Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

Ważna zmiana na poczcie. Od początku maja znikają znaczki

20
Podziel się:

Wysyłasz listy polecone? Od 1 maja już nie naklejasz na nie znaczków. Na kopercie powinna znaleźć się nowa nalepka.

Ważna zmiana na poczcie. Od początku maja znikają znaczki
Znikają znaczki z listów poleconych. Poczta Polska będzie mieć nowy system. (Flickr)
bEKYbfKd

Kupiłeś zapas znaczków pocztowych? Od soboty 1 maja już z nich nie skorzystasz przy wysłaniu listów poleconych. Zmienia się bowiem system na poczcie.

"Od 1 maja br. na listach poleconych w obrocie krajowym i zagranicznym, w miejscu dotychczas zarezerwowanym dla znaczka pocztowego, umieszczona zostanie nowa nalepka +R+, na której wpisana będzie kwota należnej opłaty za przesyłkę listową" - informuje Poczta Polska w komunikacie.

Od teraz będą dwie możliwości wysłania listów poleconych: priorytetowa i ekonomiczna. Pierwsza ma zagwarantować nadawcy, że korespondencja dotrze do odbiorcy już następnego dnia roboczego, jeżeli tylko uda mu się wysłać list przed godziną 15. Druga natomiast ma przewidywany termin realizacji usługi w ciągu trzech dni roboczych.

bEKYbfKf
Zobacz także: Drony będą dostarczać paczki. Przełom może nastąpić już w 2023 roku

Zostanie również możliwość uzyskania potwierdzenia odbioru. Dostępna będzie zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

bEKYbfKl

Z konieczności naklejania znaczków od dawna zwolnieni są klienci, którzy z operatorem pocztowym zawarli stosowną umowę i w inny sposób rejestrują nadawane przez siebie listy. Cała reszta karnie musiała naklejać czasem po kilka znaczków, co jest i uciążliwe, i zabiera chwilę.

Listy polecone to przesyłki rejestrowane na etapie nadania i doręczenia. Oznacza to, że klient otrzymuje potwierdzenie nadania takiej przesyłki i może śledzić w systemie monitoringu, kiedy została doręczona. Dziś co trzeci list dostarczany przez Pocztę Polską to list polecony.

Co zatem z kolekcją znaczków wykupionych na zapas? Czy pozostaje klientom PP umieścić je wyłącznie w klastrach? Niekoniecznie. Znaczki pocztowe pozostaną w obiegu jako forma opłaty za listy nierejestrowane, czyli tzw. zwykłe. Dodatkowo Poczta Polska, jako narodowy propagator filatelistyki, nadal będzie wydawać także walory kolekcjonerskie dla hobbystów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKYbfKG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Waldek
4 miesiące temu
Mnie na poczcie omówiono przyjęcia koperty z naklejonymi znaczkami. W czym to przeszkadza? przecież można nakleić nową naklejkę obok, albo na nie. Masakra.
Sasinowo
6 miesięcy temu
Niech redakcja sama zrobi test i roześle tysiąc zwykłych listów i sprawdzi ile z nich dotarło i po jakim czasie. Wynik będzie druzgocący dla Poczty Polskiej.
Choryhorała
6 miesięcy temu
U nas listonosz wrzuca zwykłe polecone do skrzynki bez pokwitowania. Pani na poczcie mówi, że teraz tak może być bo covid. Ciekawe ile ludzi umoczy przez to duże pieniądze albo jakieś ważne sprawy.
bEKYbfKH
Oli
6 miesięcy temu
I będę wysyłał jeden list polecony,brał fakturę,placił kartą.Nie dość,że kolejki duże to bedą jeszcze większe.Goodbye PP.
Gonia
6 miesięcy temu
Co to za różnica znaczek czy pieczątka ważne żeby list dotarł do celu wysłałam ostatnio polecony to placilam 5.80zl