Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Luka VAT maleje. Ustawy PiS przyniosły skutek

14
Podziel się:

PwC szacuje, że w 2016 roku luka podatkowa VAT w Polsce wyniesie ok. 2,5 proc. PKB - podał w czwartek partner w PwC Tomasz Kassel. Oznacza to spadek o 0,3 pkt. proc. w porównaniu z zeszłym rokiem.

Luka VAT maleje. Ustawy PiS przyniosły skutek
(Jacek Bereźnicki)

Według badań PwC w ostatnich latach luka podatkowa VAT w Polsce była najwyższa w 2013 r. i wynosiła 2,9 proc. PKB. Spadek do 2,5 proc. udało się osiągnąć dzięki wprowadzeniu tzw. pakietu paliwowego, Jednolitego Pliku Kontrolnego oraz większej liczby kontroli podatkowych.

- Trzeba jednak pamiętać, że kontrole przeprowadzane w przypadkowych firmach podrywają zaufanie do administracji skarbowej - zauważył Kassel, który był uczestnikiem seminarium "Jak walczyć z oszustwami VAT?". Jego zdaniem do dalszego spadku luki w przyszłości doprowadzi likwidacja rozliczeń kwartalnych VAT oraz ewentualne wprowadzenie ustawy o rejestracji i monitorowaniu przewozu drogowego na wzór Węgier.

Tomasz Michalik, partner w spółce doradztwa podatkowego MDDP i członek grupy ekspertów KE ds. VAT, przypomniał, że roczne straty budżetu UE powodowane przez wyłudzenia tego podatku sięgają 40-60 mld euro. W 2017 roku Komisja Europejska przedstawi koncepcję "Single VAT Area". Ma ona wprowadzić opodatkowanie transakcji wewnątrzwspólnotowych jedynie w kraju przeznaczenia oraz spoczywający na dostawcy obowiązek rejestracji transakcji w kraju docelowym.

[Odwrotnym obciążeniem](https://msp.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/odwrotne-obciazenie-na-czym-polega,106,0,2420586.html) w wyłudzaczy

Mechanizmem mającym zapobiegać wyłudzaniu VAT jest tzw. odwrotne obciążenie, czyli przerzucenie obowiązku rozliczenia tego podatku na odbiorcę. W Polsce mechanizm ten jest stosowany m.in. w handlu złomem i sprzętem elektronicznym. - Austria niedawno zgłosiła się do KE z wnioskiem o objęcie odwrotnym obciążeniem wszystkich transakcji w obrocie krajowym na okres 10 lat - powiedział Michalik.

Polska, na wzór Portugalii i Brazylii, planuje wprowadzić centralną bazę, do której podatnicy będą wysyłać faktury w czasie rzeczywistym. - Zaletą tego systemu jest wysoka efektywność, możliwość bieżącej kontroli organów skarbowych i niewielkie obciążenia dla podatników. Wady to konieczność powszechnego wprowadzenia fakturowania elektronicznego i wysokie koszty - wymienił Michalik.

Przydałaby się policja skarbowa

Według przedstawiciela delegatury ABW w Bydgoszczy Polska powinna wziąć przykład z włoskiej Guardia di Finanza i powołać wydziały policyjne administracji skarbowej prowadzące postępowania przygotowawcze przeciw oszustom.

- Takie rozwiązanie zdaje ostatnio egzamin w Rumunii - wskazał.

Zwrócił także uwagę na konieczność zwiększenia kar w celu odstraszenia przestępców. - Propozycja wprowadzenia kary w wysokości od 5 do 25 lat pozbawienia wolności za wyłudzanie VAT budzi kontrowersje. Trzeba jednak pamiętać, że przestępstwa skarbowe bywają bardziej szkodliwe społecznie niż kryminalne. W Niemczech minimalna kara za przestępstwa podatkowe wynosi 2 lata bezwzględnego więzienia. Oszuści są więc traktowani tak samo jak gwałciciele - powiedział.

Jego zdaniem należy zastanowić się nad likwidacją kodeksu karnego skarbowego, który w sprawach wyłudzeń często dubluje się z karnym, pozostawiając możliwość interpretacji łagodniejszej dla przestępcy. Jako przykład coraz poważniejszego traktowania przestępczości skarbowej wymienił wprowadzenie możliwości wykorzystywania w takich sprawach dowodów zdobytych w ramach kontroli operacyjnej.

opracował Tomasz Sąsiada

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
mork
6 lat temu
Uszczelnianie systemu podatkowego pokazuje, że luka VAT jest mniejsza; w 2015 mieliśmy największą w UE; zaczęto działać, teraz powołano też KAS, które łączy różne urzędy podatkowe, wspomaga uczciwych przedsiębiorców, np w wypełnianiu dokumentów; informuje o rzetelności kontrahentów, czy dzieli płatności na towary i usługę, by nie trzeba było płacić podatku za fałszerzy. Według prgnoz w 2019 do budzety ma trafic brakujace 100 mld zł z VAT
poldek
7 lat temu
Bzdura. Luka w żaden sposób nie maleje, Rząd jedynie opóźnia wypłaty zwrotów z VAT wszystkim uczestnikom rynku, a nie tylko przestępcą. W ten sposób rząd pożyczył od firm już 3,5 mld zł, a w 2017 planuje kolejne 8,5 mld zł z branży budowlanej. Jednak te pieniądze zawieszone w systemie nie są dochodem, a przychodem podatkowym. To jednorazowe działania nie mające wpływu w dłuższym terminie na sytuacje budżetu.
Ryszard
8 lat temu
Kiedy praca i płaca na poziomie niewolnika nie będzie priorytetem dla rodziny ? Bezrobotni chcą pracować,ale nie chcą być wyzyskiwani.Należy określić w PUP,że fachowiec nie może zarabiać najniższego krajowego wynagrodzenia,bo garstka ,która pozostała fachowców poucieka za granicę pracować. Należy skończyć z bardzo wysokimi wynagrodzeniami w spółkach skarbu państwa,bankach itp. Dyrektor,prezes nie może zarabiać więcej niż 3 krotne średnie krajowe wynagrodzenie. Hańbą jest,aby dla jednostek zarobki były po 100 tyś.zł/m-c i więcej.Za duża rozpiętość i nie sprawiedliwy podział zarobków do wydajności pracy. Kryzys w wynagrodzeniach dopadł tylko ciężko pracujących wykwalifikowanych roboli.W małych zakładach pracy nie ma związków zawodowych,które broniłyby interesu najniżej zarabiających pracowników. Posłowie w sejmie również uciekają z sali posiedzeń jak są obrady i czytania,na sali widać 5-10 posłów, jeden na mównicy,a gdzie reszta,uciekają ( Warszawę i wystawy sobie zwiedza).
antymanipulan...
8 lat temu
Cały świat stara się ściągnąć obcy kapitał do siebie ,banki,instytucje finansowe,giełda,inwestycje itp. U nas rząd stara się wszystko spolonizować a efekty widać w postaci ucieczki banków z Polski , czy to ma sens > jesteśmy najlepsi na świecie to fakt ale aż tak ? Poza tym likwidacja znacznej części szarej strefy jest zasadniczo prosta i mogła być od lat wykonana właściwie bez większych problemów. Trzeba wysłać paru urzędników tam gdzie szara strefa jest na co dzień i oficjalnie działa , nałożyć drakońskie kary ale sprawiedliwie nie dla przykładu ,dać do publicznej wiadomości i kontrolować nadal przez kolejne pięć lat intensywnie . Nie kontrolować tylko podatników jak maja zwrot z nadpłaty czy inwestycji . Służba zdrowia , ta musi mieć na najwyższych szczeblach kolesi bo wszyscy wiedzą a nikt nigdy nic nie zrobił, tam są setki mld rocznie bez podatków. Przykład : idę do lekarza prywatnie { jak większość ludzi bo mafia państwowa NFOZ jest nie do zniesienia i zabija wielu ludzi bezkarnie } jestem u niego pięć minut i stówa { średnio } poczekalnie pełne .Lekarz pracując pięć godzin a pracują po dwanaście kasuje tychola na godzinę , na dzień siedem na miesiąc sto czterdzieści i ok ale niech płaci podatki jak inni . Rocznie około trzysta tys zł dochodowego jeden lekarz - ilu ich jest ? Branża drzewna,tartaki,handel tym materiałem budowlanka tam prawie wszystko na czarno od zawsze ,jada na ryczałcie bo nic nie zarabiają, czasem jakiś upierdliwiec zażąda fakturę to większość nie umie wystawić. Ceny,oferty zawsze netto { czyli brutto } jak zapytasz o fakturę aaaa to muszę doliczyć VAT. Nie wspomnę o odpowiedzialności i fachowości bo to tragedia a mam porównanie z lat pracy na zachodzie. A odpowiedzialność urzędników ? niente, zero, null ,nie istnieje takie coś a to jest ogromny błąd rządzących. A wysokie podatki i koszty pracy,oplata goni opłatę 75 groszy od każdej złotówki to podatki,koszty itp - tak się nie da budować,unowocześniać, dawać dobre zarobki itp - tu pole do popisu ale rządzącym to obojętne bo najlepiej podnieść podatki , ustawa w nocy i można urlopować ,można książkę w kilku tomach napisać .
Matthew
8 lat temu
Nic się nie zgadza. Z jednej strony poprawiono wynik o 0.3 pkt.(!) procentowego (brawa!!!), a wynik zmniejszenia luki podatkowej z 2.9 procent(!) w 2013 roku do 2.5 procent(!) był możliwy... To jak to jest punkty procentowe, czy procenty, czy może orzechy? Ja wiem, że to nie na moją głowę, ale bełkot to jest, nieprawda?