Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Karty za 0 zł pod lupą UOKiK. Aż do 13 banków były zastrzeżenia

Karty za 0 zł pod lupą UOKiK. Aż do 13 banków były zastrzeżenia

Jak się okazało, w rzeczywistości brak opłat zależał od zaksięgowania danego zakupu przez bank. Fot. Wlodzimierz Wasyluk
Jak się okazało, w rzeczywistości brak opłat zależał od zaksięgowania danego zakupu przez bank.

Po kontroli UOKiK sześć banków zobowiązało się do oddania konsumentom opłat za kartę i do zmiany modeli rozliczania transakcji. Kontrolerzy zakwestionowali również reklamy kart za 0 zł.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymywał skargi klientów, którzy podkreślali, że banki pobierają opłaty za kartę debetową, pomimo że dokonano w danym okresie rozliczeniowym płatności kartą w wymaganej ilości lub wartości transakcji.

Kontrolerzy sprawdzili więc 18 banków. Z tego aż 13 wzbudziło zastrzeżenia. Jak się okazało, w rzeczywistości brak opłat zależał od zaksięgowania danego zakupu przez bank.

- Zaksięgowanie transakcji nie jest tożsame z jej wykonaniem, co więcej konsument nie ma żadnego wpływu na termin, w jakim operacja zostanie zaksięgowana. W efekcie, gdy konsument zapłacił za zakupy kartą pod koniec miesiąca, był rozliczany z początkiem kolejnego. Tym samym musiał płacić za obsługę karty – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Czy karty płatnicze odejdą w niepamięć?

 

 

Dodatkowo kontrolerzy zakwestionowali reklamy, które informowały o tym, że debetowe karty płatnicze były darmowe. Informacje na stronach internetowych były nieczytelne, a model naliczania opłat niesprawiedliwy.

Tylko 5 banków nie wzbudziło wątpliwości UOKiK. Były to BGŻ, BPH, Deutsche Bank, Idea Bank, Pekao. Kolejnych 6: BZ WBK, EuroBank, Getin Noble Bank, ING Bank Śląski, Millennium Bank, Plus Bank - dobrowolnie zmieniło praktyki.

Z kolei mBank, BOŚ Bank, Bank Pocztowy, Credit Agricole, PKO BP, T-Mobile Usługi Bankowe zobowiązały się do oddania konsumentom opłat za kartę i do zmiany modeli rozliczania transakcji po wydaniu decyzji UOKiK.

Jak informuje urząd, tylko jedno postępowanie jest w toku – przeciwko Alior Bankowi.

uokik, banki, karty za 0 zł
Czytaj także
Polecane galerie
kawinus
2018-02-23 14:17
Nie mam karty, zawsze płacę gotówką dlatego nie mam kłopotów i problemów związanych z posiadaniem karty, ten temat mnie nie interesuje
wanda
2018-02-18 14:46
Tak naprawdę wiele zależy od podejścia banku. Jestem klientką getinu, więc wiem jak działa obsługa klienta i ile można u nich wyjaśnić. A dodatkowo fajnie, że postanowili dobrowolnie zmienić praktyki dotyczące kart. To mówi o szacunku do klienta.
Fhj
2018-02-14 19:09
Niech sprawdza warunki udzielania kredytów. Bank Millennium,kredyt 20 tyś. 84 raty, Rata 420/mc. Łączna kwota do spłaty 36 tys!!!!! Oprocentowanie najwyższe z możliwych -10% w skali roku (sprawdziłam w umowie). Niczym lichwa!
Pokaż wszystkie komentarze (5)