Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatek vat
05.03.2015 11:23

Obniżony VAT na e-booki. Trybunał Sprawiedliwości: to niezgodne z prawem

Francja i Luksemburg muszą podwyższyć stawki, sięgające dziś - odpowiednio 5,5 i 3 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock)

Obniżona stawka VAT na książki elektroniczne jest niezgodna z unijnym prawem. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. A to oznacza, że Francja i Luksemburg muszą podwyższyć VAT na e-booki wprowadzony w 2012 roku.

Te dwa kraje jako jedyne wyłamały się z unijnych przepisów. Od kilku lat Francja stosuje obniżoną stawkę podatku VAT na książki elektroniczne, która wynosi 5,5 procent. W Luksemburgu obowiązuje natomiast trzyprocentowa stawka.

Komisja Europejska kilkakrotnie domagała się podwyższenia tych stawek, ale była ignorowana. W końcu zdecydowała się skierować pozew do Trybunału. Bruksela argumentowała, że wprowadzone obniżone stawki podatku na książki elektroniczne ściągane z internetu są niezgodne z dyrektywą o VAT. Tylko e-booki na fizycznym nośniku, na przykład zapisane na płytach kompaktowych, mogą być objęte niższym podatkiem.

W czwartek sędziowie przyznali rację Komisji Europejskiej. O możliwość stosowania obniżonego VAT-u na książki elektroniczne usilnie zabiegała też w Brukseli Polska. Nie zaryzykowała jednak wprowadzenia ich bez zgody w KE i nie zaryzykowała sprawy w Trybunale.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: podatek vat, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz