Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obniżony VAT na e-booki. Trybunał Sprawiedliwości: to niezgodne z prawem

0
Podziel się:

Francja i Luksemburg muszą podwyższyć stawki, sięgające dziś - odpowiednio 5,5 i 3 procent.

Obniżony VAT na e-booki. Trybunał Sprawiedliwości: to niezgodne z prawem
(iStock)
bELyyhNN

Obniżona stawka VAT na książki elektroniczne jest niezgodna z unijnym prawem. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. A to oznacza, że Francja i Luksemburg muszą podwyższyć VAT na e-booki wprowadzony w 2012 roku.

Te dwa kraje jako jedyne wyłamały się z unijnych przepisów. Od kilku lat Francja stosuje obniżoną stawkę podatku VAT na książki elektroniczne, która wynosi 5,5 procent. W Luksemburgu obowiązuje natomiast trzyprocentowa stawka.

Komisja Europejska kilkakrotnie domagała się podwyższenia tych stawek, ale była ignorowana. W końcu zdecydowała się skierować pozew do Trybunału. Bruksela argumentowała, że wprowadzone obniżone stawki podatku na książki elektroniczne ściągane z internetu są niezgodne z dyrektywą o VAT. Tylko e-booki na fizycznym nośniku, na przykład zapisane na płytach kompaktowych, mogą być objęte niższym podatkiem.

bELyyhNP

W czwartek sędziowie przyznali rację Komisji Europejskiej. O możliwość stosowania obniżonego VAT-u na książki elektroniczne usilnie zabiegała też w Brukseli Polska. Nie zaryzykowała jednak wprowadzenia ich bez zgody w KE i nie zaryzykowała sprawy w Trybunale.

Czytaj więcej w Money.pl

bELyyhOq
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)