Notowania

kraj
05-10-2017 (12:15)

Stopa bezrobocia spadła poniżej 7 proc. Bez pracy jest tylko 1,12 mln Polaków

Bezrobocie znowu w dół. We wrześniu wyniosło 6,9 proc. To najlepszy wynik od 1991 roku - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STEFAN MASZEWSKI/REPORTER)
We wrześniu było o 206,7 tys. bezrobotnych mniej niż rok wcześniej

A ma być jeszcze lepiej.

We wrześniu bezrobocie obniżyło się w stosunku do sierpnia o 0,1 pkt. proc. do 6,9 proc.

- Tak niskiego wskaźnika bezrobocia nie odnotowano od 1991 roku. W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku znacząco spadła liczba bezrobotnych. Wyraźnie wzrosła też liczba wolnych miejsc pracy - czytamy w komunikacie resortu pracy.

Miejsce jeszcze jest

Spadek bezrobocia nie zaskoczył analityków.

- Jest zgodny z prognozą naszą i większości ekonomistów - mówi money.pl Marta Petka-Zagajewska, główna ekonomistka Raiffeisen Polbanku.

Jej zdaniem nie będzie to jednak koniec spadków.

- W październiku bezrobocie może być jeszcze niższe, później, ze względu na czynniki sezonowe, nastąpi odbicie - do 7,1 proc. w grudniu. W porównaniu z 8,3 proc. w grudniu 2016 roku spadek jest imponujący - uważa Petka-Zagajewska.

A w 2018 roku ma być jeszcze lepiej, choć tendencja do spadków będzie musiała wyhamować: nie będzie już kogo zatrudniać, bo wszyscy, którzy chcą i mogą - już pracują.

- Dochodzimy do ściany, choć spodziewamy się kontynuacji spadków bezrobocia. Latem 2018 roku powinno znaleźć się w okolicach 6 proc., w grudniu wyniesie 6,6-6,7 proc. - prognozuje ekonomistka Raiffeisen Banku.

O 15 proc. mniej

We wrześniu spadek stopy bezrobocia w granicach od 0,1 do 0,2 pkt. proc. odnotowano w 14 województwach. Tylko w województwach pomorskim i wielkopolskim natężenie bezrobocia w odniesieniu do poprzedniego miesiąca nie uległo zmianie.

W końcu września liczba bezrobotnych wyniosła 1,12 mln osób. W porównaniu do końca sierpnia było to o 18,8 tys. osób (1,7 proc.) mniej niż miesiąc temu - informuje resort pracy.

Zobacz też: Na co stać Kowalskiego? Tak zmieniła się siła nabywcza Polaków

Spadek liczby bezrobotnych we wrześniu został odnotowany w 15 województwach – najwyraźniej w lubelskim (o 2,5 proc.), lubuskim (o 2,4 proc.), małopolskim i świętokrzyskim (o 2,3 proc.). Tylko w województwie pomorskim odnotowano nieznaczny wzrost liczby bezrobotnych na poziomie 0,7 proc.

Jak zauważa ministerstwo, liczba bezrobotnych w końcu września w stosunku do tego samego miesiąca rok temu zmniejszyła aż o 206,7 tys. osób. Oznacza to spadek na poziomie 15,6 proc.

Z informacji z urzędów pracy wynika, że spadek liczby bezrobotnych w wrześniu to efekt wyrejestrowań z powodu podejmowania zatrudnienia, co z kolei wiąże się z kontynuacją części prac sezonowych w okresie wczesnej jesieni oraz aktywizacją bezrobotnych w ramach form aktywnych.

Najniższa stopa bezrobocia (4,1 proc.) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, a najwyższa (11,9 proc.) – w województwie warmińsko-mazurskim.

Tagi: kraj, bezrobocie, mrpips, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-10-2017

oloOd stycznia będzie ubezpieczenie zdrowotne dla każdego Polaka to bezrobocie na papierze będzie minus 7%. A to że stopa zatrudnienia w wieku … Czytaj całość

05-10-2017

ja27Zgadzam się, że pracy jest w bród ale wszystko to śmieciowe etaty za 1700 zł których polacy już nie chcą podejmować ponieważ koszty życia są bardzo … Czytaj całość

05-10-2017

gregnie zgodzę się, żadna ściana. Mnie obniżono wynagrodzenie i zacząłem szukać alternatywy. Pracy brak. Cały czas te same ogłoszenia krążą, nie wiem … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (207)

Wybrane dla Ciebie