Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ceny mieszkań w Europie. W Kopenhadze szalejące koszty zakupu

0
Podziel się:

W Kopenhadze za mieszkanie trzeba dziś zapłacić więcej niż w szczytowym okresie poprzedzającym pęknięcie bańki cenowej w 2008 r.

Ceny mieszkań w Europie. W Kopenhadze szalejące koszty zakupu
(igor)

Ceny mieszkań spadły przez kryzys? A skąd. Na przykład w Kopenhadze są one już wyższe niż przed pęknięcie bańki cenowej w 2008 r.

Do końca 2015 r. ceny mieszkań w Kopenhadze wzrosną o 11 proc., w 2016 r. wzrost wyniesie 9 proc., a w 2017 r. - ok. 6 proc. - przewidują specjaliści z Nykredit A/S, największego pożyczkodawcy w zakresie kredytów hipotecznych w Danii.

Z kolei analitycy rynku nieruchomości z Danske Bank A/S wskazują, że już dzisiaj koszt metra kwadratowego w duńskiej stolicy o ponad 3 proc. przewyższa stawkę z 2006 r. Ówczesna nadaktywność rynkowa zakończyła się pęknięciem bańki spekulacyjnej niecałe dwa lata później, co w konsekwencji doprowadziło do recesji - najgłębszej, jakiej Dania doświadczyła od czasu zakończenia II wojny światowej.

Z wyliczeń ekspertów Nykredit wynika, że na przestrzeni ostatnich czterech lat ceny mieszkań w Kopenhadze wzrosły o 40 proc. Tendencja ta, w połączeniu z nasilającą się aktywnością spekulacyjną na rynku, to - zdaniem specjalistów - "sygnał ostrzegawczy, którego nie można lekceważyć".

Ekspertyza Nykredit dopuszcza jednak także pozytywny scenariusz, w oparciu o kilka przesłanek.

Po pierwsze, w 2006 r. ceny nieruchomości zostały wywindowane do niebotycznych poziomów w całym kraju, podczas gdy obecnie wzrost kosztów metra kwadratowego dotyczy jedynie Kopenhagi, gdzie dodatnie saldo migracji sprzyja wspieraniu popytu.

Po drugie, wzrost cen mieszkań w najatrakcyjniejszych dzielnicach idzie w parze ze wzrostem dochodów potencjalnych nabywców, przez co stołeczne nieruchomości wciąż jeszcze są w ich zasięgu.Jak zauważa Joachim Borg Kristensen, ekonomista z Nykredit, statystyczny mieszkaniec Kopenhagi zarabia dziś ok. 20 proc. więcej niż w 2006 r.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)