Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Bezrobocie nawet niższe niż wyliczyła Rafalska. Handel ma niedobory pracowników

Bezrobocie nawet niższe niż wyliczyła Rafalska. Handel ma niedobory pracowników

Minister Rafalska może być zadowolona. Tak niskiego bezrobocia nawet ona się nie spodziewała Fot. Jacek Domiński/REPORTER
Minister Rafalska może być zadowolona. Tak niskiego bezrobocia nawet ona się nie spodziewała

Stopa bezrobocia wyniosła w sierpniu 7,0 proc. - wynika z danych GUS. Tym samym jest niższa niż szacunki resortu, kierowanego przez Elżbietę Rafalską. Przedsiębiorcy, głównie z branży handlowej narzekają na brak rąk do pracy.

Stopa bezrobocia w sierpniu spadła do 7,0 proc. z 7,1 proc. miesiąc wcześniej - podał GUS. To dane zgodne z prognozami analityków, ale lepsze od wyliczeń resortu pracy z początku miesiąca.

W porównaniu do ubiegłego roku bezrobocie zmniejszyło się o aż 1,4 pkt. proc. Tak nisko nie było od lutego 1991 r., tyle że wtedy rosło, bo zamykano zakłady - teraz trend jest w drugą stronę.

 

Jak zapewniała niedawno minister Rafalska wciąż są osoby, które nie w pełni są wykorzystane na rynku pracy. - Pracodawcy narzekają, że na rynku brakuje pracownika. Bez Ukraińców ten niedobór byłby jeszcze boleśniej odczuwalny. Ale są zasoby również polskich rąk do pracy - zaznaczyła w rozmowie z money.pl.

Szczególne brak rąk do pracy odczuwa branża handlowa. Problemy z niedoborem pracowników zgłaszało we wrześniowych badaniach GUS aż 22,3 proc. firm, zajmujących się handlem detalicznym, podczas gdy rok temu zaledwie 15,2 proc.


Zobacz również: Bezrobocie najniższe od ćwierć wieku

 

Liczba bezrobotnych w końcu sierpnia 2017 roku wyniosła 1 136,1 tys. osób i w porównaniu do lipca br. spadła o 3,9 tys. osób. Spadek miał miejsce w 9 województwach, a najsilniej w: kujawsko-pomorskim (o 1,2 proc, czyli 1 tys. osób) oraz wielkopolskim (o 0,9 proc., czyli 0,6 tys. osób).

W ciągu roku ubyło 210,8 tys. osób, które zgłaszały w urzędach brak możliwości znalezienia zatrudnienia, z czego 199,1 tys. w samym tylko 2017 r. Powodem nie są już wyjazdy za granicę naszych rodaków, ale przyrost miejsc pracy w kraju. W sektorze przedsiębiorstw zatrudnienie wzrosło o 265 tys. w ciągu roku, z czego o 227 tys. w 2017 r.

Według danych GUS najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 4,1 proc.) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, a najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (12 proc.). W ciągu ostatniego roku najbardziej poprawiło się na rynku pracy w woj. świętokrzyskim (o 1,9 pkt. proc.) i warmińsko-mazurskim (o 1,8 pkt. proc.).

 

Liczba wolnych miejsc pracy zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w sierpniu 2017 roku wyniosła 154,3 tys. i w porównaniu do lipca 2017 roku wzrosła o 17,4 tys. To drugi najlepszy wynik w ciągu ostatniego roku.

bezrobocie, elżbieta rafalska
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
mom
2018-04-25 16:43
Co ciebie kobieto tak cieszy ,skoro jestes swiadoma ,ze ogromna liczba ludzi nie ma na chleb.Gdzie podziewaja sie te nadwyzki budzetowe,skoro nikt inny procz was tego nie odczuwa.Przeznaczcie je dla siebie,nagradzajac sie za nic nierobienie
luk
2017-10-17 20:48
Tenże GUS podaje, że w 2016 roku wyemigrowało 118 tys Polaków (wzrost o 4,7%) to może należy ich i tych z poprzednich lat (jak podaje GUS razem około 2,5 mln ) doliczyć do puli bezrobotnych i zobaczymy jak wtedy będzie wyglądać bezrobocie i rozdziawia. Wyjechali na wczasy?
sprawiedliwy
2017-09-28 17:46
To nie sukces P[S-u a już napewno pani minister. To za sprawą Ukrainy, tysiące pracowników z Ukrainy na polskim rynku pracy.
Pokaż wszystkie komentarze (572)