Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Budowa CPK. O losach lotniska na Okęciu zdecydują analizy

35
Podziel się

- Jeżeli kolejne wyniki analiz związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) wskażą, że w 2035 roku warszawskie lotnisko Okęcie będzie nieprzydatne, to "trzeba będzie się zmierzyć z taką sytuacją" - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Premier Mateusz Morawiecki nie podjął jeszcze decyzji, że Okęcie zostaje
Premier Mateusz Morawiecki nie podjął jeszcze decyzji, że Okęcie zostaje (Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)
bDHRoTGt

- Jeżeli kolejne wyniki analiz związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) wskażą, że w 2035 r. warszawskie lotnisko Okęcie będzie nieprzydatne, to "trzeba będzie się zmierzyć z taką sytuacją" - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Nikt nie mówi, że będzie zamknięte za miesiąc czy rok - powiedział Adamczyk w wywiadzie dla Radia ZET.

- To państwo, dziennikarze mówicie dzisiaj, że lotnisko Okęcie będzie zamknięte. A my mówimy, że na jego los będzie miała wpływ sytuacja rynkowa. To ona decyduje o tym, z których lotnisk będzie można korzystać - wskazał minister.

bDHRoTGv

Zaznaczył jednak, że premier Mateusz Morawiecki nie podjął jeszcze decyzji, że Okęcie zostaje.

Zobacz także: Milczarski: Lotnisko Chopina jest źle zbudowane. Jego przepustowość zbliża się do kresu

Odnosząc się do CPK, Adamczyk wskazał, że jest on potrzebny.

bDHRoTGB

- Było o tym wiadomo już w 2015 r. O tym dziś mówi Światowe Stowarzyszenie Przewoźników Lotniczych. Prezes Stowarzyszenia ostatnio na moje ręce przekazywał gratulacje polskiemu rządowi, tej odważnej decyzji - dodał.

Podkreślił, że przyrost pasażerów w Polsce, ale także i w Europie, przekracza maksymalne pułapy, jakie określono w 2010 czy 2012 r.

Warszawiacy negatywnie oceniają pomysł budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak wynika z sondażu wykonanego dla money.pl, CPK nie podoba się 64 proc. mieszkańców stolicy. I właśnie dlatego liczba obrońców lotniska wśród polityków w ostatnich dniach urosła. W Warszawie nie da się wygrać, mówiąc o zamknięciu Chopina.

bDHRoTGC

Nowe lotnisko, usytuowane między Łodzią a Warszawą, ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3 000 ha gruntów. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli do końca 2027 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez: dziejesie.wp.pl

bDHRoTGW
Źródło:
KOMENTARZE
(35)
lers
3 lata temu
Nie gospodarka ani ekonomia tylko cele polityczne, odczujemy to boleśnie za kilka- kilkanaście lat.
qwerty
3 lata temu
A co się dzieje z przekopem mierzei bo jakoś cisza
Ottawa
3 lata temu
To będą wywalone pieniądze w błoto-skąd wy wytrzaśniecie tych pasażerów???????Zupełnie poroniony pomysł.Port przesiadkowy-kto tu będzie przylatywał???? i PO CO?????????????
bDHRoTGX
1974
3 lata temu
Ludność  kraju się kurczy z rok na rok. Młodych coraz mniej. Same single i rodziny z jednym dzieckiem. Młodzi z lat 80tych i 90tych w większości wyjeżdżają za granicę. Z tego lotniska to będą latać chyba CI uchodźcy i Ukraińcy, których PIS ściąga na potęgę do Polski,.
Józef Cieśla
3 lata temu
Co z Okęciem? Przekazać Tadziowi z Torunia za symboliczna złotówkę, on będzie wiedział co zrobić z takim terenem w Warszawie.
...
Następna strona