Notowania

luka vat
08.12.2016 18:41

Luka VAT maleje. Ustawy PiS przyniosły skutek

PwC szacuje, że w 2016 roku luka podatkowa VAT w Polsce wyniesie ok. 2,5 proc. PKB - podał w czwartek partner w PwC Tomasz Kassel. Oznacza to spadek o 0,3 pkt. proc. w porównaniu z zeszłym rokiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)

Według badań PwC w ostatnich latach luka podatkowa VAT w Polsce była najwyższa w 2013 r. i wynosiła 2,9 proc. PKB. Spadek do 2,5 proc. udało się osiągnąć dzięki wprowadzeniu tzw. pakietu paliwowego, Jednolitego Pliku Kontrolnego oraz większej liczby kontroli podatkowych.

- Trzeba jednak pamiętać, że kontrole przeprowadzane w przypadkowych firmach podrywają zaufanie do administracji skarbowej - zauważył Kassel, który był uczestnikiem seminarium "Jak walczyć z oszustwami VAT?". Jego zdaniem do dalszego spadku luki w przyszłości doprowadzi likwidacja rozliczeń kwartalnych VAT oraz ewentualne wprowadzenie ustawy o rejestracji i monitorowaniu przewozu drogowego na wzór Węgier.

Tomasz Michalik, partner w spółce doradztwa podatkowego MDDP i członek grupy ekspertów KE ds. VAT, przypomniał, że roczne straty budżetu UE powodowane przez wyłudzenia tego podatku sięgają 40-60 mld euro. W 2017 roku Komisja Europejska przedstawi koncepcję "Single VAT Area". Ma ona wprowadzić opodatkowanie transakcji wewnątrzwspólnotowych jedynie w kraju przeznaczenia oraz spoczywający na dostawcy obowiązek rejestracji transakcji w kraju docelowym.

[Odwrotnym obciążeniem](https://msp.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/odwrotne-obciazenie-na-czym-polega,106,0,2420586.html) w wyłudzaczy

Mechanizmem mającym zapobiegać wyłudzaniu VAT jest tzw. odwrotne obciążenie, czyli przerzucenie obowiązku rozliczenia tego podatku na odbiorcę. W Polsce mechanizm ten jest stosowany m.in. w handlu złomem i sprzętem elektronicznym. - Austria niedawno zgłosiła się do KE z wnioskiem o objęcie odwrotnym obciążeniem wszystkich transakcji w obrocie krajowym na okres 10 lat - powiedział Michalik.

Polska, na wzór Portugalii i Brazylii, planuje wprowadzić centralną bazę, do której podatnicy będą wysyłać faktury w czasie rzeczywistym. - Zaletą tego systemu jest wysoka efektywność, możliwość bieżącej kontroli organów skarbowych i niewielkie obciążenia dla podatników. Wady to konieczność powszechnego wprowadzenia fakturowania elektronicznego i wysokie koszty - wymienił Michalik.

Przydałaby się policja skarbowa

Według przedstawiciela delegatury ABW w Bydgoszczy Polska powinna wziąć przykład z włoskiej Guardia di Finanza i powołać wydziały policyjne administracji skarbowej prowadzące postępowania przygotowawcze przeciw oszustom.

- Takie rozwiązanie zdaje ostatnio egzamin w Rumunii - wskazał.

Zwrócił także uwagę na konieczność zwiększenia kar w celu odstraszenia przestępców. - Propozycja wprowadzenia kary w wysokości od 5 do 25 lat pozbawienia wolności za wyłudzanie VAT budzi kontrowersje. Trzeba jednak pamiętać, że przestępstwa skarbowe bywają bardziej szkodliwe społecznie niż kryminalne. W Niemczech minimalna kara za przestępstwa podatkowe wynosi 2 lata bezwzględnego więzienia. Oszuści są więc traktowani tak samo jak gwałciciele - powiedział.

Jego zdaniem należy zastanowić się nad likwidacją kodeksu karnego skarbowego, który w sprawach wyłudzeń często dubluje się z karnym, pozostawiając możliwość interpretacji łagodniejszej dla przestępcy. Jako przykład coraz poważniejszego traktowania przestępczości skarbowej wymienił wprowadzenie możliwości wykorzystywania w takich sprawach dowodów zdobytych w ramach kontroli operacyjnej.

opracował Tomasz Sąsiada

Tagi: luka vat, wiadomości, gospodarka, podatki, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-12-2016

GłosujęnaPISiPrezydentaDudęskończyły się standardy PO/PSL/SLD/Nowoczesnej...

08-12-2016

ObywatelZmniejszenie luki o 10% w ciągu tak naprawdę kilku miesięcy 2016 roku trzeba uznać za duży sukces. Czy się ten rząd popiera czy nie. Oczywiści ci … Czytaj całość

08-12-2016

bogdanCzy pamiętacie,ze całkiem do niedawna,ci tzw.mozni,sami bezczelnie i bezkarnie mówili,ze trzeba ukraść pierwszy milion?!Wtedy jest pan prezes.Za … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (14)