Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pensja minimalna 530 euro. Od stycznia w Portugalii

1
Podziel się

Od pierwszego stycznia świadczenie zwiększy się o 25 euro- zapowiedział portugalski rząd socjalisty Antonio Costy.

Pensja minimalna 530 euro. Od stycznia w Portugalii
(PAP/EPA)
bDzNUnKd

Od pierwszego stycznia pensja minimalna - wypłacana za 14 miesięcy - zwiększy się o 25 euro miesięcznie - ogłosił portugalski rząd socjalisty Antonio Costy. Decyzję podjęto pomimo "bezowocnych negocjacji" z pracodawcami i pracownikami.

"Chociaż nie osiągnięto formalnego porozumienia, (...) nikt nie sprzeciwił się podniesieniu płacy minimalnej do 530 euro" - czytamy w komunikacie rady ministrów. Zdaniem rządu z tego rozwiązania, które zapowiadane było w programie socjalistów, "skorzysta ponad 500 tys. pracowników".

Socjaliści zawiązali sojusz z radykalną lewicą pod hasłem sprzeciwu wobec programu oszczędnościowego. Obecny rząd chce podnosić pensję minimalną każdego roku, by w roku 2019 wynosiła ona 600 euro.

bDzNUnKf

Szef portugalskiej opozycji Pedro Passos Coelho skrytykował tę decyzję, mówiąc, że to "nakładanie na gospodarkę dodatkowych kosztów, którym może ona nie podołać". Jednak zdaniem rządu, który zapowiedział także wzrost wysokości emerytur i świadczeń dla rodzin, jest wręcz przeciwnie - celem tego rozwiązania jest zwiększenie siły nabywczej Portugalii oraz stymulowanie wzrostu gospodarczego.

Już w piątek portugalski parlament obniżył głosami lewicowej większości nadzwyczajny podatek od dochodów części pracowników sektora prywatnego. Takie decyzje stanowią realizację strategii nowego rządu polegającej na stopniowym odchodzeniu od surowych posunięć oszczędnościowych, które wymogły na Portugalii Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

bDzNUnKG
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(1)
333
2 lata temu
A to w Hiszpani rok ma 14 miesięcy to inaczej jak u nas z rokiem 12 miesięcy