Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|

Centralny Port Komunikacyjny coraz bliżej. Ustawa podpisana, została dekada budowy Airport City

235
Podziel się:

Centralny Port Komunikacyjny bliżej powstania, a przynajmniej na papierze. Prezydent Andrzej Duda podpisał właśnie ustawę o CPK.

To tutaj ma powstać Centralny Port Komunikacyjny. Mieszkańcy od dawna protestują
To tutaj ma powstać Centralny Port Komunikacyjny. Mieszkańcy od dawna protestują (Google)

Airport City, czyli nowe miasteczko lotnicze, ma powstać do 2027 roku. Ustawa określa los mieszkańców podwarszawskiego Baranowa.

Centralny Port Komunikacyjny będzie kosztował około 30-35 mld zł, z czego około 20 mld zł pochłonie budowa samego lotniska. Rząd Prawa i Sprawiedliwości w ekspresowym tempie przyjął niezbędną ustawę - w kwietniu przyjął ją rząd, w maju klepnął parlament, w czerwcu podpisał prezydent Andrzej Duda. Przepisy są gotowe, potrzebne są grunty i będzie można startować z budową.

Uchwalona ustawa określa zasady i warunki przygotowania, finansowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz infrastruktury mu towarzyszącej, w tym również zasady i warunki rezerwacji terenu, wydania decyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości. Dlaczego musi to być zapisane w specustawie? Gdyż tereny pod lotnisko będą przejmowane w sporej części od mieszkańców. Ci od dłuższego czasu protestują i będą niebawem organizować referendum w tej sprawie.

Zobacz także: Zobacz także: 30 lat od katastrofy "Tadeusza Kościuszki" w Lesie Kabackim

Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK i wiceminister infrastruktury przyznał w rozmowie z money.pl, że pod budowę portu będzie trzeba cześć gruntów odebrać właścicielom. Przez dwa lata będą prowadzone negocjacje z właścicielami gruntów pod inwestycje. Wild chciałby w tym czasie mieć zaklepane 90 proc. potrzebnych gruntów. Reszta najpewniej zostanie otrzymana w ramach wywłaszczenia, za które mieszkańcy będą otrzymywać odszkodowania.

Wild w rozmowie z money.pl zapewniał, że część inwestycji związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie finansowana ze środków Unii Europejskiej. Z kolei kwestie dotyczące finansowania budowy portu nie zostały jeszcze w pełni rozstrzygnięte. Najpewniej jednak znajdą się tutaj partnerzy, którzy będą liczyć na zysk.

Podpisana przez prezydenta Dudę ustawa przewiduje też zasady monitorowania i kontroli postępów realizacji CPK. Co pół roku pełnomocnik ds. CPK będzie przedstawiał taką informację na rządzie. Biorąc pod uwagę, że port ma ruszyć w 2027 roku – pełnomocnik będzie wyjaśniał postęp prac kilkanaście razy.

Dlaczego PiS chce CPK? - Ruch lotniczy w naszym regionie rośnie tak dynamicznie, że Lotnisko Chopina w ciągu najbliższych lat nie będzie już w stanie go obsłużyć. Do 2019-2020 r. lotnisko w Warszawie napotka bardzo poważne problemy z przepustowością - wyjaśniał Wild.

Jego zdaniem "zapotrzebowanie na Centralny Port Lotniczy w okolicach 2035 r. powinno wynosić maksymalnie 40-45 mln pasażerów”.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(235)
Wt
6 lat temu
Wszystko fajnie. Ja się tylko boję że to jest projekt polityczny, a nie ekonomiczny poparty analizami ekspertów. A co z dojazdem? Kolej, rozbudowa A2 i A1?
anna
6 lat temu
A przeladunek towarow a wojskowe duze samoloty w Radomiu sie nie zmieszcza
przeciwnik
6 lat temu
Marnowanie pieniędzy i niszczenie następnych terenów pod kolejne już (!) lotnisko w okolicy Warszawy. Dopiero co wybudowano Modlin i co? Pieniądze w błoto? Ciekawe, kto ma w tym interes...
lotniskowiec
6 lat temu
Zamiast wysiedlac cale wsie, dlaczego nie mozna przebudowac odleglego o 5km lotniska Sochaczew?
marcin
6 lat temu
Wyprowadzenie samolotów z Warszawy i budowa CPK jak najbardziej ma sens tylko że to może nie podobać się naszym zachodnim sąsiadom i Brukseli. Takie lotnisko jako baza dla LOTu i kilku tanich linii lotniczych i jako punkt przesiadkowy mogłoby sporo namieszać na europejskim rynku.
...
Następna strona