Notowania

Przejdź na
ke
19.06.2015 18:32

Dziewięć krajów pod specjalnym nadzorem KE. Co z Polską?

Oprócz Polski także Malta została wykreślona z grupy krajów ściśle monitorowanych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Iwańczuk/Reporter)

Dziewięć unijnych krajów pozostaje pod specjalnym nadzorem Komisji Europejskiej z powodu nadmiernego deficytu. Polski od dziś w tej grupie nie ma. Procedura nadmiernego deficytu przeciwko naszemu krajowi została oficjalnie zakończona. Decyzję podjęli unijni ministrowie finansów na spotkaniu w Luksemburgu.

Kilka lat temu 24 kraje Unii, liczącej wtedy 27 państw, były na celowniku Komisji. Dyscyplinowała ona rządy, by redukowały nadmierny deficyt. Miała i nadal ma także "straszak" w postaci kar finansowych za ignorowanie jej zaleceń.

Polska po sześciu latach od rozpoczęcia procedury nadmiernego deficytu skutecznie go zredukowała poniżej dozwolonego poziomu 3 procent PKB, a pomogło w tym odliczenie kosztów reformy emerytalnej.

To poprawia wizerunek kraju na rynkach finansowych, a minister finansów Mateusz Szczurek zapewniał, że Polska nadal będzie trzymać w ryzach budżet.

- Zdjęcie procedury nadmiernego deficytu nie oznacza, że możemy nagle stać się nieodpowiedzialni w zarządzaniu pieniędzmi publicznymi czy w wydawaniu pieniędzy podatnika - mówił minister.

Ale fakt, że Komisja zakończyła specjalny nadzór nad polskimi finansami może utorować rządowi drogę do obniżenia stawek VAT i wzrostu płac w budżetówce.

Oprócz Polski także Malta została wykreślona z grupy krajów ściśle monitorowanych. Natomiast Wielka Brytania, która została objęta nadzorem w 2008 roku, dostała kolejne dwa lata na poprawę sytuacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Koniec procedury nadmiernego deficytu Dziś oficjalnie zdecydują o tym w Luksemburgu unijni ministrowie finansów.
Podatki wysokie jak na Węgrzech? O tym możemy pomarzyć Prezydent Komorowski postraszył Polaków Orbanem i jego wysokimi podatkami. Zobacz, jak jest naprawdę.
Główny ekonomista Ministerstwa Finansów zwolennikem 16 proc. VAT-u - _ Gdy Polska wyjdzie z procedury nadmiernego deficytu, warto będzie zacząć dyskusję na temat dalszego obniżania podatków _- twierdzi Ludwik Kotecki.
Tagi: ke, deficyt, polska, malta, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz