Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Luka VAT maleje. Ustawy PiS przyniosły skutek

14
Podziel się

PwC szacuje, że w 2016 roku luka podatkowa VAT w Polsce wyniesie ok. 2,5 proc. PKB - podał w czwartek partner w PwC Tomasz Kassel. Oznacza to spadek o 0,3 pkt. proc. w porównaniu z zeszłym rokiem.

Luka VAT maleje. Ustawy PiS przyniosły skutek
(Jacek Bereźnicki)
bDmRFoRh

Według badań PwC w ostatnich latach luka podatkowa VAT w Polsce była najwyższa w 2013 r. i wynosiła 2,9 proc. PKB. Spadek do 2,5 proc. udało się osiągnąć dzięki wprowadzeniu tzw. pakietu paliwowego, Jednolitego Pliku Kontrolnego oraz większej liczby kontroli podatkowych.

- Trzeba jednak pamiętać, że kontrole przeprowadzane w przypadkowych firmach podrywają zaufanie do administracji skarbowej - zauważył Kassel, który był uczestnikiem seminarium "Jak walczyć z oszustwami VAT?". Jego zdaniem do dalszego spadku luki w przyszłości doprowadzi likwidacja rozliczeń kwartalnych VAT oraz ewentualne wprowadzenie ustawy o rejestracji i monitorowaniu przewozu drogowego na wzór Węgier.

Tomasz Michalik, partner w spółce doradztwa podatkowego MDDP i członek grupy ekspertów KE ds. VAT, przypomniał, że roczne straty budżetu UE powodowane przez wyłudzenia tego podatku sięgają 40-60 mld euro. W 2017 roku Komisja Europejska przedstawi koncepcję "Single VAT Area". Ma ona wprowadzić opodatkowanie transakcji wewnątrzwspólnotowych jedynie w kraju przeznaczenia oraz spoczywający na dostawcy obowiązek rejestracji transakcji w kraju docelowym.

bDmRFoRj

[Odwrotnym obciążeniem](https://msp.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/odwrotne-obciazenie-na-czym-polega,106,0,2420586.html) w wyłudzaczy

Mechanizmem mającym zapobiegać wyłudzaniu VAT jest tzw. odwrotne obciążenie, czyli przerzucenie obowiązku rozliczenia tego podatku na odbiorcę. W Polsce mechanizm ten jest stosowany m.in. w handlu złomem i sprzętem elektronicznym. - Austria niedawno zgłosiła się do KE z wnioskiem o objęcie odwrotnym obciążeniem wszystkich transakcji w obrocie krajowym na okres 10 lat - powiedział Michalik.

Polska, na wzór Portugalii i Brazylii, planuje wprowadzić centralną bazę, do której podatnicy będą wysyłać faktury w czasie rzeczywistym. - Zaletą tego systemu jest wysoka efektywność, możliwość bieżącej kontroli organów skarbowych i niewielkie obciążenia dla podatników. Wady to konieczność powszechnego wprowadzenia fakturowania elektronicznego i wysokie koszty - wymienił Michalik.

Przydałaby się policja skarbowa

Według przedstawiciela delegatury ABW w Bydgoszczy Polska powinna wziąć przykład z włoskiej Guardia di Finanza i powołać wydziały policyjne administracji skarbowej prowadzące postępowania przygotowawcze przeciw oszustom.

bDmRFoRp

- Takie rozwiązanie zdaje ostatnio egzamin w Rumunii - wskazał.

Zwrócił także uwagę na konieczność zwiększenia kar w celu odstraszenia przestępców. - Propozycja wprowadzenia kary w wysokości od 5 do 25 lat pozbawienia wolności za wyłudzanie VAT budzi kontrowersje. Trzeba jednak pamiętać, że przestępstwa skarbowe bywają bardziej szkodliwe społecznie niż kryminalne. W Niemczech minimalna kara za przestępstwa podatkowe wynosi 2 lata bezwzględnego więzienia. Oszuści są więc traktowani tak samo jak gwałciciele - powiedział.

Jego zdaniem należy zastanowić się nad likwidacją kodeksu karnego skarbowego, który w sprawach wyłudzeń często dubluje się z karnym, pozostawiając możliwość interpretacji łagodniejszej dla przestępcy. Jako przykład coraz poważniejszego traktowania przestępczości skarbowej wymienił wprowadzenie możliwości wykorzystywania w takich sprawach dowodów zdobytych w ramach kontroli operacyjnej.

bDmRFoRq

opracował Tomasz Sąsiada

bDmRFoRK
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(14)
GłosujęnaPISi...
4 lata temu
skończyły się standardy PO/PSL/SLD/Nowoczesnej...
bogdan
4 lata temu
Czy pamiętacie,ze całkiem do niedawna,ci tzw.mozni,sami bezczelnie i bezkarnie mówili,ze trzeba ukraść pierwszy milion?!Wtedy jest pan prezes.Za ukradzenie dychy jesteś złodziejem..Za PO było ciche przyzwolenie na takie "praktyki"
Obywatel
4 lata temu
Zmniejszenie luki o 10% w ciągu tak naprawdę kilku miesięcy 2016 roku trzeba uznać za duży sukces. Czy się ten rząd popiera czy nie. Oczywiści ci którzy kradli (bo wyłudzanie nienależnego VAT to złodziejstwo pieniędzy które ja zapłaciłem w cenie produktu) nie będą zadowoleni i będą pisać, że państwo policyjne. Uda się im nawet przekonać do tego kilku dziennikarzy, którzy naskrobią jaki to rząd zrobił się opresyjny. No cóż, nie dogodzi się wszystkim:)
bDmRFoRL
Stach
4 lata temu
Liberalizm i bolszewizm to mafja!
ssa
4 lata temu
[QUOTE] W Niemczech minimalna kara za przestępstwa podatkowe wynosi 2 lata bezwzględnego więzienia. Oszuści są więc traktowani tak samo jak gwałciciele [/QUOTE] W Polsce też jak gwałciciele: 1 rok zawiasów albo uniewinnienie bo niska szkodliwość.