Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Fundacja Tadeusza Rydzyka. RPO domaga się wyjaśnień w sprawie jej dofinansowania

Fundacja Tadeusza Rydzyka. RPO domaga się wyjaśnień w sprawie jej dofinansowania

Pieniądze z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym trafiły m.in. do fundacji o. Tadeusza Rydzyka. RPO domaga się wyjaśnień. Fot. Bartosz Krupa
Pieniądze z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym trafiły m.in. do fundacji o. Tadeusza Rydzyka. RPO domaga się wyjaśnień.

Fundacja Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka, CBA, Ochotnicze Straże Pożarne - to niektóre organizacje, które otrzymały dotacje z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym. Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się od ministra Ziobry wyjaśnień.

Zgodnie ze znowelizowanym w 2017 roku Kodeksem Karnym Wykonawczym, Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym "jest państwowym funduszem celowym ukierunkowanym na pomoc pokrzywdzonym i świadkom, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną".

Tymczasem, w 2017 roku pieniądze z funduszu przeznaczono m.in. na wsparcie fundacji Lux Veritatis i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (w sumie prawie 800 tys. złotych). Ponadto, pieniądze z funduszu dostały jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej (100 mln złotych na zakup sprzętu), czy Centralne Biuro Antykorupcyjne (13 mln na działalność statutową).

Czytaj też: PiS hojnie dotuje inwestycje Rydzyka. Redemptorysta nie powinien narzekać

Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, domaga się od ministerstwa sprawiedliwości wyjaśnień.

- "Pojawiają się uzasadnione wątpliwości, czy środki z Funduszu Sprawiedliwości w istocie przeznaczane są na cele, o których mowa w art. 43 ust. 2 i 8 Kkw" - czytamy w komunikacie na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich. - "RPO zwrócił się do ministra o przedstawienie pełnego wykazu podmiotów, które otrzymały środki z Funduszu w 2017 r. Wystąpił też o wskazanie, jaka faktyczna działalność tych podmiotów uzasadniała przyznanie im funduszy".

Oglądaj też: Wiemy, skąd bezdomny Stanisław miał pieniądze na auta dla o. Rydzyka


 

Bodnar poprosił też ministra o przedstawienie wyników konkursów już rozstrzygniętych w 2018 r. - ze wskazaniem działalności wygrywających podmiotów, która uzasadnia przyznanie im środków.

Czytaj też: Fundacja ojca Tadeusza Rydzyka siedzi na pieniądzach. Ma doskonałą sytuację finansową

Czytaj także
Polecane galerie
Marian
2018-05-28 12:04
800 tys na judaszowski kosciol a 100 tylko dla strazy??? Przeciez mozna dac wiecej I przeszkolic chlopakow dac im sprzet, na pewno pomoga i nie jdno zycie uratujoooo, a zachlanny kosciol,tylko dla siebie garnie a przeciez to nie o pieniazki chodzi prawda panie przekret rydzyk?
klakier
2018-05-28 09:36
PRZEZ TAKICH CHCIWCOW LUDZIE PRZESTAJA CHODZIC DO KOSCIOLA !!!!
jiuij
2018-05-27 21:07
pis wspolpracuje z mafia rydzyka i dlatego kazda kase przekazuje mafii
Pokaż wszystkie komentarze (639)