Notowania

banki
14-02-2018 (15:30)

Banki sprawdzą, czy ich pracownicy nie byli karani. Rząd szykuje nowe prawo

Banki i inne instytucje finansowe, jak na przykład SKOK-i, dostaną nowe uprawnienia. Będą mogły sprawdzić, czy ich pracownicy i kandydaci do pracy nie są karani.

Podziel się
Dodaj komentarz
(E. Vidal/Isopress-Senepart)
Banki będą mogły prześwietlić swoich pracowników.

Taki ma być efekt nowych przepisów, które w środę przyjął rząd. Projekt ustawy o zasadach pozyskiwania informacji o niekaralności osób ubiegających się o zatrudnienie i osób zatrudnionych w podmiotach sektora finansowego wyszedł z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Zgodnie z jego zapisami, instytucje finansowe będą mogły poprosić osoby zatrudniane i już pracujące o dostarczenie informacji, czy były skazane prawomocnym wyrokiem sądu za wskazane w projekcie ustawy przestępstwa.

Banki, SKOK-i czy zakłady ubezpieczeń będą mogły poprosić kandydatów i pracowników albo o samodzielnie przygotowane oświadczenie, albo dostarczenie wypisu z Krajowego Rejestru Karnego. Będą musiały jednak ponieść opłaty związane z przygotowaniem takiego wypisu.

Zobacz też: Polskie banki wejdą na rynki zachodnie

Nowe przepisy mają dotyczyć nie tylko pracowników i kandydatów, ale też osoby współpracujące z instytucjami finansowymi - outsourcerów czy agentów ubezpieczeniowych. Oprócz banków, SKOK-ów i firm ubezpieczeniowych, przepisy będą też obowiązywać wobec pracowników NBP, KNF, BFG, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i Biura Rzecznika Finansowego.

Badanie ma dotyczyć osób zatrudnianych lub już zatrudnionych na stanowiskach związanych z: zarządzaniem mieniem podmiotu sektora finansowego lub osób trzecich, dostępem do informacji prawnie chronionych lub z podejmowaniem decyzji obarczonych wysokim ryzykiem utraty mienia tego podmiotu lub osób trzecich bądź wyrządzeniem im innej znacznej szkody - czytamy w komunikacie Centrum Informacji Rządowej.

W praktyce chodzi o lepszą ochronę interesów podmiotów sektora finansowego oraz ich klientów (przez poszerzenie możliwości zapobiegania nadużyciom w tym obszarze), a w konsekwencji zwiększenie bezpieczeństwa obrotu - podaje CIR.

Tagi: banki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-02-2018

cvqMyślałem że dzisiaj to norma , a tu takie kwiatki.Straszne.

14-02-2018

TomaszPrzecież zawsze tak było.

14-02-2018

logagenci ubezpieczeniowi już od dana musieli mieć przy zatrudnieniu czyste konto w Krajowym rejestrze Skazanych

Rozwiń komentarze (55)

Wybrane dla Ciebie