Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
JACEG
|
aktualizacja

Ustawa o KRS. O co chodzi w sporze o konstytucyjność rady?

8
Podziel się:

Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa to jeden z najgorętszych tematów ostatnich lat w polskim systemie prawnym. Przeciwnicy podnoszą brak legalności powołanej KRS, a autorzy zmian nie mają sobie nic do zarzucenia. O co chodzi w tym sporze?

Ustawa o KRS. O co chodzi w tym sporze?
Ustawa o KRS. O co chodzi w tym sporze? (East News)

Krajowa Rada Sądownictwa to organ konstytucyjny, którego głównym zadaniem jest stanie na straży niezależności i niezawisłości sądownictwa w Polsce. Ma ona również być swoistym pośrednikiem między władzą sądowniczą a ustawodawczą i wykonawczą.

Skład Krajowej Rady Sądownictwa

KRS liczy 25 osób. Mówi o tym art. 187 Konstytucji. Zalicza się do niego:

  • pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, ministra sprawiedliwości, prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego i osoby powołanej przez prezydenta RP,
  • piętnastu członków wybranych spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych,
  • czterech członków wybranych przez Sejm spośród posłów oraz dwóch członków wybranych przez Senat spośród senatorów.

Konstytucja mówi również o tym, że kadencja członków KRS trwa 4 lata oraz że szczegółowe zasady działalności rady (ustrój, tryb pracy i zakres działania) określa ustawa.

Ustawa o KRS. O co chodzi?

Ustawa o KRS, którą kilkukrotnie próbował przeforsować obóz rządzący Zjednoczonej Prawicy, nieco zmieniła podejście do sprawy. W 2018 roku na mocy ustawy skrócona została kadencja części członków KRS, a Sejm zamiast 4 osób wybrał do Krajowej Rady Sądownictwa aż 15 członków.

Od tego czasu kompetencje tzw. "nowej KRS" są kwestionowane przez wielu prawników. Sprawę bada również Trybunał Sprawiedliwości UE.

W 2019 roku jednak Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy ustawy o KRS są zgodne z Konstytucją i de facto zalegalizował nową radę.

To jednak nie przekonało chociażby Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, która jeszcze w 2018 roku zawiesiła w prawach członka polską KRS. Za taką decyzją było 100 głosujących, a zaledwie 6 było przeciwnych. Do tego zanotowano 9 głosów wstrzymujących się.

W skrócie: Europejska Sieć Rad Sądownictwa uznała, że nowa KRS jest zbyt zależna od polityków, bo aż 15 z 25 członków zostało wybranych przez Sejm. A to wyklucza pełną niezależność i niezawisłość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Karol
3 miesiące temu
Nie ma nigdzie w kraju żadnej instytucji czy firmy szpitala itp żeby pracownicy wybierali sobie szefów! To że sędziowie wybierali sobie swoich szefów przez 20 lat nie oznacza że jest to dobre! Władza w Polsce należy do Narodu, a więc to społeczeństwo powinno wybierać ta 15 do KRS spośród oczywiście sędziów zgodnie z Konstytucja
Tic
4 miesiące temu
Mam nadzieję, że kiedyś nastąpi ten dzień kiedy dokona się w Polsce zmiana Konstytucji w ten sposób, że wyraźnie i nieodwracalnie rozdzieli od siebie istniejące trzy władze. Dodatkowo Sąd Najwyższy, na wzór amerykański będzie mógł wprowadzać zmiany - poprawki do Konstytucji. Koniec z dominacją Sejmu i Senatu nad Prezydentem i Sądem ! Koniec własnych interpretacji Konstytucji. Rozwiązać Trybunał Konstytucyjny . O konstytucjonaliści przepisów decydować będzie Sąd Najwyższy ! 👍😁
Zouave
4 miesiące temu
Polecam wypowiedź prof. Roberta Gwiazdorskiego. Art. 187 nie precyzuje, kto ma wybierać większość członków rady. Niby dlaczego rada ma być organem cechowym?
Pepiko
4 miesiące temu
Jakiekolwiek działanie kogokolwiek poza trybem rozpatrywania spraw w TK w tym wpływanie na orzeczenia poprostu jest przestępstwem. TK ma się wyłącznie kierować Konstytucją jako całość zgodnie z jej zapisami. W aspekcie spraw, które są jej przypisane w Konstytucji a której podlegają.
Tredy
4 miesiące temu
Moim zdaniem w związku z paraliżem prawnym spowodowanym przez poprzednią władze. Sejm powinien określić zakres konstytucyjny funkcjonowania do czasu wyprostowania spraw zgodnie z Konstytucją. Konstytucją jest nawet ponad TK. Co zapisane jest w Konstytucji poprzez określenie iż TK podlega Konstytucji i oczywiście musi orzekać według jej zapisów. TK .