.

4. Postępowanie sanacyjne
Całkowitą kontrolę nad firmą przejmuje syndyk. Ma on prawo ingerencji w wewnętrzne sprawy firmy, także umowy handlowe oraz prawo pracy. Postępowanie to jest dość rygorystyczne.

5. Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne

To najszybsze z tych 5 typów postępowań. Dzięki niemu dłużnik zyskuje 4-miesięczną ochronę przed egzekucją. Największą zaletą tego rozwiązania jest to, że skutki jego wdrożenia widoczne są niemal od razu. Pozwala ono na zablokowanie egzekucji komorniczej czy odblokowanie zajętego rachunku bankowego.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne – to musisz wiedzieć

W odróżnieniu od wcześniejszych typów, to postępowanie zostaje wszczęte na podstawie ogłoszenia w MSiG przez licencjonowanego doradcę restrukturyzacyjnego. Proces ogłoszenia w MSiG trwa do dwóch tygodni, dzięki temu, że decyzję o wszczęciu podejmuje doradca, a nie sąd, co ma wpływ na skrócenie procesu.

Od dnia ogłoszenia w monitorze przedsiębiorca otrzymuje ustawową 4-miesięczną ochronę przeciwegzekucyjną. To sprawia, że czynności egzekucyjne (m.in. licytacje komornicze) są wtedy zawieszone, a dłużnik może korzystać z konta bez obawy przed jego dalszym zajęciem.

Podczas 4-miesięcznej ochrony dłużnik z doradcą egzekucyjnym musi przedłożyć nowy plan, który obejmuje spłatę swoich zobowiązań. Aby został on zatwierdzony przez sąd, musi zostać przegłosowany przez wierzycieli (potrzebne jest 2/3 głosów). Na cały okres realizacji planu, doradca restrukturyzacyjny zostaje nadzorcą sądowym.

Dla kogo jest to dobre rozwiązanie i dlaczego?

Z postępowania restrukturyzacyjnego może skorzystać firma w kryzysie, nie tylko tym spowodowanym bieżącymi wydarzeniami w kraju i na świecie. Jest to rozwiązanie, które pomaga przedsiębiorcom uporać się z przeszacowanymi inwestycjami czy niepowodzeniem w biznesie. Z restrukturyzacji mogą skorzystać spółki oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i gospodarstwa rolne.

Najważniejsze jest jednak to, że proces ten przeznaczony jest dla działalności gospodarczych, które dobrze rokują na przyszłość i mają szansę finansowej odbudowy. W przypadku, kiedy firma nie ma dochodów i nie ma perspektyw na poprawienie swojej sytuacji finansowej, zastosowanie będzie miało postępowanie upadłościowe.

Jeżeli chcesz więc uratować swoją firmę przed zamknięciem, wybierz opcję restrukturyzacji.

Co możesz zyskać dzięki postępowaniu restrukturyzacyjnemu?

Restrukturyzacja może w skuteczny i zatwierdzony przed sądem sposób uchronić Cię przed koniecznością zamknięcia firmy. Dlaczego? Bo dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb proces restrukturyzacyjny może zapewnić Ci:

• zredukowanie długu nawet o 70%,

• zawieszenie postępowania egzekucyjnego,

• odblokowanie rachunku bankowego,

• zablokowanie odebrania pojazdu czy maszyn leasingowych,

• dogodny plan spłaty zadłużenia i nowy układ z wierzycielami.

Pamiętaj jednak o tym, że restrukturyzacja nakłada na Ciebie także pewne zobowiązania. Po pierwsze, będziesz musiał ściśle realizować założenia planu układowego oraz spłacać przewidziane w nim zobowiązania w terminie. Po drugie, firma nie będzie mogła zaciągać nowych zobowiązań finansowych ani zbywać składników majątkowych, o ile większość wierzycieli oraz nadzorca sądowy nie wyrażą na to zgody.

Już wiesz, że firmie może pomóc restrukturyzacja. Co to oznacza dla Twoich indywidualnych kredytów w banku? Jeżeli jako przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, spłacasz kredyt hipoteczny, to z dużym prawdopodobieństwem bank nie wyrazi zgody na wejście do planu układowego. Weź też pod uwagę, że postępowanie restrukturyzacyjne przed sądem nie jest tożsame z restrukturyzacją kredytu, którą podejmujesz indywidualnie z bankiem bez udziału sądu.

Jak Ci możemy pomóc?

Chcesz uzyskać pomoc? Zapoznaj się z ofertą KPR (https://kkpr.pl/restrukturyzacja/))
Jako licencjonowani doradcy restrukturyzacyjni pomożemy Ci przejść przez cały proces sądowy. Pamiętaj, że umowę zlecenia uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu możesz podpisać tylko z licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym, gdyż tylko on może złożyć taki wniosek. Po zgłoszeniu się do kancelarii, przeanalizujemy Twoją indywidualną sytuację i zakwalifikujemy Twoją firmę do odpowiedniego typu procesu restrukturyzacyjnego. Niejednokrotnie wspieramy naszych klientów w sfinansowaniu wszczęcia procesu. Po wstępnej analizie, to Ty decydujesz, czy chcesz, abyśmy wspólnie wyruszyli w dalszą drogę do uzdrowienia Twojej działalności gospodarczej.

Restrukturyzacja − co to oznacza dla Ciebie?

Warto wiedzieć, że zamknięcie działalności gospodarczej nie jest jedynym rozwiązaniem, kiedy pojawił się kryzys w firmie. Napiętrzające się rachunki i raty kredytów to nie wyrok dla firmy. Zanim przystąpisz do postępowania upadłościowego, odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz uratować firmę. Jeżeli tak, podejmij się restrukturyzacji. Zgłoś się do licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, który pomoże przeprowadzić Ci postępowanie sądowe oraz będzie reprezentował Twoje interesy w negocjacjach z wierzycielami.

Restrukturyzacja może ochronić miejsca pracy, zredukować zadłużenie, odroczyć postępowanie komornicze oraz odblokować środki na zmrożonych rachunkach bankowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.