Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Ustawa o KRS z poprawkami Senatu. Tusk: na pewno nie zadowolimy wszystkich

6
Podziel się:

- Nikt nie zarzuci ministrowi Bodnarowi, że nie czuje potrzeby budowy w pełni niezależnego sądownictwa - mówił w poniedziałek w "Faktach po Faktach" w TVN24 premier Donald Tusk. I tłumaczył, jaki jest cel głośnej poprawki do ustawy o KRS, wprowadzonej przez Senat.

Ustawa o KRS z poprawkami Senatu. Tusk: na pewno nie zadowolimy wszystkich
Ustawa o KRS z poprawkami Senatu. Tusk: na pewno nie zadowolimy wszystkich (PAP, Leszek Szymański)

Przypomnijmy, niecałe dwa tygodnie temu Senat opowiedział się za poprawką, zgodnie z którą przy tworzeniu nowej Krajowej Rady Sądownictwa tzw. neosędziowie będą traktowani na równi z tzw. starymi sędziami. Ustawa wróciła teraz do Sejmu, który może przyjąć lub odrzucić poprawki.

W zeszły czwartek na antenie RMF FM szefowa sejmowej komisji sprawiedliwości Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO) podkreślała, że zmiana ta budzi "bardzo duże wątpliwości". Zapowiedziała również, że posiedzenie sejmowej komisji ws. senackich poprawek odbędzie się, gdy spłyną opinie i ekspertyzy, co będzie kwestią "kilku tygodni".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dealer Rolls-Royce, McLarena, Aston Martina: "Sprzedaję 2,5 tys. aut rocznie" Piotr Fus w Biznes Klasie

Donald Tusk zabiera głos

- Nikt nie zarzuci ministrowi Bodnarowi, że nie czuje potrzeby budowy w pełni niezależnego sądownictwa - mówił w poniedziałek w "Faktach po Faktach" Donald Tusk. - Musimy odbudować to, co PiS zniszczył - przekonywał. I zaznaczył, że bez tej poprawki nowelizacja mogłaby zostać zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

- Jeśli to jest jedyna szansa, żeby prezydent Duda znowu nie blokował, to może zaryzykujemy – podkreślił, zastrzegając, że być może jest to wyraz naiwności politycznej z jego strony.

Przyznał, że ta poprawka nie wszystkim się podoba, ale ma zaufanie do ministra Bodnara, a poza tym ma świadomość, że "na pewno nie zadowolimy wszystkich".

Kwestia wyeliminowania biernego prawa wyborczego wobec tych sędziów, którzy zostali powołani po zmianach dotyczących KRS z grudnia 2017 r., była elementem sporu między Ministerstwem Sprawiedliwości a prezydentem Andrzejem Dudą. W ocenie prezydenta, który krytycznie oceniał zaproponowane przez MS zmiany przepisów, wszyscy sędziowie mają równy status.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
polityka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Jam Dęboróg
2 tyg. temu
Gdybyś był cierpliwy , i spokojnie poczekał aż wygaśnie kadencja Strażnikowi Żyrandola pałacowego zapewne komfort decyzyjny byłby zupełnie inny wiedząc o tym że dziś funkcjonariusz PiS jest zwykłym sabotażystą politycznym niczym nie różniącym się od zdrajcy sędziego Tomasza Szmydta
Rodacy
2 tyg. temu
Po co wybierać posluw to lepiej jak wyborcy pujda do sejmu
Rodacy
2 tyg. temu
Do 9 kwietnia będzie pięknie ba potem będzie klops
śmiechu warte
2 tyg. temu
jeszcze komisja nie działa a Tusk już wie na kim pętla się zaciska
robson
2 tyg. temu
Termin "Neo" został wprowadzony przez byłych Agentów SB pracujących dla TVN