Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Banki sprawdzą, czy ich pracownicy nie byli karani. Rząd szykuje nowe prawo

Banki sprawdzą, czy ich pracownicy nie byli karani. Rząd szykuje nowe prawo

Banki będą mogły prześwietlić swoich pracowników. Fot. E. Vidal/Isopress-Senepart
Banki będą mogły prześwietlić swoich pracowników.

Banki i inne instytucje finansowe, jak na przykład SKOK-i, dostaną nowe uprawnienia. Będą mogły sprawdzić, czy ich pracownicy i kandydaci do pracy nie są karani.

Taki ma być efekt nowych przepisów, które w środę przyjął rząd. Projekt ustawy o zasadach pozyskiwania informacji o niekaralności osób ubiegających się o zatrudnienie i osób zatrudnionych w podmiotach sektora finansowego wyszedł z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Zgodnie z jego zapisami, instytucje finansowe będą mogły poprosić osoby zatrudniane i już pracujące o dostarczenie informacji, czy były skazane prawomocnym wyrokiem sądu za wskazane w projekcie ustawy przestępstwa.

Banki, SKOK-i czy zakłady ubezpieczeń będą mogły poprosić kandydatów i pracowników albo o samodzielnie przygotowane oświadczenie, albo dostarczenie wypisu z Krajowego Rejestru Karnego. Będą musiały jednak ponieść opłaty związane z przygotowaniem takiego wypisu.

Zobacz też: Polskie banki wejdą na rynki zachodnie

Nowe przepisy mają dotyczyć nie tylko pracowników i kandydatów, ale też osoby współpracujące z instytucjami finansowymi - outsourcerów czy agentów ubezpieczeniowych. Oprócz banków, SKOK-ów i firm ubezpieczeniowych, przepisy będą też obowiązywać wobec pracowników NBP, KNF, BFG, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i Biura Rzecznika Finansowego.

Badanie ma dotyczyć osób zatrudnianych lub już zatrudnionych na stanowiskach związanych z: zarządzaniem mieniem podmiotu sektora finansowego lub osób trzecich, dostępem do informacji prawnie chronionych lub z podejmowaniem decyzji obarczonych wysokim ryzykiem utraty mienia tego podmiotu lub osób trzecich bądź wyrządzeniem im innej znacznej szkody - czytamy w komunikacie Centrum Informacji Rządowej.

W praktyce chodzi o lepszą ochronę interesów podmiotów sektora finansowego oraz ich klientów (przez poszerzenie możliwości zapobiegania nadużyciom w tym obszarze), a w konsekwencji zwiększenie bezpieczeństwa obrotu - podaje CIR.

Czytaj także
Polecane galerie
Karol 1952
2018-06-11 19:37
Jak awansowałem w firmie na lukratywne stanowisko to Firma też wysłała do urzędu (1982 rok) zapytanie o NIEKARALNOŚCI, bo przechodząc na emeryturę dostałem zawartość moich akt na pamiątkę i takowy druk tam się znajdował !
gosc
2018-06-11 18:00
Ale jaja To obecni rządzący nie wiedzą ,że takie przepisy już istnieją , i wciskają ciemnemu ludowi kit. Och jacy to oni praworządni . Żal D>>E ściska. Patrzcie nowe przepisy wymyslili ,a ile za nie Wzięli kasy , bo przecież nad tym pracowali. Ja za komuny musiałam mieć już zaswiadczenie o niekaralności jak przyjmowałam się do pracy a był to rok 1971 Oj ciemny suwerenie.
Krzysztof
2018-02-16 16:36
CO ZA BZDURY...POD KONIEC LAT 90 TYCH ZACZAŁEM PRACĘ W BANKU,PIERWSZYM DOKUMENTEM BYŁ ZAŚWIADCZENIE O NIE KARALNOŚCI...
Pokaż wszystkie komentarze (55)