Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Ważna deklaracja Obajtka. Orlen zwiększy wydobycie ropy i gazu w Norwegii

62
Podziel się:

Zwiększamy wydobycie ropy i gazu w Norwegii. W Ministerstwie Ropy i Energii złożyliśmy plany zagospodarowania kolejnych złóż morskich - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Gaz dotrze do Polski przez Baltic Pipe.

Ważna deklaracja Obajtka. Orlen zwiększy wydobycie ropy i gazu w Norwegii
Prezes Orlenu Daniel Obajtek (PAP, Darek Delmanowicz)

PKN Orlen informował już, że PGNiG Norway wraz z partnerami: Aker BP ASA, Aker BP, Equinor oraz Wintershal DEA również podjęli ostateczną decyzję inwestycyjną co do zagospodarowania złóż ropy naftowej i gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Chodzi o złoża Fenris.

Orlen chce zwiększyć wydobycie ropy i gazu

Operatorem złóż jest Aker BP, a łączne zasoby wydobywalne przypadające na udział PGNiG Norway szacowane są na 65,3 mln boe (ang. barrel of oil equivalent - jednostka energii otrzymanej ze spalenia jednej baryłki ropy naftowej)

Uruchomienie wydobycia węglowodorów z obydwu projektów planowane jest na 2027 rok. Warunkiem rozpoczęcia prac jest zatwierdzenie planów zagospodarowania i eksploatacji przez norweski Parlament - wyjaśnił PKN Orlen.

Spółka posiada 100 proc. udziałów w LOTOS Norge i w PGNiG Norway.

6 grudnia PGNIG podało, że norweska spółka zależna PKN Orlen - PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi złożyła wniosek o zatwierdzenie planu zagospodarowania i eksploatacji złoża Verdande na Morzu Norweskim.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja straszy zakręceniem kolejnego kurka. "Gazprom zawsze znajdzie formalny powód"

Zgodnie z planem wiercenia mają ruszyć pod koniec 2024 r., a wydobycie rozpocznie się rok później. Docelowo produkcja będzie prowadzona z trzech odwiertów, które zostaną podłączone do infrastruktury pobliskiego złoża Norne. Według PGNiG pozwoli to przyspieszyć proces zagospodarowania i obniżyć koszty inwestycji oraz podnieść efektywności energetyczną całej instalacji.

Baltic Pipe pomógł się odciąć Polsce od Rosji

Baltic Pipe jest wspólną inwestycją operatorów systemów przesyłowych gazu z Polski i Danii - Gaz-Systemu i Energinetu. Gaz-System jest właścicielem i operatorem części zaczynającej się na brzegu duńskiej wyspy Zelandia i biegnącej do Polski po dnie Bałtyku.

Budowa została ukończona w 2022 r., za wyjątkiem dwóch odcinków na terenie Danii, gdzie w 2021 r. na kilka miesięcy wstrzymano prace ze względu na uchylenie pozwoleń środowiskowych. Dlatego przez pierwsze miesiące system działał tylko z częściową mocą.

Uruchomienie przesyłu gazu Baltic Pipe, łączącym szelf norweski przez Danię z Polską, miało miejsce 1 października br.

Jedynym użytkownikiem systemu Baltic Pipe będzie na razie PGNiG. Spółka wykupiła większość ze zdolności przesyłowej gazociągu, która docelowo ma wynieść 10 mld m sześc. rocznie. PGNiG będzie sprowadzać gaz z własnego wydobycia na szelfie norweskim i kupiony u innych producentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(62)
Julla
rok temu
To tylko świadczy o tym ze Orlen sie rozwija coraz bardziej z korzyścią dla wszystkich i bardzo dobrze.
MXZ
rok temu
To jakie ceny na stacjach? Benzyna 8 a ropa 10
????
rok temu
Od kiedy to byle wójt z pipidówa ma głos w sprawach wagi państwowej ?!
Dojony
rok temu
Podobno sprzedał 30% udziałów spółki za miliard, przynoszącą kupującemu zysk na tym poziomie kwartalnie. Kupujący nie musi płacić wystarczy, że mu odroczą płatność na kwartał. I dostanie te 30% spółki w prezencie. Jeśli wyceniono tą spółkę na około 3 miliardy (30% to miliard) to niech mi ktoś wyjaśni jak ją wyceniano bo zainwestowano wcześniej na jej modernizację podobno 10 miliardów. Ktoś powinien chyba za to siedzieć, i ten co wyceniał. To wygląda mi na przygotowanie do jej przejęcia albo znalezienie sobie kosztem spółki wspólnika którego będzie można pod stołem doić za każdą mu przychylną decyzję. Wspólnika który będzie dawał pieniądze na wszelkie zachcianki decydującego o działaniu tej spółki. Niech mi to ktoś wyjaśni. Czy spółka ma jakieś prawa do złóż gaz ropa inne? Na ile wyceniono te złoża? ile jest warte ich 30%? Ile spółka dostała w ostatnich latach pomocy publicznej? O jaką pomoc wnioskuje na przyszłe lata? Niech mi to wszystko ktoś wyjaśni i to dlaczego można robić takie rzeczy po cichu. Dlaczego służby nie prześwietlają takich rzeczy a jak to robią dlaczego milczą. Nie rozumiem tego, czy tak jest? Czy tak musi być?
SOŁTYS 🧑‍🌾
rok temu
Propaganda sukcesu jak za PRL-U ! ? Towarzyszą z Pcimia Obajtka 🤣😂
...
Następna strona