Notowania

minister energii
11.05.2016 17:51

Audyt rządu PO-PSL. "Negatywnie oceniamy decyzje o prywatyzacji spółek energetycznych"

Krzysztof Tchórzewski wymienił przypadki spółek Energa, Tauron, Enea i PGE. Wskutek - jego zdaniem - błędnych decyzji prawie wszystkim koncernom energetycznym grozi utrata możliwości kredytowych po zrealizowaniu inwestycji w Kozienicach, Opolu i Ostrołęce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Minister energii Krzysztof Tchórzewski krytycznie ocenia decyzje poprzedniego rządu dotyczące prywatyzacji spółek energetycznych. Przedstawiając w Sejmie audyt rządów PO-PSL, szef resortu energii mówił, że działania prywatyzacyjne były związane z krótkookresowym interesem budżetowym.

Minister przyznał, że zyskano w ten sposób kilkanaście miliardów złotych, jednak stworzyło to zagrożenie dla funkcjonowania państwa ze względu na to, że uzyskanych środków nie przeznaczono na powiększenie kapitału i inwestycje. Krzysztof Tchórzewski wymienił przypadki spółek Energa, Tauron, Enea i PGE. Jak zaznaczał, wskutek - jego zdaniem - błędnych decyzji prawie wszystkim koncernom energetycznym grozi utrata możliwości kredytowych po zrealizowaniu inwestycji w Kozienicach, Opolu i Ostrołęce.

W ocenie ministra energii, w zakresie górnictwa węgla kamiennego również kierowano się jedynie krótkoterminowym interesem. Krzysztof Tchórzewski poinformował, że na koniec 2015 roku zadłużenie tej branży przekraczyło 14 miliardów złotych. Jako przykład błędnej decyzji wejścia na giełdę minister podał Jastrzębską Spółkę Węglową. Według Krzysztofa Tchórzewskiego, spółkę nakłoniono później do kupna kopalni Knurów-Szczygłowice.

- JSW kupiła tę kopalnię, mając wszystkie środki z kredytu, nie mając żadnych środków własnych na ten zakup. De facto wszystkie te działania doprowadziły do tego, że ta spółka znalazła się w sytuacji zadłużenia na poziomie prawie 7 miliardów złotych - mówił polityk PiS.

Minister energii zapewnił, że głównym zadaniem jego resortu jest restrukturyzacja sektora węglowego, ale podstawowym warunkiem jest zachowanie miejsc pracy.

Tagi: minister energii, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz