Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Ustawa wiatrakowa. Ważna zmiana Senatu

205
Podziel się:

Senat proponuje 500 metrów jako minimalną odległość wiatraków od domów w ustawie o inwestycjach w energetykę wiatrową i dopuszcza dalsze jej zmniejszenie za zgodą mieszkańców i gminy. Senatorowie jednogłośnie przyjęli nowelizację ustawy wraz z poprawkami. Teraz poprawkami izby wyższej zajmie się Sejm.

Ustawa wiatrakowa. Ważna zmiana Senatu
Senator Stanisław Gawłowski przemawia na sali obrad Senatu, który zajął się m.in. ustawą wiatrakową (PAP, PAP/Tomasz Gzell)

Jedna z poprawek, wprowadzonych przez senatorów przewiduje przywrócenie 500 m jako minimalnej odległości, w jakiej od budynków mieszkalnych lub z funkcją mieszkalną można, pod pewnymi warunkami, postawić turbinę wiatrową.

Senat z poprawkami do ustawy wiatrakowej

Ustawa w wersji, w której rząd skierował ją do Sejmu, przewidywała 500 m, jednak w czasie prac w sejmowej komisji ds. energii pojawiła się poprawka podnoszącą tę odległość do 700 m. Została przyjęta przez komisję, a potem przez cały Sejm.

Kolejna senacka poprawka przewiduje, że odległość ta może być jeszcze mniejsza, o ile po konsultacjach z mieszkańcami rada gminy dopuści w drodze uchwały budowę turbin w odległości mniejszej niż 500 m, ale nie mniejszej niż odległość zasięgu uciążliwych oddziaływań, określonych w odrębnych przepisach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowy spór z Brukselą wisi w powietrzu. Kluczowa zmiana w ustawie wiatrakowej. "UE to dostrzeże"

W takim wypadku inwestor będzie musiał opłacać gospodarstwom położonym bliżej niż 500 m opłaty dystrybucyjne, mocową, kogeneracyjną i opłatę OZE, zawarte w rachunkach za energię elektryczną.

Kolejna z przyjętych poprawek przewiduje przywrócenie możliwości budowy turbin w miejscach, w których dopuszczały to plany zagospodarowania, aktualne w momencie wejścia w życie ustawy odległościowej w 2016 r. Ustawa zakazywała budowy, jeżeli lokalizacja, przewidziana w miejscowym planie zagospodarowania nie spełniała warunków ustawowych. Jak podkreślali wnioskodawcy poprawki, nie rozstrzyga ona o możliwości budowy turbin w takich miejscach, ani ich odległości od zabudować, to bowiem rozstrzygnąć będą musiały decyzje środowiskowe dla konkretnych miejsc.

Tak zablokowano budowę wiatraków

Obowiązująca obecnie ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, przyjęta w maju 2016 r., a zgłoszona jako projekt poselski grupy posłów PiS, zakazuje budowy turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 10-krotna wysokość wieży i łopaty wirnika w najwyższym położeniu (tzw. 10H) od zabudowy mieszkalnej oraz od parków krajobrazowych. Jednocześnie przepisy zabraniają budowy budynków mieszkalnych bliżej, niż w odległości 10H od istniejących turbin wiatrowych.

Zmiana ustawy jest jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi wynikające z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności i dostać pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(205)
Jarek z PIS'u
rok temu
Odległość wiatraków od domostw powinna być = odległości rzutu peruką przez Suskiego w dal !
Pomocy
rok temu
Co mam robić? jak sąsiad nie mieszka tu na miescu i mówi ze postawi wiatrak obok mojego domu?
Wooo
rok temu
W Niemcy by im dali na kazdym kroku parki naradowe
hehe
rok temu
Odległość jak to PiS ma w zwyczaju, obliczona jako piewiastek logarytmiczny poparcia PiS w danym regionie przez odległość do najbliższego kościoła...
Komunista pra...
rok temu
Wiatraki nie, a Zenek w sylwestra w tvpis jest ok? Ludzie, co z Wami? Energia odnawialna to konieczność. Dosyć ciemnoty i zabobonów! KK do Watykanu, PiS do kryminału i śmietnik historii!
...
Następna strona