Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Węgiel od samorządów. Gminy chcące go kupić mają mało czasu

8
Podziel się:

Gminy chcące kupić węgiel dla mieszkańców muszą wpierw dopełnić formalności. Mają czas tylko do wtorku 8 listopada do północy, aby zamieścić informację w BIP. W tym celu konieczne jest wypełnienie formularza na stronie cieplo.gov.pl - przypomniało Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Węgiel od samorządów. Gminy chcące go kupić mają mało czasu
Węgiel od samorządów (Adobe Stock)

W terminie trzech dni roboczych od dnia wejścia w życie tzw. ustawy węglowej, czyli do 8 listopada, do północy, gmina musi zamieścić w swoim BIP informację, że zamierza kupić węgiel dla gospodarstw domowych.

Jak tłumaczy Ministerstwo Aktywów Państwowych, następnie ma czekać na kontakt mailowy lub telefoniczny od spółki, który powinien nastąpić w terminie do kilku dni roboczych. W kolejnym kroku firma przekazuje gminie niezbędne dokumenty potrzebne do zawarcia umowy, a po jej podpisaniu zostaje ustalony harmonogram dostawy i miejsce odbioru surowca.

Koszt transportu i wybór sposobu dystrybucji węgla dla gospodarstw domowych leży po stronie gminy. W przypadku kiedy dana gmina nie zajmie się dystrybucją węgla, może to zrobić gmina sąsiednia albo prywatny skład.

"Podmiot, który wprowadza do obrotu węgiel, może zawrzeć z gminą umowę po cenie gwarantowanej nie wyższej niż 1,5 tys. zł brutto za tonę węgla, a mieszkańcom może sprzedawać maksymalnie za 2 tys. zł. Doliczone 500 zł to koszt transportu" - przypomina resort aktywów.

Węgiel dla samorządów będzie sprzedawany przez: Polską Grupę Górniczą (PGG), PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie, a także Lubelski Węgiel "Bogdanka". Samorządy, które kupiły węgiel po wyższej cenie przed wejściem tej ustawy, będą mogły wnosić o zwrot różnicy.

Ministerstwo podkreśliło, że surowiec jest dobrej jakości i posiada wymagane certyfikaty.

Węgiel po preferencyjnej cenie będą mogły kupować te osoby, które są uprawnione do dodatku węglowego. Dlatego będą one musiały złożyć w swojej gminie wniosek o preferencyjny zakup węgla. Jeśli jednak sprzedaż będzie prowadzić gmina sąsiednia lub podmiot prywatny, będą one mogły nabyć surowiec po przedstawieniu zaświadczenia wystawianego przez wójta, burmistrza lub prezydenta o tym, że otrzymały dodatek węglowy - podano w komunikacie MAP.

Pojedyncze gospodarstwo domowe będzie mogło kupić po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku i kolejne 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Polskiego węg...
5 miesięcy temu
to i w tamtym roku brakowało. Był wożony z Rosji do....... kopalń. Później, jako polski, na składy. Skąd wiem? Od kierowców którzy to wozili.
KomikzKijowa
5 miesięcy temu
Polska, styczeń 2022, węgiel po 950zł tona. polski, dobrej jakości. Wiele składów. Polska wrzesień 2022 - węgiel po 3500zł tona, kolumbijski słabej jakości. Polska listopad 2022 - węgiel po 2tys tona z zagranicy, składy wycięte, gminy rozprowadzają. GDZIE jest węgiel z Polski? wydobyty od lutego 2022? (3-4 mln ton miesięcznie)
Anna
5 miesięcy temu
szybko szybko bo na wiosnę 2023 będzie po 900zl tona. a ktoś zapyta GDZIE jest polski węgiel co od marca 2022 wydobyto już ok 40 milionów ton???
kiel
5 miesięcy temu
Wygląda na to, że ten węgiel będzie można kupić dopiero pod koniec listopada.
ewcia
5 miesięcy temu
W gminie FREDROPOL, powiat przemyski wladze gminy zakazaly palic w szkole podstawowej w FREDROPOLU dzieciom jest zimno w hali sportowej to wogole masakra a pseudo minister edukacji obiecal ze w zadnej szkole nie bedzie zimno tej zimy a jednak zaczyna sie robic co bądź. wladzom gminy Fredropol powinno byc wstyd ze każa marznac dzieciom w szkole niech oszczednosci szukaja gdzies indziej w swoich biurach gdzie siedza i maja po 20 pare stopni ciepla. wstyd wstyd wstyd