Notowania

Przejdź na
bri
09.03.2017 11:05

60 proc. spadku kursu w trzy dni. Briju mocno rozczarował giełdę

Prawie 20 proc. tracą w czwartek akcje Briju, dokładając kolejną cegiełkę do nieszczęścia akcjonariuszy z ostatnich trzech dni. Jeszcze do końca lutego mogli się cieszyć z ponad 100-procentowego wzrostu kursu akcji w ciągu ostatniego roku, ale wszystko zmieniły dwa komunikaty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Briju)

Prawie 20 proc. tracą w czwartek akcje Briju, dokładając kolejną cegiełkę do nieszczęścia akcjonariuszy z ostatnich trzech dni. Jeszcze do końca lutego mogli się cieszyć z ponad 100-procentowego wzrostu kursu akcji w ciągu ostatniego roku, ale wszystko zmieniły dwa komunikaty.

Jak pisaliśmy niedawno,akcje Briju były jeszcze do niedawna w ścisłej czołówce wzrostów na warszawskiej giełdzie. Ich kurs zwiększył się w ciągu roku o 118 proc. - przynajmniej tak sytuacja prezentowała się jeszcze do końca lutego.

Spółka działa w branży jubilerskiej, sprzedaje też złoto inwestycyjne, co przy zawirowaniach na rynkach walutowych daje szanse na rozwój.

Entuzjastycznie oceniali perspektywy rozwoju analitycy Domu Maklerskiego BPS. Oszacowali w grudniu, że zysk roczny dojdzie do 26,7 mln zł i zalecili kupowanie akcji.

Spółka szykowała jednak dwie przykre niespodzianki. Najpierw w poniedziałek podała wstępnie, że zysk za 2016 rok wyniósł sporo mniej niż oczekiwano, czyli 22,3 mln zł. Niby to wyżej o 25 proc. niż rok wcześniej, ale do prognozy analityków sporo brakowało.

Spółka podała, że zwiększyła sieć salonów do 45, dzięki czemu część jubilerska dała zysk, a nie stratę jak rok wcześniej i podjęła działania odnośnie pozyskania nowego zagranicznego źródła dostaw w handlu hurtowym metalami szlachetnymi.

„Pozyskanie nowego zagranicznego źródła dostaw może pozytywnie wpłynąć na obroty Grupy Kapitałowej Briju w tym segmencie” - podano w komunikacie.

Akcjonariusze zniechęceni słabszymi od oczekiwań zyskami zaczęli się wyzbywać akcji, które w ciągu dwóch pierwszych dni tygodnia straciły 17 proc. wartości. To nie był jednak koniec i te spadki można uznać za umiarkowane w porównaniu z tym co się działo później.

W środę spółka podała, że przychody poszły w dół o aż 74 proc. w styczniu, z czego spadek był aż 80-proc. w segmencie handlu surowcami. Wzrosły w styczniu przychody segmentu jubilerskiego o 43,5 proc., ale to chwilowo tylko ułamek działalności firmy, który w ub.r. dał zaledwie 7 proc. obrotów i podobny udział w zysku operacyjnym.

Okazało się, że wcześniejszej informacji o zmianie źródła dostaw metali szlachetnych nie powinno się lekceważyć. W środę kurs Briju spadł o aż 40 proc. W czwartek dołożono po dwóch godzinach sesji kolejne 15 proc.

W rezultacie kurs akcji spadł przez moment nawet do 10,49 zł i był najniższy od sierpnia 2015 r.

Notowania tygodniowe akcji Briju

Tagi: bri, briju, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-03-2017

F1ZNOWU PARU "CHŁOPAKÓW" SIĘ SKRZYKNĘŁO I OBNIŻYŁO JAKIEŚ KURSY , ŻEBY NAIWNYCH CIENKICH LESZCZY POZBAWIĆ OSZCZĘDNOŚCI !!!!!!!!

11-03-2017

OloPrzecież giełda to piramida tyle ze zalegalizowana!!

09-03-2017

MAREK123JAK TAM LESZCZE ZNOWU WAS SPÓŁDZIELNIA ZAŁATWIŁA ---KUPUJTA DALEJ NA WARSZAWSKIEJ GIEŁDZIE MOŻE JAK ZAROBICIE PARE GROSZY TO JESZCZE PODATEK BELKI … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (14)