Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Weksel Kamila Durczoka. Co do zasady weksel zachowuje ważność ze sfałszowanym podpisem, ale jest furtka

217
Podziel się

Katowicka prokuratura bada sprawę weksla Kamila Durczoka. Była żona dziennikarza twierdzi, że jej podpis na dokumencie został podrobiony. - Taki weksel zgodnie z doktryną prawniczą pozostaje ważny, choć osoba, której podpis sfałszowano, może przed sądem dochodzić zwolnienia z obowiązku zapłaty – tłumaczy prawnik.

Kamil Durczok nie ma dobrej passy, pod koniec lipca został przyłapany, gdy nietrzeźwy prowadził samochód.
Kamil Durczok nie ma dobrej passy, pod koniec lipca został przyłapany, gdy nietrzeźwy prowadził samochód. (WP.PL)
bDzEWXCd

Weksel na 2 mln franków szwajcarskich miał być zabezpieczeniem dla kredytu hipotecznego. Bank zwrócił się do osób, które złożyły na dokumencie podpisy, ponieważ nie regulowano spłat. Teraz grafolog sprawdzi na polecenie katowickiej prokuratury, czy podpis Marianny Dufek – byłej żony Kamila Durczoka – został podrobiony.

Na razie postępowanie jest prowadzone w sprawie, a nie przeciw komuś i nie postawiono żadnych zarzutów. Śledczy badają też wątek możliwego działania na szkodę banku, ponieważ jest prawdopodobieństwo, że nie zachowano wymaganych procedur dotyczących wystawienia i przechowywania weksla.

Czym jest weksel? Wyjaśniamy

Weksel to papier wartościowy, stanowiący zabezpieczenie np. dla umowy pożyczki czy sprzedaży. Prawnicy zwracają uwagę, że zobowiązanie wekslowe jest "oderwane" od innych zobowiązań, co oznacza, że jeśli wystawca weksla np. zgubi umowę, do której jest on przypisany, to i tak nie uniknie zapłaty.

bDzEWXCf
Zobacz także: Obejrzyj: Kamil Durczok prowadził pod wpływem alkoholu. Dziennikarz przeprasza

Weksle są dalej w użyciu, choć ich największa popularność przypadła w Polsce na czasy międzywojnia. Dokumenty te są sposobem zabezpieczenia roszczeń np. z umów kredytowych czy leasingowych.

bDzEWXCl

- Często w praktyce spotykamy się z sytuacją, że leasingodawca finansując nam zakup samochodu, żąda tego typu zabezpieczenia – mówi money.pl Piotr Żelek, radca prawny z kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.

Jak dodaje: - Należycie wypełniony weksel jest podstawą do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Na podstawie prawomocnego nakazu, podobnie jak na podstawie prawomocnego wyroku, komornik będzie mógł prowadzić egzekucję.

Weksel jest ważny, jeśli został poprawnie wypełniony. Te wymogi to tzw. rekwizyty wekslowe. Są ściśle określone w artykułach 1 i 101 Prawa wekslowego i muszą być zawarte w dokumencie. Czy w tej sytuacji weksel z podrobionym podpisem jest dalej ważny? Mecenas Piotr Żelek odpowiada, że tak.

bDzEWXCm

- Taki weksel zgodnie ze stanowiskiem orzecznictwa i doktryny prawniczej pozostaje ważny, przy założeniu, że posiada wszystkie wymagane rekwizyty wekslowe. Niemniej podrobiony weksel nie zobowiązuje osoby, której podpis sfałszowano. Taka osoba nie ma obowiązku świadczenia zapłaty za weksel – tłumaczy prawnik.

Jak zaznacza, w ewentualnym procesie o zapłatę taka osoba może podnieść zarzut sfałszowania jej podpisu, który odpowiednio udowodniony, uchroni ją od obowiązku świadczenia.

- Abstrahuję w tym miejscu od kwestii prawnokarnych, podrobienie weksla stanowi przestępstwo określone we właściwych przepisach Kodeksu karnego – komentuje Piotr Żelek.

bDzEWXCn

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzEWXCG
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(217)
Karol
rok temu
Żona ma problem, Durczok jest czysty to aniołek jest(???) Wirtualna to ma dopiero problem... z głupotą permanentną!!!
J34
rok temu
Weksel z fałszywym podpisem jest ważny - dowód, że mamy państwo z dykty, czyli Ch. D. i K. Kupa prawo do likwidacji, a prawnicy z powrotem do zawodowki
Kazik
rok temu
Polska to Batustan, sfałszowany weksel może być ważny szok
bDzEWXCH
AZ
rok temu
Kto ten weksel przechowuje, jako zabezpieczenie kredytu ? Co za bełkot prawniczy. Pracownicy banku nie widzieli KTO podpisywał na miejscu ?
ara
rok temu
Czyli Pan D nie spłacał kredytu , ale na wczasy i dobre fury jak najbardziej go stać . Bank to widzi .
...
Następna strona