Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Adam Karol Czartoryski nie będzie walczył o pałac w Sieniawie. Już dawno się go zrzekł, to koniec sprawy

95
Podziel się:

Adam Karol Czartoryski nie zamierza przejmować parku i pałacu w Sieniawie - wynika z informacji money.pl. Już w umowie sprzed dwóch lat Czartoryski i Fundacja XX Czartoryskich zrzekli się roszczeń związanych z tym miejscem. Na pewno więc nie trafi w ręce prywatne.

Pałac w Sieniawie na Podkarpaciu trafił w państwowe ręce na mocy reformy rolnej w 1944 roku
Pałac w Sieniawie na Podkarpaciu trafił w państwowe ręce na mocy reformy rolnej w 1944 roku (KRZYSZTOF CHOJNACKI)

Adam Karol Czartoryski nie zamierza przejmować parku i pałacu w Sieniawie - wynika z informacji money.pl. Już w umowie sprzed dwóch lat Czartoryski i Fundacja XX Czartoryskich zrzekli się roszczeń związanych z tym miejscem. Nie trafi więc w jego ręce, będzie własnością Skarbu Państwa.

Pałac w Sieniawie na Podkarpaciu trafił w państwowe ręce na mocy reformy rolnej w 1944 roku. Dziś to wysokiej klasy państwowy hotel m.in. z restauracją i kortami tenisowymi. Jego remont kosztował 130 mln zł.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", pół roku temu wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski uznał, że przejęcie nieruchomości było niezgodne z prawem. Zdaniem "Gazety Wyborczej" decyzja ta daje rodzinie Czartoryskich możliwość domagania się od państwa zwrotu wyremontowanego pałacu wraz z przyległościami.

Tak jednak nie będzie - pałac nie wróci do Czartoryskich. Dlaczego? Bo w ramach umowy podpisanej z rządem w grudniu 2016 roku - rodzina zrzekła się roszczeń do tej nieruchomości. To oznacza, że decyzja wiceministra rolnictwa niczego nie zmienia. Zbliża za to sprawę do oficjalnego zakończenia. Wicepremier Piotr Gliński zabezpieczył się więc już w dokumentach na wypadek zwrotu nieruchomości na rzecz Czartoryskich. Kiedy zapadnie taka decyzja - oni zakończą sprawę darowizną na rzecz Skarbu Państwa. Zostało to zapisane w aktach notarialnych transakcji.

Zobacz także: Piotr Gliński: "Nie żałuję zakupu kolekcji Czartoryskich. To dobra i ważna decyzja"

Maciej Radziwiłł, który w Polsce działa w imieniu Adama Karola Czartoryskiego, właśnie wydał w tej sprawie oficjalne oświadczenie. Prostuje informacje dziennikarzy "GW".

- Fundacja XX Czartoryskich ani Adam Karol Czartoryski, którego jestem w tej sprawie pełnomocnikiem, nie zamierzają przejmować zespołu parkowo-pałacowego w Sieniawie, ani żadnej części tego majątku. Podmioty te nie zamierzają też wysuwać do Skarbu Państwa jakichkolwiek roszczeń związanych z tym majątkiem, w szczególności roszczeń dotyczących bezumownego użytkowania majątku - zaznacza.

Pełna dokumentacja transakcji

- Fundacja XX Czartoryskich i Adam Karol Czartoryski zobowiązali się, że pałac w Sieniawie - pozostanie w razie reprywatyzacji - własnością publiczną. Decyzja Ministra Rolnictwa w sprawie pałacu otwiera drogę do zamknięcia tego elementu umowy z 29 grudnia 2016 roku. W tej chwili kompletowane są dokumenty konieczne do zawarcia umów realizujących to zobowiązanie. Nastąpi to w najbliższym czasie - dodaje.

Radziwiłł przypomina, że "pałac w Sieniawie został przejęty na podstawie komunistycznego dekretu o reformie rolnej z 1944 roku. Sam dekret zakładał przejęcie gruntów rolnych oraz budynków gospodarczych i administracyjnych powyżej 50 ha w Wielkopolsce oraz powyżej 25 h na pozostałym obszarze Rzeczpospolitej. Dekret nie dotyczył budynków mieszkalnych, takich jak dwory czy pałace oraz kompleksów pałacowo - parkowych. W związku z tym pałac w Sieniawie został przejęty niezgodnie z tym komunistycznym prawem, co pozwalało o ubieganie się o jego zwrot".

Jak zaznacza Radziwiłł, "wiele podobnych obiektów zostało zwróconych prawowitym właścicielom lub ich spadkobiercom w ostatnich kilkunastu latach". Już pięć lat temu Czartoryscy mieli dokumenty potwierdzające ich rację. Jednocześnie w umowie z wicepremierem Gliński, Fundacja i Adam Karol Czartoryscy zobowiązali się prawnie do zwrotu nieruchomości, gdyby została im przyznana.

Radziwiłł w oświadczeniu zaznacza, że "pałac w Sieniawie stanowił centrum ordynacji sieniawskiej, która została powołana w celu utrzymywania i finansowania muzeum i kolekcji książąt Czartoryskich. Brak reprywatyzacji po 1989 roku uniemożliwiał odzyskanie zaplecza gospodarczego, przez co Fundacja XX. Czartoryskich była odcięta od historycznych źródeł finansowania".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(95)
marek
6 lat temu
Rzec można o tym Panu Książę Zlodziei
marek
6 lat temu
Adam Czartoryski czy Książę złodziei
Marcysia89
6 lat temu
brawo PIS... w końcu ktoś kto zabezpiecza interesy obywateli... z naszych podatków wyremontowali za 130 mln pałac.... PO pewnie by oddało bez mrugnięcia okiem byle do sakiewki by wpadło parę baniek ...
Realista
6 lat temu
coś ten PiS bardzo trzyma z byłymi obszarnikami. Zabezpieczają się na chude lata po porażce w wyborach? Jak to się ma do 'ośmiorniczek' za 50 PLN?
Jot;
6 lat temu
[QUOTE] Zbigniew Babalski uznał, że przejęcie nieruchomości było niezgodne z prawem. Zdaniem "Gazety Wyborczej" decyzja ta daje rodzinie Czartoryskich możliwość domagania się od państwa zwrotu wyremontowanego pałacu wraz z przyległościami. [/QUOTE] A gdby nawet miał być zwrot, to dlaczego wyremontowanego? Owszem, w stanie takim jak był przy przejęciu minus tzw. normalne zużycie. A jak nie to trzeba zapłacić różnicę wartości po remoncie i dopiero odzyskiwać.
...
Następna strona