Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielka Brytania w Uni Europejskiej. Laburzyści poprą plan Camerona

0
Podziel się:

44 proc. Brytyjczyków popiera pozostanie w UE, a przeciw jest 36 proc.

Wielka Brytania w Uni Europejskiej. Laburzyści poprą plan Camerona
(Number 10/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Opozycyjna Partia Pracy poprze plan premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona dotyczący przeprowadzenia referendum na temat członkostwa kraju w Unii Europejskiej do końca 2017 roku - poinformowała liderka ugrupowania.

Przed majowymi wyborami parlamentarnymi, w których laburzyści ponieśli porażkę, partia zapowiadała, że przeprowadzi referendum tylko wtedy, jeśli dojdzie do przekazania Brukseli znacznych kompetencji.

- Brytyjczycy chcą mieć możliwość wypowiedzenia się na temat członkostwa w Unii. Dlatego Partia Pracy poprze projekt ustawy dotyczącej referendum - napisali we wspólnym artykule opublikowanym w dzienniku "Sunday Times" pełniąca funkcję przewodniczącej partii Harriet Harman oraz rzecznik ugrupowania ds. zagranicznych Hilary Benn.

Podkreślili jednak, że chociaż zależy im na przeprowadzeniu reform w UE, to będą przekonywać, iż ich kraj powinien pozostać częścią Wspólnoty.

- Partia Pracy nie chce, by Zjednoczone Królestwo mimowolnie kierowało się ku wyjściu z Unii - dodali Harman i Benn. Ich zdaniem kraj jest silniejszy będąc w Unii.

Cameron, który w poniedziałek przyjmie w swej rezydencji szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, utrzymywał, że woli, by jego kraj pozostał częścią zreformowanej Unii, ale nie wykluczył niczego, jeśli nie uda mu się wprowadzać zmian, o które zabiega.

Z sondażu ośrodka YouGov przeprowadzonego dla "Sunday Times" w dniach 21-22 maja wynika, że 44 proc. ankietowanych popiera pozostanie w UE, a przeciw jest 36 proc. Podczas badania przepytano 1532 osoby.

Przed zwycięskimi dla konserwatystów wyborami parlamentarnymi premier Cameron obiecał, że doprowadzi do renegocjacji warunków brytyjskiego członkostwa w UE np. w takich sprawach jak imigracja, i przywróci Londynowi uprawnienia, których zrzekł się na rzecz Brukseli. Zapowiadał, że referendum w tej sprawie odbędzie się w 2017 roku, natomiast później dawał do zrozumienia, że byłby gotów przyspieszyć to głosowanie.

Czytaj więcej w Money.pl
UE bez Wielkiej Brytanii? Cameron chce przyspieszenia referendum _ - Jeśli uznam, że uda się to przeprowadzić wcześniej, byłbym zachwycony _.
Duda chce odebrać pełnomocnictwa Unii "FT" ocenia, że brytyjski premier David Cameron "prawdopodobnie znajdzie w Dudzie sojusznika w swej próbie renegocjacji stosunków z Brukselą".
Ekonomiści komentują wyniki wyborów Przełomem będzie referendum na temat wyjścia Brytyjczyków z UE.
Został tydzień do brytyjskich wyborów Zanosi się na to, że super-lewicowi szkoccy nacjonaliści zostaną trzecią siłą w Izbie Gmin.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)