Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PRC
|
aktualizacja

Ustawa wiatrakowa kluczem do KPO? "Bez niej trudno wyobrazić sobie wypłatę"

8
Podziel się:

Ustawa wiatrakowa to istotny kamień milowy do wypełnienia. Bez jej przyjęcia trudno sobie wyobrazić możliwość pozytywnego rozpatrzenia przez Komisję Europejską wniosku o płatność na KPO - ocenił w czwartek minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

Ustawa wiatrakowa kluczem do KPO? "Bez niej trudno wyobrazić sobie wypłatę"
farma wiatrowa wiatraki energia odnawialna ekologia (Pixabay, Pexels)

- Formalnie nie jest to superkamień milowy, ale w istocie zapisy tam zawarte, jak i konsekwencja dochodzenia do ich realizacji przez KE sprawiają, że jest to ważny kamień milowy. Bez przyjęcia ustawy wiatrakowej trudno sobie wyobrazić możliwość pozytywnego rozpatrzenia wniosku przez Komisję Europejską o płatność. W tym sensie jest to istotny kamień milowy do wypełnienia - mówił minister Szynkowski vel Sęk pytany w Programie Trzecim Polskiego Radia o kwestię ustawy wiatrakowej.

Poinformował, że "fundamentalnych kamieni milowych" jest ponad 20. - One dotyczą spraw horyzontalnych, m.in. tematy dotyczące wymiaru sprawiedliwości wchodzą w ten zakres; tutaj jesteśmy bliscy, mam nadzieję, pozytywnego rozwiązania - zaznaczył.

Dwa istotne warunki

Jak dodał, w tym kontekście Polsce pozostały do spełnienia dwa istotne warunki: przyjęcie ustawy o SN oraz przyjęcie ustawy wiatrakowej. - Jeżeli te kwestie będą blisko etapu finalnego, to będzie przestrzeń do tego, żeby taki wniosek (o płatność - PAP) składać - mówił Szynkowski vel Sęk.

Był też pytany, jakie są dopuszczalne w poprawki senackie do nowelizacji ustawy o SN, aby "nie wywrócić" kompromisu z Brukselą.

Składanie każdej istnej, esencjonalnej poprawki stwarza ryzyko, że przedłuży się procedura pozyskiwania środków z KPO, bo przedłużą się rozmowy z Komisją Europejską. A jeśli to będzie poprawka bardzo daleko idąca, to ten kompromis może się załamać. Dlatego ja zniechęcam do tego, żeby składać daleko idące poprawki - powiedział minister.

Rzad wciąż nie skierował wniosku o środki z KPO

1 czerwca ub. roku KE po ponad rocznych negocjacjach zaakceptowała polski KPO, jednak dotąd Polska nie skierowała wniosku o te środki.

W KPO znajdują się warunki, czyli tzw. kamienie milowe, od których spełnienia KE uzależnia wypłacenie Polsce środków z unijnego Funduszu Odbudowy mającego wesprzeć kraje członkowskie w przezwyciężaniu gospodarczych skutków pandemii COVID-19. KPO zakłada m.in., że Polska musi wdrożyć reformy dotyczące sądownictwa - temu ma służyć uchwalona 13 stycznia nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym.

W KPO Polska wystąpiła o 23,9 mld euro grantów i 11,5 mld euro pożyczki.

Jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi KE jest także ustawa wiatrakowa, inaczej zwana 10H.

Rządowy projekt

Rządowy projekt noweli zakłada, że odległość wiatraków od zabudowań zamiast obecnej minimalnej odległości dziesięciokrotności wysokości wiatraka z łopatą w najwyższym położeniu wynosić będzie mogła być nie mniejsza niż 500 m dla budowy budynków w pobliżu turbiny.

O ostatecznej odległości ma decydować społeczność lokalna. Zasada dziesięciokrotności wysokości ma być nadal obowiązująca dla odległości instalacji od parków narodowych, jednak dla rezerwatów przyrody ma to być minimalna odległość 500 m.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Polak
rok temu
40 DB w odległości 500 m , to ja dziękuje. A poseł PO twierdzi że to ciszej niż na korytarzu w sejmie. Wszystkich ok w dzień ale przychodzi wieczór i nic a tu ciągle te 40DB. Ci co prą w tym kierunku niech sami sobie postawiła wiatraki w przepusowrj odległości, dopiero wtedy pogadamy.
Jan
rok temu
Precz ze złodziejską Unią europejską!! Widzę że prawda nie wskazana. Nie należy pisać źle o U.E.
ehh
rok temu
Wybory się zbliżają to przestają kombinować. Tym co się nie podoba odblokowanie KPO proponuję korzystać z translatora, bo z waszą pisownią nie da się tego czytać.
mójnick..
rok temu
Nie jest możliwe żeby nie wiedzieli co podpisywali. To wyraźna ustawka. Wprowadzanie globalistycznego zamordyzmu jest realizowane łapka w łapkę przez PO, PIS i Lewicę, 2050 i gumofilców.
Polak78
rok temu
Kamieni milowych jest cała masa a PIS myślał, że wystarczy wycofać się z reformy sądów. No a "dzięki" Morawieckiemu obowiązuje mechanizm pieniądze za praworządność i teraz Unia będzie nam dyktować wszystkie kluczowe ustawy. Zdrajcy Polski i Polaków!