Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Szansa dla polskiego biznesu. Na obronności Unii można zarobić

2
Podziel się:

Pierwsze dotacje mają dostać projekty związane z systemami bezzałogowymi w marynarce wojennej i systemami indywidualnego wyposażenia żołnierzy.

Szansa dla polskiego biznesu. Na obronności Unii można zarobić
(doctress neutopia/Flickr)

Miliardy euro na badania, rozwój i wspólne projekty przeznacza Unia Europejska w ramach Europejskiego Funduszu Obronnego. Po pierwsze pieniądze już można składać wnioski. Czy polskie firmy wykorzystają możliwości?

Aby zdobyć pieniądze z UE nasi przedsiębiorcy muszą wystartować w konkursach i znaleźć kontrahentów z innych krajów. Polska dołoży do projektów – informuje "Rzeczpospolita". Zadaniem Europejskiego Funduszu Obrony jest wparcie przemysłu obronnego i zbrojeniowego w Europie.

Ile można pozyskać? 25 mln euro z 90-milionowego budżetu rozpisanego do 2019 r. wypłacane będzie jeszcze w tym roku. Komisja Europejska dała zielone światło do składania wniosków. Pieniądze przeznaczone mają być na badania z zakresu obronności, elektroniki czy robotyki.

Pierwsze dotacje mają dostać projekty związane z systemami bezzałogowymi w marynarce wojennej i systemami indywidualnego wyposażenia żołnierzy.

Jak powiedziała "Rzeczpospolitej" Elżbieta Bieńkowska, unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług, kluczowa jest kwestia praw autorskich do efektów badań.

Zobacz także: Oto propozycje ws. unijnej obronności:

- Wszystko, co będziemy finansować ze środków europejskich, zostanie własnością tych państw, które to stworzyły – podkreśla Bieńkowska.

Drugim elementem jest finansowe wsparcie współpracy w zakresie zakupów, gdzie do końca 2019 r. trafi 500 mln euro na rozwój przemysłowy w tej branży i miliard euro rocznie po 2020 r. – podaje "Rz".

Dodatkowe pieniądze Europejski Fundusz Obronny uruchomi od 2020 r. Przeznaczy 1,5 mld euro na research i 1 mld euro na prototypy. Komisja finansuje 20 proc. wartości projektów, resztę muszą dołożyć kraje członkowskie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
krokodyl
7 lat temu
Aha ! to teraz rozumiem czemu hiper minister nic nie robi tylko gada ,rozbija auta i łamie przepisy . Założy firmę zbrojeniową i będzie budował te tysiące dronów i innego sprzętu i czekał tylko na decyzję UE a że jest przy korytku to wiedział że się coś takowego kroi. Swego super speca od katastrof lotniczych już wysłał do usa aby tam już coś kombinował. Ale zanim coś wykombinują to pewnie tą kasę przejedzą i przepiją i nadal nic nie będzie ? Sprytny plan.
Antoni
7 lat temu
Szansa jak 1: caracala