Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Uciekli przed wojną na rajską wyspę. 300 tys. Rosjan musi ją opuścić

Podziel się:

Sri Lanka znosi wizy dla setek tysięcy Rosjan, którzy przybyli na wyspę, żeby uniknąć wojny w Ukrainie - informuje "Independent". Rosjanie oraz 20 tys. Ukraińców mają opuścić kraj w ciągu dwóch tygodni.

Uciekli przed wojną na rajską wyspę. 300 tys. Rosjan musi ją opuścić
Sri Lanka chce wydalić setki tysięcy Rosjan, którzy uciekli na wyspę po wybuchu wojny w Ukrainie (Getty Images,, Rainer Krack, Universal Images Group via Getty Images)

Urzędy imigracyjne na Sri Lance poinformowały, że od 23 lutego mieszkający na wyspie Rosjanie oraz część Ukraińców mają dwa tygodnie na jej opuszczenie. Chodzi o osoby, które przebywają na wyspie na przedłużonych wizach turystycznych. Rząd z siedzibą w Kotte tłumaczy, że wizy nie będą przedłużane, bo "sytuacja w zakresie lotów uległa normalizacji".

"Według oficjalnych danych, w ciągu ostatnich dwóch lat od rozpoczęcia wojny na Sri Lankę wyjechało ponad 288 tys. Rosjan i prawie 20 tys. Ukraińców" - podkreśla "Independent".

Prezydent kraju Ranil Wickremesinghe zlecił przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie, żeby uniknąć napięć dyplomatycznych. Media ze Sri Lanki zaznaczają, że ministerstwo turystyki wydało zawiadomienie bez wcześniejszej zgody rządu, który miał nie podjąć jeszcze oficjalnej decyzji w tej sprawie.

Skargi na Rosjan

Minister turystyki Harin Fernando powiedział dla lokalnego wydania Daily Mirror, że do resortu trafiały skargi na rosyjskich turystów, którzy mają nielegalnie prowadzić firmy w południowej części kraju.

W efekcie doszło do nalotów na lokale, w których uczestniczyli przedstawiciele urzędu imigracyjnego. Rosjanie prowadzą bary, kluby nocne i wynajmują sprzęt wodny "tylko dla białych". Z ich usług nie mogą skorzystać miejscowi.

Chcąc pobudzić turystykę i wyjść z najgorszego kryzysu gospodarczego od 2022 r., Sri Lanka zaczęła przyznawać 30-dniowe wizy po przyjeździe i przedłużać je do sześciu miesięcy.

Kraj upadły

Sri Lanka w 2022 r. znalazła się w olbrzymim kryzysie gospodarczym. W wyjściu z niego mieli pomóc turyści i zaczęto przyznawać 30-dniowe wizy, a następnie przedłużać je do sześciu miesięcy.

O problemach wyspy pisaliśmy już na money.pl. "Sri Lanka do niedawna szybko rozwijający się kraj przez wielu uważany za wzór dla całego regionu, w 2022 r. pogrążyła się w ekonomicznym chaosie na trudną do uwierzenia skalę" - pisaliśmy jesienią dwa lata temu.

Stopa inflacji w sierpniu 2022 r. wyniosła 70 proc., przy czym ceny żywności wzrosły aż o 84 proc. rok do roku. Ale nie są one jedynym problemem. Z powodu kryzysu około 3 milionów ludzi zagrożonych było klęską głodu.

W kwietniu 2022 r. Sri Lanka nie spłaciła zadłużenia zagranicznego wynoszącego 46 mld dol. Kryzys gospodarczy doprowadził do gwałtownych protestów ulicznych, które trwały przez kilka miesięcy. Ówczesny prezydent Gotabaya Rajapaksa zrezygnował z urzędu.

Znajdujące się na wyspie Cejlon państwo w kwietniu 2023 r. zapowiedziała, że nie będzie respektować zachodnich sankcji, nałożonych na Rosję - zaznaczała "Rzeczpospolita". - Władze Sri Lanki dały władzom rosyjskim gwarancje, że rosyjskie statki czy samoloty nie zostaną zatrzymane na wyspie; nie będzie też ryzyka aresztowań w przyszłości - zaowiedział Bandula Gunawardana, minister transportu Sri Lanki dla RIA Novosti.

Sri Lanka zbankrutowała i według zapowiedzi prezydenta Wickremesinghe bardzo trudna sytuacja może potrwać do 2026 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl