Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Linie Air Berlin odwołują loty. Piloci nie przyszli do pracy

Linie Air Berlin odwołują loty. Piloci nie przyszli do pracy

Pasażerów prosi się, by przed wyjazdem na lotnisko sprawdzili w internecie status swojego lotu. Fot. AFP/Eastnews
Pasażerów prosi się, by przed wyjazdem na lotnisko sprawdzili w internecie status swojego lotu.

Zbankrutowane linie lotnicze Air Berlin poinformowały o odwołaniu we wtorek ok. 70 lotów, ponieważ wielu pilotów zgłosiło, że nie stawią się w pracy, ponieważ są chorzy. Związek zawodowy pilotów Vereinigung Cockpit (VC) na razie nie skomentował tej sytuacji.

Pasażerów prosi się, by przed wyjazdem na lotnisko sprawdzili w internecie status swojego lotu. Linie zapewniają też, że tym, których loty zostaną odwołane, zaoferowane zostaną "najlepsze z możliwych połączenia alternatywne".

Gazeta "Bild" pisze o "rewolcie pilotów" Air Berlin. Powodem ma być podobno spór dotyczący warunków przejścia pilotów do ewentualnego nowego właściciela linii. Związek VC obawia się, że Air Berlin może całkowicie zawiesić loty na dalekich trasach jeszcze przed przejęciem tych linii przez nowego właściciela.

Zobacz także: 30 lat od katastrofy "Tadeusza Kościuszki" w Lesie Kabackim

Szef VC Ilja Schulz nie wyklucza, że chodzi o pozbycie się szczególnie dobrze opłacanych pilotów, obsługujących dalekie trasy.

Linie Air Berlin, drugie co do wielkości w Niemczech, musiały w zeszłym miesiącu wystąpić o ochronę przed wierzycielami, kiedy ich udziałowiec - linie Etihad Airways - wstrzymał finansowanie po latach strat.

Do 15 września przyjmowane są oferty na zakup aktywów Air Berlin; zdaniem obserwatorów największą część kupi Lufthansa. Decyzje mogą zapaść już 21 września, na trzy dni przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech.

Komisja Europejska zatwierdziła w tym miesiącu kredyt w wysokości 150 mln euro, jaki niemiecki rząd przyznał będącym w upadłości liniom Air Berlin dla zapewnienia kontynuowania połączeń. Kredyt ma pozwolić na uporządkowaną likwidację tych linii.

Air Berlin od kilku lat odnotowuje straty; w 2016 roku wyniosły one 780 mln euro. Łączne zadłużenie tych linii to blisko 1,2 mld euro.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
olo główny
2017-09-12 15:11
Może LOT kupi te samoloty? A może już w ramach reparacji sami zaczną oddawać?
n. n.
2017-09-12 14:07
A może by tak kupić sobie samolot, skoro jest wyprzedaż?
Op
2017-09-12 11:11
wlasnie przez takie cos te Linie zbankrutowaly
Pokaż wszystkie komentarze (10)