Andrzej Domański przedstawił w środę priorytety polskiej prezydencji w UE, która trwa od początku tego roku. Szef MF zreferował europosłom tematy, jakie dzień wcześniej poruszyli w Brukseli ministrowie finansów z państw UE, w tym konieczność wzmocnienia unijnej konkurencyjności m.in. przez uproszczenie obciążeń administracyjnych spoczywających na europejskich firmach.
Deregulacja w UE. Domański: Pracujemy nad uproszczeniem
Domański przytoczył znamienną historię o tym, jak jedna ze znajomych przedsiębiorczyń otwierała firmę w USA i w jednym z krajów członkowskich. – W Stanach Zjednoczonych cały proces zajął jej kilka godzin, w Europie miesiąc – opowiadał Domański. Jak dodał, prezydencja będzie pracowała razem z KE i państwami członkowskimi nad uproszczeniem regulacji, bo tylko to "pozwoli UE w pełni uwolnić potencjał jej gospodarek".
Domański zapowiedział też, że Polska zamierza dalej prowadzić dyskusje dotyczące finansowania inwestycji w obronność i bezpieczeństwo w UE z zaangażowaniem w proces Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Minister zaznaczył, że w czasie polskiej prezydencji w planie jest opracowanie reguł wyłączenia wydatków państw na obronność z kalkulacji długu i deficytu. Chodzi o to, żeby kraje mogły zwiększyć wydatki na zbrojenia bez konieczności cięć w innych sektorach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naszym celem jest przyjęcie przepisów oraz kodeksu postępowania, tak żeby kraje mogły swobodnie inwestować w myśliwce, nowy sprzęt, czołgi, amunicję albo w nowych żołnierzy – wymienił Domański.
Zapewnił też, że prezydencja będzie nadal pracować nad tym, żeby zagwarantować długoterminowe wsparcie dla Ukrainy. Zarazem wybrzmiało też porozumienie ws. kolejnych obostrzeń przeciw Rosji.
"Cieszę się, że polska prezydencja doprowadziła do porozumienia w sprawie kolejnych sankcji na Rosję: odłączenie 13 rosyjskich banków od systemu finansowego SWIFT i zakazu transakcji dla kolejnych instytucji finansowych. Z kolei dodanie 73 statków z tzw. floty cieni utrudni obchodzenie sankcji, a ich właściciele i kapitanowie będą w końcu mogli być objęci sankcjami indywidualnymi. Rosja musi ponosić coraz większe koszty wojny na Ukrainie" – przekazał w serwisie X Domański.
Domański dodał, że Polska rozpoczęła też dyskusję o obniżeniu cen energii. – Ceny są zbyt wysokie, co zagraża naszej konkurencyjności. Raporty międzynarodowego funduszu walutowego mówią o tym, że pogłębiona integracja rynków energii jest niezwykle ważna. Dzięki temu Europa mogłaby zaoszczędzić przynajmniej 20 miliardów rocznie do roku 2030 – powiedział minister.