Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Próba jądrowa Pjongjangu. Donald Tusk: UE gotowa zaostrzyć sankcje wobec Korei Płn.

48
Podziel się:

Unia Europejska jest gotowa zaostrzyć sankcje wobec Korei Północnej po szóstej próbie jądrowej Pjongjangu - oświadczył w niedzielę przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Wezwał także Radę Bezpieczeństwa ONZ do przyjęcia nowych sankcji.

Tusk wezwał ONZ do wykazania większej stanowczości wobec Korei Płn.
Tusk wezwał ONZ do wykazania większej stanowczości wobec Korei Płn. (AFP/EAST NEWS)
bEKxsSzp

"UE jest gotowa zaostrzyć swą politykę sankcji i zachęca Koreę Północną do bezwarunkowego wznowienia dialogu na temat jej programów. Apelujemy do Rady Bezpieczeństwa ONZ, by przyjęła kolejne oenzetowskie sankcje i wykazała większą stanowczość, aby doprowadzić do pokojowej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Stawka staje się zbyt wysoka" - napisał Tusk.

Zobacz także: Korea Północna wystrzeliła rakietę w stronę Japonii. Zobacz wideo:

Szef Rady Europejskiej przypomniał, że najnowszy test jądrowy jest złamaniem międzynarodowych zobowiązań Pjongjangu. "Zmusza on społeczność międzynarodową do zjednoczenia się w szybkiej i zdecydowanej reakcji" - dodał.

bEKxsSzr

Tusk podkreślił, że Korea Północna musi w pełni i nieodwracalnie porzucić swój program jądrowy, a także programy budowy broni masowego rażenia i rakiet balistycznych. "Musi natychmiast zakończyć wszelką działalność związaną z tymi programami" - wezwał Tusk.

Północnokoreańskie media podały w niedzielę, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się próba z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM). Kilka godzin wcześniej na terytorium Korei Północnej odnotowano silne wstrząsy sejsmiczne, podobne do tych, które towarzyszyły poprzednim próbom jądrowym w tym kraju.

bEKxsSzx

Była to szósta i wszystko wskazuje na to, że najpotężniejsza dotąd próba jądrowa Pjongjangu.

bEKxsSzS
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(48)
olek
4 lata temu
czy tusek nie kest podobny do diabla. po 8 latach rzadow 100 proc. tak czart wcielony
brunet wieczo...
4 lata temu
u Kima wizerunek chudopachołka w ryżym wydaniu okraszonym chabrowym krawacikiem musi wywoływać niewątpliwie swoistego rodzaju bojaźń, czy przypadkiem nie jest to zaraźliwe.
wojtek
4 lata temu
Popatrzcie na zdjęcie przecież on się boi !
bEKxsSzT
tolek
4 lata temu
Ale im KRÓL Europy przygroził, Kim tyłkiem trzęsie
ala
4 lata temu
niech wkladaja swoje dwa palce tam gdzie nie trzeba, to zobaczymy co sie stanie . Korea nie pozwoli sobie w kasze dmuchac.
...
Następna strona