Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Stopa bezrobocia spadła poniżej 7 proc. Bez pracy jest tylko 1,12 mln Polaków

Stopa bezrobocia spadła poniżej 7 proc. Bez pracy jest tylko 1,12 mln Polaków

We wrześniu było o 206,7 tys. bezrobotnych mniej niż rok wcześniej Fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER
We wrześniu było o 206,7 tys. bezrobotnych mniej niż rok wcześniej

Bezrobocie znowu w dół. We wrześniu wyniosło 6,9 proc. To najlepszy wynik od 1991 roku - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. A ma być jeszcze lepiej.

 

We wrześniu bezrobocie obniżyło się w stosunku do sierpnia o 0,1 pkt. proc. do 6,9 proc.

- Tak niskiego wskaźnika bezrobocia nie odnotowano od 1991 roku. W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku znacząco spadła liczba bezrobotnych. Wyraźnie wzrosła też liczba wolnych miejsc pracy - czytamy w komunikacie resortu pracy.

 

Miejsce jeszcze jest

Spadek bezrobocia nie zaskoczył analityków.

- Jest zgodny z prognozą naszą i większości ekonomistów - mówi money.pl Marta Petka-Zagajewska, główna ekonomistka Raiffeisen Polbanku.

Jej zdaniem nie będzie to jednak koniec spadków.

- W październiku bezrobocie może być jeszcze niższe, później, ze względu na czynniki sezonowe, nastąpi odbicie - do 7,1 proc. w grudniu. W porównaniu z 8,3 proc. w grudniu 2016 roku spadek jest imponujący - uważa Petka-Zagajewska.

A w 2018 roku ma być jeszcze lepiej, choć tendencja do spadków będzie musiała wyhamować: nie będzie już kogo zatrudniać, bo wszyscy, którzy chcą i mogą - już pracują.

- Dochodzimy do ściany, choć spodziewamy się kontynuacji spadków bezrobocia. Latem 2018 roku powinno znaleźć się w okolicach 6 proc., w grudniu wyniesie 6,6-6,7 proc. - prognozuje ekonomistka Raiffeisen Banku.

O 15 proc. mniej

We wrześniu spadek stopy bezrobocia w granicach od 0,1 do 0,2 pkt. proc. odnotowano w 14 województwach. Tylko w województwach pomorskim i wielkopolskim natężenie bezrobocia w odniesieniu do poprzedniego miesiąca nie uległo zmianie.

W końcu września liczba bezrobotnych wyniosła 1,12 mln osób. W porównaniu do końca sierpnia było to o 18,8 tys. osób (1,7 proc.) mniej niż miesiąc temu - informuje resort pracy.

 

Zobacz też: Na co stać Kowalskiego? Tak zmieniła się siła nabywcza Polaków


Spadek liczby bezrobotnych we wrześniu został odnotowany w 15 województwach – najwyraźniej w lubelskim (o 2,5 proc.), lubuskim (o 2,4 proc.), małopolskim i świętokrzyskim (o 2,3 proc.). Tylko w województwie pomorskim odnotowano nieznaczny wzrost liczby bezrobotnych na poziomie 0,7 proc.

Jak zauważa ministerstwo, liczba bezrobotnych w końcu września w stosunku do tego samego miesiąca rok temu zmniejszyła aż o 206,7 tys. osób. Oznacza to spadek na poziomie 15,6 proc.

Z informacji z urzędów pracy wynika, że spadek liczby bezrobotnych w wrześniu to efekt wyrejestrowań z powodu podejmowania zatrudnienia, co z kolei wiąże się z kontynuacją części prac sezonowych w okresie wczesnej jesieni oraz aktywizacją bezrobotnych w ramach form aktywnych.

Najniższa stopa bezrobocia (4,1 proc.) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, a najwyższa (11,9 proc.) – w województwie warmińsko-mazurskim.

bezrobocie, kraj, mrpips
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
zeNON
2017-10-15 09:23
Gdyby tak wprowadzić stały zasiłek dla bezrobotnych, bardzo szybko okazałoby się że jakoś tych bezrobotnych więcej. Dużo dużo więcej...
X X X
2017-10-15 08:36
Mówienie o rynku pracownika to KŁAMSTWO. Rynek pracownika zaczyna się poniżej 5%. Niedawno był rybek pracodawcy, przez długie lata, dlatego dzieje im się krzywda gdy na rynku pracy jest NORMALNIE. Oczywiście to dla kraju bo są regiony jak wielkopolska gdzie jest rynek pracownika i jak warmińsko-mazurskie gdzie dalej jest rynek pracodawcy.
wyklęty inaczej
2017-10-15 07:33
Dobra informacja o spadku bezrobocia winna stanowić pozytyw,ale czy ktoś policzył ilu mieszkańców terenów przygranicznych np.w kotlinie kłodzkiej podjęło zatrudnienie w zakładach pracy po drugiej stronie granicy.Gdyby nie to zjawisko ( dla tych osób pozytywne bo zarobki sięgają nawet do 3,5 - 4 tyś)to bezrobocie w tym rejonie wróciłoby do poziomu kilkunastu procent.Trochę więcej prawdy Pani Minister.
Pokaż wszystkie komentarze (207)