Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|
aktualizacja

W Teksasie zamarzły wiatraki, stan nie ma prądu. Zima paraliżuje USA

24
Podziel się:

Amerykańskie zagłębie naftowe, odpowiedzialne za 40 proc. produkcji ropy w USA, zostało dosłownie zmrożone. W Teksasie zamarzły wiatraki, produkujące prąd dla gospodarstw domowych i przemysłu. Bez prądu są 4 miliony ludzi.

W Teksasie zamarzły wiatraki, stan nie ma prądu. Zima paraliżuje USA
Od 1898 roku śnieg w Teksasie spadł dwa razy. (PAP, EPA, AARON M. SPRECHER)

Może się wydawać paradoksem fakt, że stan Teksas, największy w USA producent ropy, został sparaliżowany przez brak prądu z odnawialnych źródeł energii. Ale złożyło się na to kilka czynników. Najważniejsze jest to, że Teksas nie jest w ogóle przygotowany na ataki zimy. Obecnie popyt na energię elektryczną sięga rekordowych poziomów, znanych do tej pory jedynie z pory letnich upałów.

W Teksasie zamarza woda w wodociągach, bo nie są one izolowane na wypadek mrozów. Mieszkańcy stanu nie są przygotowani do potrzeby mocnego ogrzewania swoich domów. Służby odnotowują nawet przypadki osób śmiertelnie zatrutych spalinami podczas desperackich prób ogrzania się w samochodzie.

Zobacz także: Pogoda zmieni pandemię koronawirusa. Lekarz: wiosna zadziała na COVID

Problem w tym, że zima była do tej pory w Teksasie pojęciem nieznanym. Ostatnie opady śniegu w tym stanie zaobserwowano dwukrotnie od 1898 roku.

Teksas nie jest jedynym dotkniętym przez zimę stanem. Meteorolodzy wysłali ostrzeżenia z powodu niebezpiecznych warunków pogodowych, oblodzonych dróg, przerw w dostawie prądu i mrozów do niemal 170 mln Amerykanów. Temperatury dochodzą do minus 41 stopni Celsjusza.

Służby meteorologiczne wskazują na zagrożenia związane z zakłóceniami w ruchu drogowym. Paraliżują miasta od wybrzeża do wybrzeża USA. Stan wyjątkowy ogłosiło już co najmniej siedem stanów: Alabama, Oregon, Oklahoma, Kansas, Kentucky, Missisipi i Teksas.

Oblodzone drogi w Teksasie już przyniosły śmiertelne żniwo. W czwartek w Fort Worth w wypadku, w którym uczestniczyło ponad 130 samochodów, zginęło dziewięć osób, dziesiątki zostały ranne, a co najmniej 65 zgłosiło się do lokalnych szpitali. Jedna osoba zginęła w Kentucky, a w niedzielę kolejna w Oklahomie.

Energia z wiatru była świetnym wyborem na porę letnią, obecnie z powodu mrozów nie działa połowa wiatraków. Wpłynęło to nie tylko na odbiorców prywatnych, ale i na przemysł, który obficie korzysta z energetyki wiatrowej. W wielu rafineriach stanęła produkcja a ceny prądu biją rekordy.

Według prognoz synoptyków do wtorku wieczorem rekord niskich temperatur zostanie w USA pobity 240 razy.

National Oceanic and Atmospheric Administration przewiduje, że "atak zimy porównywalny będzie do historycznych mrozów zarejestrowanych w lutym 1899 i 1905 roku”.

„Najbezpieczniejszym miejscem do przebywania jest dom, nawet w przypadku utraty zasilania” – ocenił w poniedziałek Francisco Sanchez, zastępca koordynatora ds. zarządzania kryzysowego teksaskiego hrabstwa Harris, obejmującego Houston. W całym stanie pozbawionych było prądu 2,6 mln domów i innych obiektów.

Oprócz mrozów występują także śnieżyce, a opady śniegu mogą również pobić rekordy.

W Seattle odnotowano w weekend już ponad 27 cm śniegu – najwięcej od prawie 50 lat. W ciągu ostatnich kilku dni w niektórych częściach Wyoming spadło ponad 127 cm śniegu. W Teksasie, odkąd rozpoczęto pomiary w 1898 roku, śnieg odnotowano tylko dwa razy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
mój nick
3 lata temu
nowy prezydent przecież zapowiadał że to będzie Dark Winter, to co się dziwić, zrobił jak przepowiedział.... zwłaszcza że to nieprzychylny mu stan
ComeOn
3 lata temu
Fatalny artykuł, który sugeruje, że wiatraki faktycznie mają wpływ na obecną sytuację w Teksasie. Energia odnawialna to jedynie 13% produkowanej tam energii. Obecnie problemy mają tak wiatraki, jak elektrownie węglowe, gazowe i wszystkie inne.
Jerzy Lipka
3 lata temu
Bez elektrowni jądrowych nie ma energetycznego bezpieczeństwa. W Teksasie zawiodły zarówno wiatraki, jak i wsparcie dla nich w postaci spalania dużych ilości gazu ziemnego. W Polsce obaj Prezesi Orlenu i PGE chcą inwestować w wiatraki i elektrownie gazowe, nie chcą natomiast budować elektrowni jądrowych, sytuacja powtórzy się, narażamy się w ten sposób na powtórkę z Teksasu! W czasie mroźnych zim, lub upalnego lata, kiedy wiatraki też nie działają. Niektórzy politycy opozycyjni kłamią, że OZE wraz z gazem zapewni nam energetyczne bezpieczeństwo, że atom nie potrzebny. Rzeczywistość innych krajów jak Teksas czy Szwecja pokazuje, że jest zupełnie inaczej a mainstreemowe media, nieprzychylne energetyce jądrowej naogół wprowadzają w błąd w tej kwestii całe społeczeństwo.
Jerzy Lipka
3 lata temu
Bez elektrowni jądrowych nie ma energetycznego bezpieczeństwa. W Teksasie zawiodły zarówno wiatraki, jak i wsparcie dla nich w postaci spalania dużych ilości gazu ziemnego. W Polsce obaj Prezesi Orlenu i PGE chcą inwestować w wiatraki i elektrownie gazowe, nie chcą natomiast budować elektrowni jądrowych, sytuacja powtórzy się, narażamy się w ten sposób na powtórkę z Teksasu! W czasie mroźnych zim, lub upalnego lata, kiedy wiatraki też nie działają. Niektórzy politycy opozycyjni kłamią, że OZE wraz z gazem zapewni nam energetyczne bezpieczeństwo, że atom nie potrzebny. Rzeczywistość innych krajów jak Teksas czy Szwecja pokazuje, że jest zupełnie inaczej a mainstreemowe media, nieprzychylne energetyce jądrowej naogół okłamują w tej kwestii całe społeczeństwo.
Trucker.
3 lata temu
Tak, potwierdzam. Wlasnie jechalem z Florydy (gdzie mieszkam) do Brownsville, TX (na granicy Teksasu i Meksyku). Juz w Houston, TX sie zaczelo. Zimno, deszcz i lod na drodze (black ice). Dzisiaj, tj.luty 17,jestem w Laredo, TX. Widzialem kolejki po benzyne (2 godziny stania), jak za komuny. Pozdrowienia POLSKO.
...
Następna strona