Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

12 listopada wolny od pracy. Pracujący w ten dzień szukają opieki dla dzieci

397
Podziel się:

Ustawa o dniu wolnym 12 listopada wywołała kontrowersje i olbrzymi chaos. Jeśli rzeczywiście wejdzie w życie, nie wszyscy będą mogli się cieszyć z dnia ustawowo z wolnego. A szkoły i przedszkola będą zamknięte, co stawia w trudnej sytuacji rodziców, którzy będą pracować.

12 listopada Polacy będą mieli dzień wolny - tak zdecydowali posłowie. Ustawa czeka na podpis prezydenta
12 listopada Polacy będą mieli dzień wolny - tak zdecydowali posłowie. Ustawa czeka na podpis prezydenta (akg-images/Israel Talby/EAST NEWS)

W pierwotnej wersji ustawy, placówki handlowe miały być normalnie otwarte. Dopiero senacka poprawka miałaby dać wolne również handlowcom. Mimo ustawowo wolnego dnia, w pracy będą musieli stawić się wszyscy, których wymienia Kodeks Pracy – o czym pisaliśmy w money.pl.

Normalnie pracować będzie musiał m.in personel szpitali i przychodni specjalistycznych oraz wszystkie apteki finansowane z środków NFZ.

Może się okazać, że wszyscy oni będą mieli problem z zapewnieniem opieki swoim dzieciom. Żłobki, przedszkola i szkoły będą zamknięte. Mało tego, skoro wszyscy pracownicy placówek oświatowych będą mieć dzień wolny od pracy, a nie tylko od zajęć, nie będzie obowiązku zapewnienia opieki nad dziećmi w tym dniu.

Teoretycznie samorządy mogłyby wyznaczyć dyżury na ten dzień. Kłopot w tym, że wciąż nie wiedzą, co z 12 listopada począć. - Nie dostaliśmy żadnych informacji o organizowanych dyżurach w szkołach i przedszkolach 12 listopada. Jeśli ten dzień będzie ustawowo wolny to, podobnie jak 1 listopada czy w Boże Narodzenie, taka opieka nie jest realizowana – usłyszeliśmy w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Podobne informacje płyną z wydziału prasowego Urzędu Miejskiego Szczecina. - Czekamy na podpis prezydenta. Na razie nie mamy żadnych informacji, jak ten dzień będzie wyglądał. Nie ma więc planowanych dyżurów w przedszkolach czy szkołach. Dodatkowo wystąpiliśmy do wydziału oświaty z doprecyzowaniem, czy 12 listopada będzie traktowany jako dzień wolny od pracy, czy wolny od zajęć dydaktycznych. Czekamy na wytyczne.

O problemie głośno mówi choćby Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.Dziećmi lekarzy postanowił zająć się stołeczny samorząd lekarski. 12 listopada oddolnie zorganizował dla najmłodszych całodniowe zajęcia.

- Profesjonalni animatorzy jednej z warszawskich sal zabaw będą zajmować się dziećmi warszawskich lekarzy od 7-16. Program jest bogaty, a oferta skierowana dla dzieci wieku od 4-14 lat. Chcieliśmy wynagrodzić im, że nie ich rodzice będą musieli pracować – mówi w rozmowie z money.pl Maria Kłosińska, koordynator mediów z Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie.

Jak dodała, to oferta tylko do warszawskich lekarzy. Choć telefony są z różnych regionów, nie słyszała by inne izby organizowały coś podobnego. – Nie jest łatwo na ten dzień znaleźć organizatora. Sami szukaliśmy długo, a w wielu miejscach usłyszeliśmy, że bawialnie są w ten dzień nieczynne – przygnała Kłosińska.

- Nasi pracownicy mają oczywiście również prawo wolnego w ten dzień, ale z całą pewnością znaleźlibyśmy osoby, które gotowe byłyby podjąć się opieki nad dziećmi – zauważa Jolanta Danielewska z Wrocławskiej Agencji Niań i Animatorów.

Jak przekonuje, zwykle w dni wolne ustawowo od pracy zainteresowanie usługami Agencji Niań i Animatorów spada. Nie mieli jeszcze zapytań o 12 listopada. Jak sugeruje, być może dlatego, że jeszcze nie wiadomo, w jakiej formie ten dzień zostanie uchwalony wolnym.

Jednak wynajęcie opieki na ten dzień nie powinno stanowić problemu. Jak przekonuje stawki też nie powinny być wyższe niż w inne dni wolne. Istnieje również możliwość zorganizowania całodniowych zajęć dla dzieci pracowników firm. Pracodawca musiałby jednak udostępnić pomieszczenie. – Cena zależałaby od wielu czynników, ale animacje dla 15 dzieci na 8 godzin kosztowałyby około 3 tys. zł – przekonuje Jolanta Danielewska.

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(397)
Pracujący
4 lata temu
Dzień wolny i narzekają....co za ludzie.... żal. Każdy niekatolik na Kościół najeżdża ale z Świat katolickich i wolnych niedziel korzysta...co za hipokryzja.
Edi1995
4 lata temu
Co Wy chcecie od PIS jest wolne źle nie ma też jest źle to w końcu jak dobrze 500 plus umiecie brać a nie umiecie się cieszyć z dnia wolnego weźcie dzieci wyjedzcie gdzieś na weekend i nie narzekajcie że jest źle a co do lekarzy to i nawet jak nie było dnia wolnego to i tak w święta musieli iść do pracy np Boże Narodzenie i jakoś radzili sobie z opieką nad dziećmi podczas gdy inni świętowali po to państwo płaci za ich szkolenia ja jestem za wolnym bo tacy ludzie którzy pracują od pn do soboty mają tylko niedzielę wolną szczególnie im się należy taki dzień dla rodziny i znajomych np odniosę się też do ministra zdrowia niech ustanowi takà ustawę żeby wynagrodzić lekarzom to że muszą tego dnia pracowali np pewne szpitale będą miały wolne tego dnia inne innego i wszyscy będą zadowoleni a za 12 listopada jestem za
komenter
4 lata temu
Lekarze chyba są przyzwyczajeni do pracy zawsze, w święta również. Cóż za sztuczny problem!
Polka
4 lata temu
Wielkie halo i problem SZTUCZNY 12 wolny ☺
pisieintelyge...
4 lata temu
Kibole i narodowcy muszą mieć wolne na podleczenie kontuzji i wyleczenie kaca po imprezie 11-go.
...
Następna strona