Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemiecki minister finansów za wzmocnieniem roli państw narodowych kosztem KE

5
Podziel się:

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble powiedział w niedzielę w wywiadzie dla "Welt am Sonntag", że odpowiedzialność za rozwiązywanie kryzysów w Europie powinny w większym stopniu ponosić państwa narodowe, a nie Komisja Europejska z Jean-Claudem Junckerem na czele.

Niemiecki minister finansów za wzmocnieniem roli państw narodowych kosztem KE
(PAP/EPA/BERND VON JUTRCZENKA)
bEJKXYqJ

- W zasadzie jestem zwolennikiem pogłębienia (integracji europejskiej). Ale na to nie mamy teraz czasu. Nie możemy w Europie wobec rosnącej demagogii i głębokiego eurosceptycyzmu postępować tak jak dotychczas - powiedział Schaeuble.

Jego zdaniem, kluczowa rola państw członkowskich powinna stać się zasadą działania UE. Polityk niemieckiej CDU zastrzegł, że nie ma nic przeciwko temu, by Komisja Europejska "starała się" rozwiązywać problemy. Jednak w przypadku, gdy jej się to nie uda, "należy działać jak najszybciej". - W tym przypadku obowiązek spada na rządy - zaznaczył minister. Jak dodał, był w zeszłym roku wściekły na Brukselę, że potrzebowała tak dużo czasu, żeby zareagować na kryzys migracyjny.

Schaeuble wymienił kryzys uchodźczy, współpracę wojskową i cyfryzację jako obszary, w których konieczne jest szybkie działanie UE. - Nadszedł czas na pragmatyzm. Jeżeli nie wszystkie 27 państwa włączą się od razu, to ten proces rozpoczną niektóre (kraje). A jeśli KE nie przyłączy się, to weźmiemy sprawy w swoje ręce, rozwiążemy problemy w negocjacjach między rządami - ostrzegł niemiecki polityk.

bEJKXYqL

- Unia Europejska musi pokazać, że jest w stanie rozwiązać centralne problemy trapiące ludzi - podkreślił Schaeuble. Jego zdaniem, tylko w ten sposób można odzyskać zaufanie. - Zbyt często zapowiadaliśmy hucznie nowe inicjatywy, z których nic nie wychodziło - stwierdził minister.

Schaeuble wypowiedział się przeciwko zmianom unijnych traktatów, gdyż "nie mamy na to czasu". Odrzucił też pomysły "nowego aktu założycielskiego" dla Europy. - Co to znaczy? Czy mamy wyrzucić na śmieci wszystkie traktaty i zacząć wszystko od początku? Bądźmy poważni - mówił Schaeuble w "Welt am Sonntag".

Ostro skrytykował on ministra spraw zagranicznych Franka-Waltera Steinmeiera za zorganizowanie w Berlinie po Brexicie spotkania sześciu krajów założycielskich UE. Kraje, których nie zaproszono, "poczuły się niepewnie i wykluczone" - powiedział. - Proszę pomyśleć o Polakach czy Bałtach. Ich niepokój jest zrozumiały - wyjaśnił. Jego zdaniem należy obecnie wystrzegać się wszystkiego, co mogłoby powiększyć przepaść między dawnymi a nowymi krajami UE.

bEJKXYrm
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
permanentny
5 lata temu
I znów handel u Niemców na I miejscu.Szybko policzył minister Niemców ile Niemcy mogą stracić na handlu z Polska i będą teraz głaskać nas Polaków. A wystąpić z oficjalnym roszczeniem o zapłatę za II wojnę światową to zaraz zmienia front.Polacy,my nie bądźmy głupi i naiwni bo słabych się nie szanuje.Respekt jest tylko przed mocnymi i takimi bądźmy.Niemcy są tacy,że im więcej od nich żądasz to jesteś lepiej u nich szanowany.Jesteśmy my Polacy dla nich zbyt demokratyczni,oni dla nas nie są.Na nich to nas zaczną doceniać.
nn
5 lata temu
unia zajela sie nie tym co trzeba, mianowicie wtracaniem w polityke wewnetrzna panstw. Tu polegnie, bo to jak za starych czasow, kiedy to odgornie dyrektywy przychodzily, a demokracja polega na tym, ze inicjatywy rodza sie oddolnie i dzialania politykow maja te inicjatywy wspierac i realizowac. dlatego tak duze mozliwosci decyzyjne maja gminy, odgorne planowanie sie nie sprawdzilo, ale unia jeszcze tego nie wie, bo wiekszosc tych panstw systemu socjalist
bogdan19734
5 lata temu
Czasu potrzeba Tylko go już niemamy
bEJKXYrn
M59
5 lata temu
Madra wypowiedz a mowi sie o jednosci w dzialaniu hej.
bogdan19734
5 lata temu
Trzeba było pilnować by pieniadze z unii trafiały tam gdzie miały być wykorzystane,Polacy myśleli że dobrobyt zachodu polega na nic nie robieniu Pozabierała unia najlepszych fachowców ,Daliście pozamykać firmy A tu islam budzi się i chce za darmo żyć też silna Europa dla siebie powinna być,Nie mamy innej planety w zapasie.Ale cóż macie swoje racje Polska nie istnieje prawie na swoje życzenie