Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

300+ ruszyło. Uważaj na próby wyłudzeń. Lepiej sprawdź, gdzie składasz wniosek

13
Podziel się:

300+, czyli program Dobry Start, właśnie ruszył. Od niedzieli 1 lipca można składać wnioski. Przestępcy chcą wykorzystać zainteresowanie rodziców i próbują wyłudzić dane. Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed podejrzanymi stronami.

Ministersto Cyfryzacji ostrzega przed naciągaczami. Przy okazji 500+ przestępcy chcieli wyłudzać dane
Ministersto Cyfryzacji ostrzega przed naciągaczami. Przy okazji 500+ przestępcy chcieli wyłudzać dane

Jeśli chcesz złożyć wniosek o 300+ w ramach programu „Dobry start” to możesz to zrobić tylko na dwa sposoby - za pośrednictwem rządowego systemu Empatia (empatia.mpips.gov.pl) oraz przez systemy transakcyjne wybranych banków. Papierowe wnioski będzie można złożyć od 1 sierpnia.

Nie istnieją żadne dodatkowe, zewnętrzne strony do składania wniosków. Inne - niż rządowe i bankowe serwisy- są tylko próbą wyłudzenia danych.

Jak wynika z informacji money.pl - komunikat Ministerstwa Cyfryzacji jest na razie prewencyjny. W tej chwili eksperci nie wykryli prób wyłudzenia, ale pamiętają historie sprzed kilku lat, gdy startował inny program 500+. Wtedy podejrzane strony powstawały jak grzyby po deszczu. Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce jeszcze przed ruszeniem systemu.

Ministerstwo Cyfryzacji radzi, by zawsze przed złożeniem wniosku upewnić się, że jesteśmy na odpowiedniej stronie. Jak to zrobić? W przeglądarce internetowej, tuż przy polu adresowym, powinna znajdować się ikonka kłódki. Tam sprawdzisz, czy strona ma ważny certyfikat i na kogo został wystawiony.

Resort cyfryzacji zachęca do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości za pośrednictwem stron CERT (z ang. Computer Emergency Response Team), które działa w strukturach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowe.

- Sieć jest na bieżąco monitorowana właśnie pod kątem próby wyłudzenia danych przy okazji startu programu Dobry start – potwierdza money.pl Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Michał
4 lata temu
Serwis emp@tia nie działa od wczoraj.
Mika
4 lata temu
Wystarczy uważać i już. W każdym programie można każdego oszukać więc wystarczy być czujnym i myśleć.
Mika
4 lata temu
Ministerstwo cyfryzacji bierze taka kasę A nie potrafią zabezpieczyć obywatela po co każą składać wnioski przez Internet jak nie są przygotowani
Klari
4 lata temu
O emerytach nic, cisza. Z expose B. Szydło: "Wielkim wyzwaniem jest sprawa niskich emerytur, podobnie jak w latach 2005-2007 będziemy dążyli do ich podniesienia, w szczególności, jeżeli chodzi o emerytury najniższe, niepozwalające na zaspokojenie podstawowych potrzeb. " Przez 500+ wszystko jest droższe. Brzydzę się kłamczuchami!
kiwam
4 lata temu
tylko glupi nie kradnie