Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inwestycje regionalne. Będzie dodatkowe 600 mln złotych

0
Podziel się:

Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Polskie Inwestycje Rozwojowe
podpisali umowę, na mocy której powstanie Fundusz Infrastruktury Samorządowej.

Inwestycje regionalne. Będzie dodatkowe 600 mln złotych
(ISOPIX/EAST NEWS)

Łącznie na samorządowe projekty infrastrukturalne ma być przeznaczone 600 mln zł. Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Polskie Inwestycje Rozwojowe SA podpisali umowę, na mocy której powstanie Fundusz Infrastruktury Samorządowej.

FIS ma być narzędziem dla samorządów, którego celem będzie m.in. zapewnienie współfinansowania, niezbędnego dla inwestycji realizowanych w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 - poinformowano podczas środowej konferencji prasowej.

Dodano, że w odróżnieniu od dotychczasowych form finansowania infrastruktury w ramach programu _ Inwestycje polskie _, FIS będzie mógł obejmować akcje i udziały w istniejących spółkach komunalnych.

Fundusz ma powstać w ramach Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych BGK, a portfelem jego aktywów będzie zarządzał PIR.

Zgodnie z wstępnymi założeniami FIS będzie mógł zaangażować w pojedynczy projekt od 10 mln zł do 120 mln zł. Rozpoczęcie działalności nowego funduszu planowane jest na pierwszy kwartał 2015 r.

Od 2010 roku Bank Gospodarstwa Krajowego jest płatnikiem przyznanych Polsce środków europejskich. Wypłaty osiągnęły już poziom 200 mld zł.

Od 4 stycznia 2010 r. Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi obsługę płatności w ramach programów finansowanych ze środków europejskich przyznanych Polsce na lata 2007-2013 oraz w ramach krajowego współfinansowania. Płatności są dokonywane na podstawie zleceń przesyłanych do BGK przez instytucje zarządzające, pośredniczące i wdrażające, które zawarły umowy z beneficjentami oraz niektóre państwowe jednostki budżetowe.

Do celów obsługi przepływu środków europejskich i krajowego współfinansowania, w BGK został stworzony i uruchomiony specjalny system umożliwiający wprowadzanie zleceń płatności w formie elektronicznej. System BGK-Zlecenia między innymi pozwala użytkownikom na bieżąco monitorować status płatności.

Z portalu korzysta już ponad 420 upoważnionych instytucji. Dotychczas zarejestrowanych zostało blisko 5,5 tys. użytkowników portalu. Dokonano blisko 600 tys. wypłat na rzecz
46,4 tys. beneficjentów. Obowiązująca obecnie elektroniczna forma składania zleceń, dająca również możliwość ich korekty i generowania raportów, zdecydowanie przyspiesza i ułatwia obsługę przepływu środków europejskich na wszystkich etapach programu.

Płatności realizowane są przez BGK cztery razy w ciągu miesiąca według określonego przez Ministerstwo Finansów terminarza. Obsługiwany przez BGK system nie powoduje żadnych dodatkowych obowiązków po stronie beneficjenta, nie musi on np. otwierać nowego rachunku bankowego, dostarczać dodatkowych dokumentów, ani ponosić dodatkowych kosztów.

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie płatnikiem środków europejskich również w ramach nowej perspektywy finansowej UE 2014-2020.

Czytaj więcej w Money.pl

euro
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)