Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Twórca wagnerowców zarobił 250 mln dol. Tak wymyka się sankcjom

Podziel się:

W ciągu czterech lat przed rosyjską napaścią na Ukrainę Jewgienij Prigożyn, właściciel najemniczej Grupy Wagnera, zarobił ponad 250 mln dolarów - ujawnił we wtorek "Financial Times". Sankcje nie zatrzymały setek milionów dolarów płynących do oligarchy z wydobycia ropy, gazu, diamentów i złota.

Twórca wagnerowców zarobił 250 mln dol. Tak wymyka się sankcjom
Sankcje nie zatrzymały setek milionów dolarów płynących do Prigożyna z wydobycia ropy, gazu, diamentów i złota (East News)

Dziennik przeanalizował dokumenty finansowe firm związanych z Grupą Wagnera, które zostały objęte sankcjami USA, Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej oraz tych, na które sankcje jeszcze nie zostały nałożone.

Jak pisze, dochodzenie wykazało, że sankcje nie zatrzymały setek milionów dolarów płynących do Prigożyna z wydobycia ropy, gazu, diamentów i złota, a jego wyniki po raz pierwszy ukazują skalę tego, co USA określiły jako "transnarodowa organizacja przestępcza". Prigożyn po raz pierwszy został objęty amerykańskimi sankcjami w 2016 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Putin wprost o broni jądrowej. "Ten atak spotka się z odwetem"

"FT" zaznacza, że kwota ponad 250 mln dolarów nie obejmuje działających w Rosji firm Prigożyna zajmujących się gastronomią i nieruchomościami, które otrzymały duże kontrakty państwowe i stanowią znaczną część jego fortuny.

Jak informuje gazeta, w 2018 roku USA objęły sankcjami kontrolowaną przez Prigożyna firmę Evro Polis, która otrzymała koncesje energetyczne od syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada w zamian za dostarczenie najemników, aby odbili pola naftowe z rąk bojowników Państwa Islamskiego.

W 2020 roku spółka osiągnęła sprzedaż na poziomie 134 mln dolarów i zysk netto w wysokości 90 mln dolarów, który został przetransferowany do Rosji. W grudniu 2021 roku, na dwa miesiące przed inwazją, firma odnotowała spadek przychodów związanych z kontraktem do nieco ponad 400 tys. dolarów, ale nadal miała na koncie 92 mln dolarów.

M Invest, firma działająca w branży wydobycia złota w Sudanie, która została objęta sankcjami przez rząd USA w lipcu 2020 roku, w kolejnym roku nadal generowała sprzedaż na poziomie 2,6 mln dolarów. Dwie firmy, które jak wynika z rejestrów eksportowych wysłały duże ilości sprzętu przemysłowego do związanych z Grupą Wagnera firm w Sudanie i Republice Środkowoafrykańskiej, wygenerowały ponad 6 mln dolarów przychodów do końca 2021 roku.

Prigożyn zaprzecza związkom z Grupą Wagnera

"FT" pisze, że dokumenty pokazują również, jak niektóre firmy kontrolowane przez Prigożyna najwyraźniej wydają się obchodzić zachodnie sankcje, transferując działalność do innych podmiotów. Mercury LLC, firma działająca w syryjskim sektorze naftowym i objęta sankcjami przez UE w 2021 roku, wygenerowała sprzedaż w wysokości 67 mln dolarów w ciągu trzech poprzednich lat, ale po ich nałożeniu zadeklarowała zerowe przychody.

"FT" przypomina, że Prigożyn aż do zeszłego roku zaprzeczał jakimkolwiek związkom z założoną w 2014 roku Grupą Wagnera i jej zagranicznymi operacjami najemniczymi, a także, że w niemal każdym kraju, w którym ona działała, oskarżana była o łamanie praw człowieka, w tym morderstwa, tortury i gwałty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP