Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Bezrobocie po sezonie nie wzrośnie tak jak zwykle. "Zbyt dużo jest ofert pracy", twierdzi BIEC

10
Podziel się:

Po wakacjach na rynku pracy zazwyczaj robi się dziura. Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych twierdzi, że w tym roku będzie wypełniona ofertami firm bezskutecznie czekających na pracowników.

Po wakacjach stopa bezrobocia zazwyczaj rośnie. Prawdopodobnie nie w tym roku
Po wakacjach stopa bezrobocia zazwyczaj rośnie. Prawdopodobnie nie w tym roku (Wojciech Strozyk/REPORTER)

Wskaźnik Rynku Pracy, który z wyprzedzeniem daje wiedzę o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - spadł w październiku 2017 r. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Dzięki dużemu zapotrzebowaniu na pracowników, sezonowe wzrosty stopy bezrobocia mogą być znacznie mniejsze w tym roku.

"Ponownie przeważyła liczba przedsiębiorstw prognozujących wzrost liczby pracowników, nad tymi zapowiadającymi głównie zwolnienia. W ujęciu wielkościowym, jedynie wśród małych przedsiębiorstw odsetek firm, prognozujących wzrost zatrudnienia zrównał się z odsetkiem planujących zwolnienia" - podało BIEC.

"Na rynku pracy od dłuższego czasu obserwujemy utrzymującą się wysoką podaż ofert pracy, zmniejszający się napływ nowych bezrobotnych, ale jednocześnie spadającą i niską liczbę osób wychodzących z bezrobocia w efekcie znalezienia pracy. Rośnie natomiast liczba osób dotychczas bezrobotnych, które obecnie nabywają prawa emerytalne" - czytamy w raporcie.

Zobacz także: Tak wygląda praca w polskich kotłowniach. To nie jest "Wilk z Wall Street"

Tylko jedna zmienna wskaźnika oddziałuje w kierunku wzrostu stopy bezrobocia - jest to rosnący średni tygodniowy czas pracy - podaje agencja ISBNews.

W ujęciu branżowym redukcje miejsc pracy dotyczą głównie sektora produkcji odzieży, a największe wzrosty liczby pracowników przewidywane są przez producentów z branży transportowej oraz w poligrafii.

W ostatnim miesiącu odnotowano wzrost liczby młodych bezrobotnych i spadek liczby bezrobotnych powyżej 50 roku oraz długotrwale bezrobotnych.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Wiktor J.
7 lat temu
Jako firma korzystamy z pomocy zewnetrznej agencji zatrudnienia, zeby ulatwic sobie sprawe z rekrutacja. Zawsze sie sprawdzali (mowie tu o No Problem Group) totez juz od dawna wspolpracujemy. Kiedys chcialem przejrzec nasze oferty na ich stronie i nie moglem uwierzyc jak wiele innych firm szuka pracownikow. Ciezko bylo przedrzec sie przez cala liste ofert pracy dlatego powyzsze doniesienia wcale mnie nie dziwia.
Jan s.
7 lat temu
I znowu propaganda Pracodawcy chcieli by zatrudnić ale za najniższą krajową Wolą zatrudnić Ukraińców bo urzad pracy im dopłaca i mają pracownika za pół darmo HAŃBA
Robin
7 lat temu
Ofert pracy jest mnóstwo,tylko że nie da się za to godnie żyć. A jeszcze jak się widzi wzrastające dookoła rozdawnictwo,to coraz mniej się opłaca ruszać z kanapy za miskę ziemniaków. Ale w tabelkach się zgadza, więc chyba jest super w naszym kraju, tylko jesteśmy za głupi, żeby to widzieć :)
poszukujący p...
7 lat temu
Ciekawe gdzie spada to bezrobocie? bo u mnie to tylko pracodawcy oszukują w ogłoszeniach a w rzeczywistości wszystko wygląda znacznie gorzej. W ogóle nie przejmują się człowiekiem tylko wykorzystać za najniższą i jeszcze chcą żeby być im wdzięcznym. Porażka jest z pracą i to nie wyszukaną tylko na produkcji, magazyn czy kierowce.
Matiu
7 lat temu
U mnie w gminie spadło bezrobocie. Bo urząd pracy ma tylko najgorsze oferty za najniższą krajowa, a godz w pracy najlepiej 70. Wiec kto odmawia przyjęcia pracy z urzędu jest skreślany z listy bezrobotnych. OT I BEZROBOCIE SPADA!!!