Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
brexit
14.12.2018 17:44

Brexit w martwym punkcie. Brytyjska premier robi dobrą minę do złej gry

Brytyjska premier zapowiedziała, że będą kolejne rozmowy ws. gwarancji dla Wielkiej Brytanii w związku z wyjściem ze Wspólnoty. Tymczasem przywódcy „27” wyraźnie zaznaczyli, że o żadnych gwarancjach prawnych nie ma mowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(OLIVIER HOSLET)
Theresa May walczy o gwarancje dla Wlk. Bryt. Szef KE: nie ma mowy

Można odnieść wrażenie, że szefowa brytyjskiego rządu – Theresa May – była na zupełnie innym szczycie niż pozostali przywódcy Wspólnoty. Polityk zapowiedziała, że jej rząd będzie prowadzić dalsze rozmowy w sprawie gwarancji dla Wielkiej Brytanii dotyczących opuszczenia wspólnoty.

Zobacz także: Powrót granicy między Wlk. Brytanią a UE. "Kolejka z Dover do Maryslii utworzy się w kilka godzin"

May szczególnie zależy na gwarancji, że po "rozwodzie" nie powstanie unia celna, obejmująca kraje Unii oraz Zjednoczone Królestwo. Bez tego brytyjska premier nie ma co liczyć na poparcie parlamentu, czyli Izby Gmin.

- Posłowie będą wciąż wymagali dalszych zapewnień, o czym rozmawiałam z unijnymi partnerami. Moje dzisiejsze spotkania pokazały, że dalsze wyjaśnienia i dyskusja na podstawie konkluzji Rady Europejskiej są możliwe – powiedziała May.

To bardzo ciekawe wnioski. Szczególnie, że interpretacja słów przywódców unijnych instytucji raczej nie pozostawia złudzeń. Przywódcy powtórzyli, że zapisy zawartego w listopadzie w Londynie porozumienia nie podlegają renegocjacji.

- Nie będzie wiążących prawnie nowych zobowiązań nałożonych na Unię. To całkowicie jasne. Możemy dodać jakieś wyjaśnienia odnośnie tego, co zostało już uzgodnione, ale nie będzie nowych renegocjacji – powtórzył szef Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker.

Z kolei polski premier, Mateusz Morawiecki, podsumował, że taka sytuacja grozi niekontrolowanym wyjściem Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Jest to tzw. sytuacja no-deal.

- Rozmowy przebiegały w trudniej atmosferze, trzymamy się uzgodnień sprzed paru tygodni. Zobaczymy, czy premier May uda się wypracować większość w parlamencie brytyjskim. Zawsze podkreślaliśmy, że lepiej jest mieć umowę niż jej nie mieć, ale do tanga trzeba dwojga – komentował Morawiecki.

Komisja Europejska ma 19 grudnia poinformować o możliwych scenariuszach, gdyby nie udało się podpisać umowy o tzw. Brexicie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: brexit, theresa may, wyjście wielkiej brytanii z ue, jean-claude juncker, mateusz morawiecki, wiadomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-12-2018

Ja za miskę ryżu nie będę robiMi się podoba, że oni teraz cytują Morawieckiego w tej sprawie... Po co? Ani on w tym uczestniczy, ani to autorytet, gościu spalony na wielu frontach, … Czytaj całość

14-12-2018

An uk😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂TO STARE BABSKO JEST ZDESPEROWANE … Czytaj całość

14-12-2018

Morawiecki tez bylna innym szczycie i szczytowal w lozku

Rozwiń komentarze (8)