Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Zmiany w opłacaniu ZUS. Czeka nas rewolucja?

742
Podziel się:

Przedsiębiorcy chcą wakacji od składek ZUS. Eksperci zaś pozytywnie rozpatrują propozycje, które mają odciążyć niektórych płatników - informuje "Rzeczpospolita". Teraz decyzja należeć będzie do nowej władzy.

Zmiany w opłacaniu ZUS. Czeka nas rewolucja?
Nowy rząd, który stworzą najprawdopodobniej dotychczasowe partie opozycyjne, będzie musiał podjąć decyzję ws. składek ZUS (Adobe Stock, Longfin Media)

"Rzeczpospolita" informuje, że Koalicja Obywatelska bierze pod uwagę "wprowadzenie wakacji od składek dla przedsiębiorców połączonych ze świadczeniem urlopowym w wysokości połowy płacy minimalnej".

Zobacz także: Szczera rozmowa z deweloperem, który sprzedał 9 tysięcy mieszkań - Michał Sapota - Biznes Klasa #2

Money.pl pisał już o tym, że KO chciałaby był to jeden miesiąc w ciągu roku dla każdego drobnego przedsiębiorcy i samozatrudnionego, a Trzecia Droga – tylko dla tych w "trudnej sytuacji".

Donald Tusk zapowiadał również, że przedsiębiorca, który przez miesiąc nie będzie mógł płacić składek, otrzyma świadczenie od państwa. Ma ono wynosić połowę minimalnego wynagrodzenia. W przyszłym roku byłoby to 2150 zł brutto (pensja minimalna ma w lipcu 2024 r. wynieść 4300 zł brutto).

- Propozycja wakacji od składek to dobry pomysł, szczególnie dla podmiotów, które mają problemy z płynnością finansową. Obecne rozwiązania nie sprawdzają się. Dla niektórych przedsiębiorców obciążenia są bowiem często zbyt wysokie w stosunku do ich potencjału ekonomicznego - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Składki na ZUS w górę

Rząd zapowiada, że płaca minimalna wzrośnie w przyszłym roku do kwoty 4242 zł od stycznia i do 4300 zł brutto od lipca 2024 r. To oznacza, że zmianie ulegną również składki na ubezpieczenia społeczne, które zależą od najniższej krajowej.

Preferencyjna podstawa do obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne wynosi nie mniej niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Jeśli płaca minimalna wzrośnie tak, jak zapowiada rząd, podstawa wyniesie 1272,6 zł od stycznia do czerwca i 1290 zł od lipca do grudnia. W tym roku podstawa przedstawia się następująco – 1047 zł przez pierwsze pół roku i 1080 zł w drugiej połowie.

W pierwszej połowie 2024 roku składka na ubezpieczenie emerytalne wyniesie 248,41 zł, a w drugiej 251,81 zł (w tym roku jest to odpowiednio: 204,37 zł i 210,82 zł).

Składka rentowa, która wynosi 8 proc. podstawy wymiaru, wyniesie 101,81 zł w pierwszej połowie 2024 r. i 103,2 zł w drugiej (w tym roku jest to 83,76 zł i 86,40 zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(742)
Dzieciorób
3 miesiące temu
A ja wyprodukowałem 5 potomków których karmi i ubiera teściowa i dostaję 4000 zł co miesiąc.
AnitkaD
4 miesiące temu
Najlepsze jest to ,że wszystkim nam zabierają na ZUS ,to jak haracz za to ,że chcemy się czegoś dorobić. Za dużo! Ubezpieczenia zdrowotne,emerytalne i rentowe...hmmm A co My społeczeństwo z tego mamy???Lekarze przyjmą albo i nie,przy ciężkiej chorobie musimy zbierać pieniążki by wyleczyć czy nawet leczenie stomatologiczne ,no tu jest tylko opieka prywatna bo państwowe wyleczaja by wy wyleczyć...renta i emerytura,śmiechu warte, Po tych świadczeniach to stać nas nawet na wyjazd do Stanow!???Haha. SZANOWNI KO ,PO 3 DROGA..... Ja z takim zapytaniem dla kogo są pieniążki, które nam zabieracie?Czy naprawdę ZUS musi odprowadzać składki!? Co z wami nie tak ,że utrzepiliscie się tej instytucji czy my nadal należymy do ZSRR,Której juz nie ma????Robicie nam krzywdę ! A nie pomagacie! ..
BRAK ZUS dla ...
4 miesiące temu
Niemiec nie płaci 1500 euro miesięcznie czy zarobił, czy nie. Brytyjczyk nie płaci 1500 funtów. Tylko Polak musi płacić daniny czy zarobił, czy nie. To jest chore. Mamy 2024 rok i dalej nie ma alternatywy dla etatu. Młody człowiek po szkole nie może założyć drobnej działalności i zarobić odpowiednika minimalnej, do której jest zmuszany w pracy na etacie w fabryce smrodu w Polsce powiatowej na 3 zmiany. To jest już czysta nienawiść do Polaków, bo nie da się inaczej tego uzasadnić. Nieobowiązkowy ZUS dla samozatrudnionych to nie jest koszt, tylko inwestycja! W dodatku koszty życia i działalności rosną, lokalny rynek w Polsce powiatowej maleje. Już teraz praktycznie co drugi lokal jest do wynajęcia, bo nikogo nie stać. Zamiast założyć mały sklep internetowy lub lub dwa i móc się z tego utrzymać np. zarabiając 3-4 tysiące złotych miesięcznie - to nie, trzeba z tych 3 tysięcy zapłacić daninę 1700 zł + 400 zł minimum bandyckiej składki zdrowotnej. (kolejny chory pomysł, bo pracownik etatowy prowadzący firmę płaci składkę dwa razy - czyste złodziejstwo) Musimy cisnąć teraz PO+3Drogę, aby przestali znęcać się nad Polskimi drobnymi przedsiębiorstwami.
sos
4 miesiące temu
za co oni nas tak nienawidzą ?!?!?!
Radek
5 miesięcy temu
ogólnie przedsiębiorcy mają ciężko. nawet zdarza nam się,że nie płacą za nasze usługi i to grubo po czasie, więc żeby się nie męczyć z nimi, to od razu oddajemy sprawę krukowi, który odzyskuje pieniądze a my w tym czasie szukamy bardziej rzetelnych kontrahentów
...
Następna strona