Notowania

brexit
03.07.2016 13:15

Niemiecki minister finansów za wzmocnieniem roli państw narodowych kosztem KE

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble powiedział w niedzielę w wywiadzie dla "Welt am Sonntag", że odpowiedzialność za rozwiązywanie kryzysów w Europie powinny w większym stopniu ponosić państwa narodowe, a nie Komisja Europejska z Jean-Claudem Junckerem na czele.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/BERND VON JUTRCZENKA)

- W zasadzie jestem zwolennikiem pogłębienia (integracji europejskiej). Ale na to nie mamy teraz czasu. Nie możemy w Europie wobec rosnącej demagogii i głębokiego eurosceptycyzmu postępować tak jak dotychczas - powiedział Schaeuble.

Jego zdaniem, kluczowa rola państw członkowskich powinna stać się zasadą działania UE. Polityk niemieckiej CDU zastrzegł, że nie ma nic przeciwko temu, by Komisja Europejska "starała się" rozwiązywać problemy. Jednak w przypadku, gdy jej się to nie uda, "należy działać jak najszybciej". - W tym przypadku obowiązek spada na rządy - zaznaczył minister. Jak dodał, był w zeszłym roku wściekły na Brukselę, że potrzebowała tak dużo czasu, żeby zareagować na kryzys migracyjny.

Schaeuble wymienił kryzys uchodźczy, współpracę wojskową i cyfryzację jako obszary, w których konieczne jest szybkie działanie UE. - Nadszedł czas na pragmatyzm. Jeżeli nie wszystkie 27 państwa włączą się od razu, to ten proces rozpoczną niektóre (kraje). A jeśli KE nie przyłączy się, to weźmiemy sprawy w swoje ręce, rozwiążemy problemy w negocjacjach między rządami - ostrzegł niemiecki polityk.

- Unia Europejska musi pokazać, że jest w stanie rozwiązać centralne problemy trapiące ludzi - podkreślił Schaeuble. Jego zdaniem, tylko w ten sposób można odzyskać zaufanie. - Zbyt często zapowiadaliśmy hucznie nowe inicjatywy, z których nic nie wychodziło - stwierdził minister.

Schaeuble wypowiedział się przeciwko zmianom unijnych traktatów, gdyż "nie mamy na to czasu". Odrzucił też pomysły "nowego aktu założycielskiego" dla Europy. - Co to znaczy? Czy mamy wyrzucić na śmieci wszystkie traktaty i zacząć wszystko od początku? Bądźmy poważni - mówił Schaeuble w "Welt am Sonntag".

Ostro skrytykował on ministra spraw zagranicznych Franka-Waltera Steinmeiera za zorganizowanie w Berlinie po Brexicie spotkania sześciu krajów założycielskich UE. Kraje, których nie zaproszono, "poczuły się niepewnie i wykluczone" - powiedział. - Proszę pomyśleć o Polakach czy Bałtach. Ich niepokój jest zrozumiały - wyjaśnił. Jego zdaniem należy obecnie wystrzegać się wszystkiego, co mogłoby powiększyć przepaść między dawnymi a nowymi krajami UE.

Tagi: brexit, niemcy, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-07-2016

nnunia zajela sie nie tym co trzeba, mianowicie wtracaniem w polityke wewnetrzna panstw. Tu polegnie, bo to jak za starych czasow, kiedy to odgornie … Czytaj całość

05-07-2016

permanentnyI znów handel u Niemców na I miejscu.Szybko policzył minister Niemców ile Niemcy mogą stracić na handlu z Polska i będą teraz głaskać nas Polaków. A … Czytaj całość

04-07-2016

bogdan19734Trzeba było pilnować by pieniadze z unii trafiały tam gdzie miały być wykorzystane,Polacy myśleli że dobrobyt zachodu polega na nic nie robieniu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)