Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Fundacja Tadeusza Rydzyka. RPO domaga się wyjaśnień w sprawie jej dofinansowania

639
Podziel się:

Fundacja Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka, CBA, Ochotnicze Straże Pożarne - to niektóre organizacje, które otrzymały dotacje z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym. Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się od ministra Ziobry wyjaśnień.

Pieniądze z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym trafiły m.in. do fundacji o. Tadeusza Rydzyka. RPO domaga się wyjaśnień.
Pieniądze z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym trafiły m.in. do fundacji o. Tadeusza Rydzyka. RPO domaga się wyjaśnień. (Bartosz Krupa)

Zgodnie ze znowelizowanym w 2017 roku Kodeksem Karnym Wykonawczym, Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym "jest państwowym funduszem celowym ukierunkowanym na pomoc pokrzywdzonym i świadkom, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną".

Tymczasem, w 2017 roku pieniądze z funduszu przeznaczono m.in. na wsparcie fundacji Lux Veritatis i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (w sumie prawie 800 tys. złotych). Ponadto, pieniądze z funduszu dostały jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej (100 mln złotych na zakup sprzętu), czy Centralne Biuro Antykorupcyjne (13 mln na działalność statutową).

Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, domaga się od ministerstwa sprawiedliwości wyjaśnień.

- "Pojawiają się uzasadnione wątpliwości, czy środki z Funduszu Sprawiedliwości w istocie przeznaczane są na cele, o których mowa w art. 43 ust. 2 i 8 Kkw" - czytamy w komunikacie na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich. - "RPO zwrócił się do ministra o przedstawienie pełnego wykazu podmiotów, które otrzymały środki z Funduszu w 2017 r. Wystąpił też o wskazanie, jaka faktyczna działalność tych podmiotów uzasadniała przyznanie im funduszy".

Zobacz także: Oglądaj też: Wiemy, skąd bezdomny Stanisław miał pieniądze na auta dla o. Rydzyka

Bodnar poprosił też ministra o przedstawienie wyników konkursów już rozstrzygniętych w 2018 r. - ze wskazaniem działalności wygrywających podmiotów, która uzasadnia przyznanie im środków.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(639)
Marian
6 lat temu
800 tys na judaszowski kosciol a 100 tylko dla strazy??? Przeciez mozna dac wiecej I przeszkolic chlopakow dac im sprzet, na pewno pomoga i nie jdno zycie uratujoooo, a zachlanny kosciol,tylko dla siebie garnie a przeciez to nie o pieniazki chodzi prawda panie przekret rydzyk?
klakier
6 lat temu
PRZEZ TAKICH CHCIWCOW LUDZIE PRZESTAJA CHODZIC DO KOSCIOLA !!!!
jiuij
6 lat temu
pis wspolpracuje z mafia rydzyka i dlatego kazda kase przekazuje mafii
ada
6 lat temu
czas PISU się kończy.więc kradną na potęgę ,PO to pestka z tym co ci biorą.
babcia
6 lat temu
PRZEŚWIETLIĆ TEGO OSZUSTA I TEGO KTÓRY MU TE PIENIĄDZE PRZEKAZYWAŁ !!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona