Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Ważna zmiana wchodzi w życie. Więcej dostaniesz za L4

21
Podziel się:

1 lipca 2023 r. wzrasta minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego. Osoby przebywające na L4 dostaną zwiększone świadczenie, ponieważ w lipcu, drugi raz w tym roku, została podniesiona płaca minimalna.

Ważna zmiana wchodzi w życie. Więcej dostaniesz za L4
Od lipca wzrosła podstawa wymiaru zasiłku chorobowego (Adobe Stock, zbg2)

Zasiłek chorobowy to świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub pracodawcę osobom objętym ubezpieczeniem społecznym, które są niezdolne do wykonywania pracy.

Od lipca wyższy zasiłek chorobowy

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego jest powiązana z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Ze względu na wysoką inflację w tym roku są dwie podwyżki minimalnej płacy, ta druga weszła w życie 1 lipca.

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego od 1 lipca 2023 roku wynosi 3106,44 zł - powiedział PAP Grzegorz Dyjak z centrali ZUS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd zmienia budżet. Ekonomistka zwraca uwagę na kwotę 18 mld zł. "PiS o tym nie mówi"

Zaznaczył, że zmiany te wynikają z przepisów, a minimalne wynagrodzenie od tej daty wzrasta do kwoty 3600 zł.

Przypomniał też, że podstawa wymiaru zasiłku chorobowego to kwota minimalnego wynagrodzenia pomniejszona o 13,71 proc. (493,56 zł) - czyli składki potrącone przez pracodawcę na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz chorobowe.

Od 1 stycznia do 30 czerwca minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego wynosiła 3011,52 zł.

27 mln zwolnień lekarskich

Przypomnijmy, że ZUS opłaca nieobecność pracownika, dopiero wtedy, kiedy jego niezdolność do pracy trwa powyżej 33 dni. Wcześniej robi to pracodawca. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób, które ukończyły 50. rok życia - wtedy Zakład opłaca nieobecność, jeżeli trwa ona powyżej 14 dni.

W 2022 r. w Polsce wystawiono 27 mln zwolnień lekarskich na łącznie 288,8 mln dni. To prawie 791 tys. 233 lat absencji. Blisko 1,3 mln L4 zarejestrowano ze względu na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania. Ale najczęstszą przyczyną były choroby układu kostno-stawowego i mięśniowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
Majka
5 miesięcy temu
Lekarze... Poradnia specjalistyczna w Szczecinie - do p. docent - osiem miesięcy czekania.. Do doktora W.- sześć miesięcy.. Do profesora Z - kierownika poradni, emeryta - możesz od ręki... Ciekawe dlaczego, prawda?
młody
5 miesięcy temu
Nauczyciele już się cieszą bo najczęściej korzystają z L4 a ZUS ich nie kontroluje bo to kasta jest.
Pan Prezes
5 miesięcy temu
Tak porobimy , moje gospodynie , żeby w ogóle do roboty nie trzeba było chodzić . A sklepy bedą otwarte tylko we wtorki i czwartki , z tym że w czwartki tylko do 16:00 .
wierzacy w Bo...
5 miesięcy temu
Zmora naszej firmy sa zwolnienia lekarskie.Prawdziwa fala jest w okresie wakacyjnym.Choruja najczesciej emeryci w przedziale wiekowym 25-35lat.Zarzadzane kontrole nic nie daja bo lekarze orzecznicy z reguly potwierdzaja zasadnosc tych absencji.Tak sie rozsadza firmy od wewnatrz !
Wstyd PiS
5 miesięcy temu
Nieudacznicy PiS zwolnienia to większość na lewo , tak się okrada firmy i dlatego tyle firm sie zamyka a bydło na fejsie pokazuje jak sie bawi
...
Następna strona