Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Branża okien i drzwi z PVC w UE kurczy się, ale w Polsce rośnie w siłę

Branża okien i drzwi z PVC w UE kurczy się, ale w Polsce rośnie w siłę

Kondycja polskich producentów okien PCV na tle konkurencji z UE jest bardzo dobra.
Kondycja polskich producentów okien PCV na tle konkurencji z UE jest bardzo dobra.

Po trzech latach wzrostów, w 2016 roku branża okien i drzwi PVC w Unii Europejskiej odnotowała spadek. Wartość produkcji zmniejszyła się o 4 proc. do 12,4 mld euro z 12,9 mld euro w roku 2015 - wynika z raportu Centrum Analiz Branżowych (CAB).

Według CAB, które jest autorem raportu "Rynek okien i drzwi w Unii Europejskiej, edycja 2017", na tym tle kondycja polskich producentów jest bardzo dobra.

W 2016 roku w Polsce wyprodukowano okna i drzwi PVC za 1,28 mld euro, czyli o ponad 7 proc. więcej niż w 2015 roku, co daje polskim firmom ponad 10-procentowy udział w produkcji unijnej.

Z raportu CAB wynika, że na spadek produkcji stolarki PVC największy wpływ miało wyraźne pogorszenie sytuacji w Wielkiej Brytanii.

Wideo: Mały dom, wielkie możliwości. Odc. 11

 

 

Produkcja spadła w sześciu na dziesięć największych rynków, w tym - oprócz rynku brytyjskiego - we Francji, Włoszech, Austrii, Belgii i w Czechach.

W raporcie CAB zauważa, że rosnącą siłą europejskiej branży stolarki PVC są producenci rumuńscy, którzy w 2016 roku odnotowali wzrost produkcji o ponad 20 proc. Wprawdzie są dopiero siódmym producentem, ale - podobnie jak firmy z Polski - nastawieni są na eksport do krajów Europy Zachodniej.

Z analizy CAB wynika, że już prawie 40 proc. wyprodukowanych w Rumunii okien i drzwi PVC trafia na eksport, najczęściej do Włoch i Francji.

budownictwo, branża okien pcv
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ss20
2017-08-15 05:39
W Polsce same wzrosty. Tylko ludzie coraz biedniejsi pomimo tego, że pracują coraz więcej i ciężej....
Typ spode łba
2017-08-14 18:41
Nie cieszcie się. Macron stanie na głowie by Wam przeszkodzić.
gf
2017-08-14 12:35
Jak PIS jeszcze poobraza prę krajów dookoła to i u nas produkacja spadnie, nikt ich na nie bedzie chciał kupić nigdzie a rodzimy popyt jest za mały.
Pokaż wszystkie komentarze (16)