Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bezrobocie
22.09.2017 10:03

Bezrobocie nawet niższe niż wyliczyła Rafalska. Handel ma niedobory pracowników

Stopa bezrobocia wyniosła w sierpniu 7,0 proc. - wynika z danych GUS. Tym samym jest niższa niż szacunki resortu, kierowanego przez Elżbietę Rafalską. Przedsiębiorcy, głównie z branży handlowej narzekają na brak rąk do pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Domiński/REPORTER)
Minister Rafalska może być zadowolona. Tak niskiego bezrobocia nawet ona się nie spodziewała

Stopa bezrobocia w sierpniu spadła do 7,0 proc. z 7,1 proc. miesiąc wcześniej - podał GUS. To dane zgodne z prognozami analityków, ale lepsze od wyliczeń resortu pracy z początku miesiąca.

W porównaniu do ubiegłego roku bezrobocie zmniejszyło się o aż 1,4 pkt. proc. Tak nisko nie było od lutego 1991 r., tyle że wtedy rosło, bo zamykano zakłady - teraz trend jest w drugą stronę.

Jak zapewniała niedawno minister Rafalska wciąż są osoby, które nie w pełni są wykorzystane na rynku pracy. - Pracodawcy narzekają, że na rynku brakuje pracownika. Bez Ukraińców ten niedobór byłby jeszcze boleśniej odczuwalny. Ale są zasoby również polskich rąk do pracy - zaznaczyła w rozmowie z money.pl.

Szczególne brak rąk do pracy odczuwa branża handlowa. Problemy z niedoborem pracowników zgłaszało we wrześniowych badaniach GUS aż 22,3 proc. firm, zajmujących się handlem detalicznym, podczas gdy rok temu zaledwie 15,2 proc.

Zobacz również: Bezrobocie najniższe od ćwierć wieku

Liczba bezrobotnych w końcu sierpnia 2017 roku wyniosła 1 136,1 tys. osób i w porównaniu do lipca br. spadła o 3,9 tys. osób. Spadek miał miejsce w 9 województwach, a najsilniej w: kujawsko-pomorskim (o 1,2 proc, czyli 1 tys. osób) oraz wielkopolskim (o 0,9 proc., czyli 0,6 tys. osób).

W ciągu roku ubyło 210,8 tys. osób, które zgłaszały w urzędach brak możliwości znalezienia zatrudnienia, z czego 199,1 tys. w samym tylko 2017 r. Powodem nie są już wyjazdy za granicę naszych rodaków, ale przyrost miejsc pracy w kraju. W sektorze przedsiębiorstw zatrudnienie wzrosło o 265 tys. w ciągu roku, z czego o 227 tys. w 2017 r.

Według danych GUS najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 4,1 proc.) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, a najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (12 proc.). W ciągu ostatniego roku najbardziej poprawiło się na rynku pracy w woj. świętokrzyskim (o 1,9 pkt. proc.) i warmińsko-mazurskim (o 1,8 pkt. proc.).

Liczba wolnych miejsc pracy zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w sierpniu 2017 roku wyniosła 154,3 tys. i w porównaniu do lipca 2017 roku wzrosła o 17,4 tys. To drugi najlepszy wynik w ciągu ostatniego roku.

Tagi: bezrobocie, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-09-2017

OskarWszyscy normalni wyemigrowali. Zostały albo ofermy, które do niczego się nie nadają, albo tacy, którym już wszystko jedno. Dziś robotnik fizyczny … Czytaj całość

22-09-2017

dddz czego sie cieszysz? ze wiekszosc wyjechala z tej dziury, a reszta sie nad tym zastanawia?

22-09-2017

EDUKACJA ekonomiczna wskazanaKoniunktura gospodarcza dobra w Europie a przede wszystkim w Niemczech,ot i cały sukces ale nie PISIU

Rozwiń komentarze (572)