Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Kontrowersyjna ulotka z ZUS. Rząd ujawnia koszt swojej akcji

88
Podziel się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał specjalną ulotkę do emerytów, w której mowa jest m.in. o wprowadzonej przez rząd "rekordowej waloryzacji rent i emerytur". Dziennik "Fakt" dotarł do informacji o kosztach akcji oraz do liczby osób, które kontrowersyjną ulotkę otrzymały.

Kontrowersyjna ulotka z ZUS. Rząd ujawnia koszt swojej akcji
Ulotki do seniorów ws. "rekordowej waloryzacji emerytur". Rząd ujawnia koszty akcji (East News, ZOFIA BAZAK)

Na początku maja ZUS rozpoczął wysyłkę listów do emerytów i rencistów. W jednej przesyłce pocztowej otrzymali oni decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu tzw. trzynastki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W kluczowym dokumencie rządu nie ma planu na 800 plus. Dlaczego?

Rząd chwali się rekordową waloryzacją emerytur. Oto koszty kampanii

Emeryci i renciści dostali również informację, w której można przeczytać o "rekordowej waloryzacji rent i emerytur", a także o tym, że między 2007 a 2015 rokiem przeciętne emerytura netto wzrosła o 55 proc. a między 2015 a 2023 rokiem - o 81 proc.

Do sprawy odniósł się rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Wyjaśnił, że list ma charakter informacyjno-edukacyjny i ma podnieść poziom wiedzy Polaków na temat ubezpieczeń społecznych. - Jego koszt to 4 grosze. ZUS zrealizował go własnym sumptem, korzystając ze swoich zasobów poligraficznych. To nie jest pierwszy raz, kiedy ZUS wysyła tego rodzaju informacje - zaznaczył Żebrowski.

Do tej pory nie było jednak wiadomo, ile dokładnie ZUS wydał na akcję i ile osób otrzymało kontrowersyjne ulotki.

Zgodnie z informacją uzyskaną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych koszt wykonania nakładu 8,5 miliona ulotek pt. "List do emerytów" wyniósł 366 457,37 zł. Nadmienić należy, że ulotki te są wysyłane w jednej przesyłce listowej wraz z decyzjami o waloryzacji emerytury lub renty i o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów - wskazał wiceminister rodziny Stanisław Szwed w odpowiedzi na interpelację poselską. Jego słowa przytacza "Fakt".

Waloryzacja emerytur 2023

1 marca do 1588,44 zł brutto wzrosły najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a także renty rodzinne i socjalne. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 1191,33 zł brutto. Łączny koszt tegorocznej waloryzacji świadczeń to ok. 44,15 mld zł.

Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez ZUS co roku są waloryzowane. 1 marca wzrosły o 14,8 proc. Początkowo rząd zakładał, że waloryzacja wyniesie 13,8 proc. Ten wskaźnik został jednak podwyższony. W tym roku waloryzacja jest kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(88)
PIS OUT
5 miesięcy temu
81% TRZEBA PODZIELIĆ PRZEZ 3, BO TYLE WZROSŁY CENY WĘDLIN. CZYLI WALORYZACJA W LATACH 2015-2023 W CZASACH PIS WYNIOSŁA 27%, PO W CZASACH DEFLACJI EMERYTURY WZROSŁY O 55%. KIEDY BYŁA LEPSZA WALORYZACJA.
emeryt
5 miesięcy temu
Ale poparcie im rośnie...jak to wytłumaczyc..
rozgoryczona ...
5 miesięcy temu
Granda i banda....oszukali nas emerytów w perfidny sposób rewaloryzując emeryturę głodową o 250 złotych,a o 14,8% kiedy inflacja była na poziomie 50% i dalej galopuje. Nawiedzony szaman z NBP zaklinał kłamliwą rzeczywistość.Propaganda z ZUS-u,w TVP,bilbordach,GUS-u jest nie do strawienia...OPAMIĘTAJCIE się,bo na kłamstwach daleko nie zajedziecie....codzienność bywa nie do zaakceptowania,oszukaliście nas i okłamaliście.Codzienne życie staje się gehenną...do tego doprowadziliście,do ruiny!!! My emeryci za głodowe 1600 złotych emerytury wyżyć nie potrafimy,rachunki nas wykończają,drożyzna żywności,media i mieszkania. My swoje dzieci wychowaliśmy bez ++++ ,jałmużny i ochłapów.Doprowadziliście nas na skraj upadku i biedoty.
40+
5 miesięcy temu
Tak jak ten rząd trwoni pieniądze osób pracujących obecnie na etacie to nikt jeszcze tego nie robił. Rozdają na lewo i prawo a jak my będziemy przechodzili na emerytury to dostaniemy pusty zapis na swoim koncie w ZUS. Jak można tak ludzi okradać, kłamać i kupować głosy. Kto to zakończy będzie rządził w Polsce.
Zwaloryzowany...
5 miesięcy temu
A ja otrzymałem informację, że moje świadczenie zostało zwaloryzowane o 114,8%, chociaż wg mojego wyliczenia wzrosło tylko o 14,8%. Kto te bzdury wypisuje. Waloryzacja jest efektem działania Ustawy o waloryzacji rent i emerytur i pisanie , chwalenie się co PIS zrobił jest zwykłą manipulacją. Krótko waloryzacja jest pochodną inflacji. Koniec, kropka. Za poprzednich rządów nie było takiej inflacji, stąd mniejsza waloryzacja. Co tam, jak mawiał klasyk: ciemny lud to kupi.
...
Następna strona