Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Patryk Skrzat
|

Czy bitcoin to bezpieczna inwestycja? Prezesa banku ING: to spekulacyjna bańka

31
Podziel się:

Bitcoin bije rekord za rekordem. W ciągu jednego dnia najpopularniejsza kryptowaluta zdrożała o aż 2 tys. dol. O bezpieczeńatwo takiej inwestycji pytamy Brunona Bartkiewicza, prezesa ING Banku Śląskiego

Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego
Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego (money.pl)

Bitcoin przekroczył poziom 14 tys. dol. Wszystkie kryptowaluty warte są w czwartek już 400 mld dol., czyli prawie tyle co wehikuł inwestycyjny Berkshire Hathaway, zarządzany przez guru światowych giełd, Warrena Buffeta.

O bezpieczeństwie takich inwestycji rozmawiamy z Brunonem Bartkiewiczem, prezesem ING Banku Śląskiego.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(31)
tytus.k
6 lat temu
Gdy mowa o bitcoinie, powtarzają się te same stereotypy, te same slogany, ten sam brak wiedzy... Może wyjaśnijmy parę spraw. 1) Ostatnie osiągnięcia matematyki stosowanej i informatyki powodują, że takie rzeczy jak przechowywanie i przesyłanie danych stały się bezpieczniejsze, pewniejsze, łatwiejsze i bardziej niezawodne niz dotąd. Spowoduje to prawdziwą rewolucję w wielu dziedzinach, konsekwencji sobie nawet nie uświadamiamy w pełni. 2) W sferze finansów pierwszym praktycznym zastosowaniem tych osiagnieć był bitcoin. Jednocześnie to demonstracja - i to bardzo udana - techniki, która eliminuje tzw. "zaufaną trzecią stronę" z wielu aspektów życia. 3) Taką "zaufaną trzecia stroną" są banki i część finansjery - nadchodzące zmiany sa dla nich wręcz katastrofą. Obserwujemy bardzo nerwowe ich reakcje na zblizające się przemiany. Stad atakowanie bitcoina, jako najbardziej widocznego ich zwiastuna 4) Sam bitcoin jest - oczywiście - przedmiotem spekulacji, żadna przełomowa technika nie uwolniła się od tego efektu. jest on naturalny i nie jest zależny od rodzaju techniki, gdyż wywołuje go chciwosć ludzka. Lecz sprowadzanie bitcoina jedynie do aspektu spekulacyjnego zaczyna przypominać stwierdzenie z lat 80-tych: "komputery w domu to taka przejściowa moda, szybko sie znudzi". Oczywiście, bitcoin moze zostać zastąpiony w dowolnym momencie czymś ambitniejszym i bardziej praktycznym, ale od zmian nie ma juz odwrotu.
jon
6 lat temu
Pytają prezesa banku o bitcoina... Czy o e-maile pytaliście dyrektora poczt? :-)
dood
6 lat temu
Bardzo mądre... Pytać banksterów o coś co działa na niekorzyść banków... Każdy głupi wie że banksterzy będę krytykować coś co nie jest im na rękę.
Czesio
6 lat temu
Szkoda że AmberGold padło, teraz zapewne inwestowałoby w bitcoina i wielu łebskich rodaków miałoby szansę pomnożyć swoje oszczędności.
ja
6 lat temu
Nasza giełda ostatnio wrosła, ale patrząc na ostatnie 10 lat to drepcze w miejscu. A w USA hossa na całego. Gdy jest hossa łatwo zarobić. Gdy jest bessa dobrze mieć system, dzięki któremu przynajmniej nie odnotowuje się strat. Słyszeliście o ksią.ż ce „Jak stworzyc system transakcyjny do inwesstowania na giełdzie”? Ostatnio ładnie system z tej ksią.ż ki dał zarobić – blisko 30% w ostatnim czasie
...
Następna strona