Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Ukraińcy w Polsce. Przybywa ubezpieczonych w ZUS

10
Podziel się:

W polskim systemie ubezpieczonych było 644,3 tys. obcokrajowców z czego ponad 483 tys. to obywatele Ukrainy – wynika z najnowszego raportu ZUS.

Ponad 483 tys. ubezpieczonych w ZUS to obywatele Ukrainy .
Ponad 483 tys. ubezpieczonych w ZUS to obywatele Ukrainy . (East News/ZUS, Artur Sasik/ EAST NEWS)

Blisko osiemnastokrotnie wzrosła liczba obywateli Ukrainy ubezpieczonych w polskim systemie emerytalnym w porywaniu z I kwartałem 2012 roku – wynika z najnowszego raportu ZUS.

Z danych z czerwca 2019 r wynika, że w ZUS ubezpieczonych było 483 266 Ukraińców. To 75 proc. wszystkich obcokrajowców płacących składki w Polsce. Tych z kolei było 644 342 – podaje ZUS.

W porównaniu do ubiegłego roku liczba imigrantów zapisanych do ZUS wzrosła o ponad 19 proc. Obywateli Ukrainy był ubezpieczonych w ZUS było o blisko 20 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2018 r.

Już dziś większość imigrantów zarobkowych w Polsce to właśnie Ukraińcy. Na rynku pracy tymczasowej dominują, jest ich o 14 proc. więcej, niż Polaków - wynika z badania zleconego przez Gdański Urząd Pracy, które przeprowadzili Pracodawcy Pomorza we współpracy z Grupą Progres.

W Polce zezwolenie na pobyt długoterminowy uzyskało 200 tys. Ukraińców. Większość z nich to osoby w wieku 20-39 lat – wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Dodatkowo ponad milion przebywa w Polsce tymczasowo na podstawie wizy lub ruchu bezwizowego.

Zobacz także: Obejrzyj: Ukraińcy bez pensji. "Fatalny sygnał. Będziemy zwalczać"

Pieniądze zarobione w Polsce masowo wysyłają do kraju. Jak pisaliśmy w money.pl, aż 33 proc wszystkich przekazów pieniężnych na Ukrainę pochodzi z Polski, wynika z danych Narodowego Banku Ukrainy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
Roman
rok temu
Młodzi zdrowi ukraińcy chowają się w Polsce przed wojną. Dlaczego rodacy nie przejmą już pomoc swoim... Nie rozumiem tego...robią biznesy ściągając samochody,ludzi itd.
mareg
4 lata temu
Cudzoziemcy płacący ZUS to juz ok 4,5% wszystkich płatników. A jeżeli doliczyć tych co pracuja na innych zasadach to wyjdzie że 1/10 pracujących w Polsce to imigranci zarobkowi. Co roku ubywa nam 120-150 tys ludzi w wieku produkcyjnym i mniej wiecej tylu przybywa cudzoziemców płącących ZUS. W takim tempie za 8-10 lat 1/5 wszystkich pracujacych to bedą obcy i bez nich już sobie wtedy nie poradzimy. Źle to wróży na przyszlość zwłaszcza w sytuacji gdy bardzo niechętnie przyjmujemy ich na stale - polskie obywatelstwo dostaje ok 3 tys osób rocznie...Liczba pracujących Polaków już spada a emerytów szybko rośnie. Bez przyjmowania imigrantów zostaniemy za 30 lat domem starców gdzie więcej Polaków bedzie na emeryturze niż pracujących. Można sobie tylko wyobrazić jak "wysokie" będą wtedy emerytury...
ABC
4 lata temu
Jestem ciekaw jak to będzie jak trzeba będzie im wypłacać te emerytury.Zbierać składki i się cieszyć z tego to jedno.Wypłacać z transferem na Ukrainę to drugie.Tylko ich już w Polsce może nie być a płacić trzeba będzie przez dziesiątki lat.Potem będzie płacz,że brak kasy w kraju bieda ale zobowiązania dla jakiegoś rządu zostaną.
WAWEL
4 lata temu
Ekshumacja Wodnika-Staraka i ponowny pochowek na Wawelu !!! Dresiarz i cpun bedzie pochowany na Wawelu !!!!
1951
4 lata temu
To taki KOŃ TROJAŃSKI tych Ukrów