Notowania

Fundacja Tadeusza Rydzyka. RPO domaga się wyjaśnień w sprawie jej dofinansowania

Fundacja Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka, CBA, Ochotnicze Straże Pożarne - to niektóre organizacje, które otrzymały dotacje z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym. Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się od ministra Ziobry wyjaśnień.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa)
Pieniądze z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym trafiły m.in. do fundacji o. Tadeusza Rydzyka. RPO domaga się wyjaśnień.

Zgodnie ze znowelizowanym w 2017 roku Kodeksem Karnym Wykonawczym, Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym "jest państwowym funduszem celowym ukierunkowanym na pomoc pokrzywdzonym i świadkom, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną".

Tymczasem, w 2017 roku pieniądze z funduszu przeznaczono m.in. na wsparcie fundacji Lux Veritatis i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (w sumie prawie 800 tys. złotych). Ponadto, pieniądze z funduszu dostały jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej (100 mln złotych na zakup sprzętu), czy Centralne Biuro Antykorupcyjne (13 mln na działalność statutową).

Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, domaga się od ministerstwa sprawiedliwości wyjaśnień.

- "Pojawiają się uzasadnione wątpliwości, czy środki z Funduszu Sprawiedliwości w istocie przeznaczane są na cele, o których mowa w art. 43 ust. 2 i 8 Kkw" - czytamy w komunikacie na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich. - "RPO zwrócił się do ministra o przedstawienie pełnego wykazu podmiotów, które otrzymały środki z Funduszu w 2017 r. Wystąpił też o wskazanie, jaka faktyczna działalność tych podmiotów uzasadniała przyznanie im funduszy".

Oglądaj też: Wiemy, skąd bezdomny Stanisław miał pieniądze na auta dla o. Rydzyka

Bodnar poprosił też ministra o przedstawienie wyników konkursów już rozstrzygniętych w 2018 r. - ze wskazaniem działalności wygrywających podmiotów, która uzasadnia przyznanie im środków.

Tagi: lux veritatis, fundacja ojca rydzyka, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-05-2018

JustusTylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska będzie biedna a Polak żebrakiem. Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem Rydzyk będzie tłusty … Czytaj całość

25-05-2018

KoloChwast zawsze najbujniej rośnie na gnoju

25-05-2018

PiotrTak łajzy wyprowadzają pieniądze z budżetu. To już nie jest dojna zmiana. To banda złodziei

Rozwiń komentarze (639)