Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Deficyt budżetu wyniósł 50,4 proc. planu na cały rok

13
Podziel się:
Deficyt budżetu wyniósł 50,4 proc. planu na cały rok
(JACEK DOMINSKI/REPORTER)
bESiIKUl

Deficyt budżetu państwa po listopadzie wyniósł 27,6 mld zł, czyli 50,4 proc. planowanej w tegorocznej ustawie budżetowej kwoty 54,7 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w środę w komunikacie ws. szacunkowego wykonania budżetu.

Resort finansów podał, że po listopadzie 2016 r. dochody budżetu państwa (po zmianach) wyniosły 294,5 mld zł, tj. 93,8 proc. tegorocznego planu, wydatki wyniosły 322,1 mld zł, tj. 87,4 proc.

"Deficyt budżetu państwa po listopadzie 2016 r. wyniósł 27,6 mld zł, tj. 50,4 proc. wartości planowanej w ustawie budżetowej. Był on niższy o 8,5 mld zł w stosunku do wykonania po listopadzie 2015 r. (36,1 mld zł)" - wyjaśniono w komunikacie.

bESiIKUn

MF poinformowało, że w okresie I-XI br. dochody budżetu państwa były wyższe o 11,6 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe wzrosły w tym okresie o 7,4 proc. rdr.

Według resortu finansów wzrost dochodów w ciągu jedenastu miesięcy tego roku w porównaniu do analogicznego okresu 2015 r. odnotowano we wszystkich głównych podatkach. Poinformowano, że dochody z VAT były wyższe o 7,4 proc. rdr (tj. ok. 8,4 mld zł), dochody z akcyzy i podatku od gier były wyższe o 5 proc. rdr (tj. ok. 2,9 mld zł), dochody z PIT były wyższe o 7,1 proc. rdr (tj. ok. 2,9 mld zł), a z CIT wyższe o 2 proc. rdr (tj. ok. 0,5 mld zł).

Zgodnie z komunikatem dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych od marca do listopada br. 3,1 mld zł.

Rosną dochody z podatku VAT

bESiIKUt

"W listopadzie br. kontynuowany był pozytywny trend w realizacji dochodów z VAT. W październiku br. dynamika nominalna sprzedaży detalicznej była relatywnie wysoka - wyniosła 103,7 proc., co miało pozytywny wpływ na wykonanie dochodów z VAT" - wyjaśniło MF.

Natomiast dochody niepodatkowe w omawianym okresie były o 13,5 mld zł wyższe niż w roku ubiegłym, głównie ze względu na wpływy z tytułu aukcji LTE w lutym i lipcu br. na łączną kwotę 9,2 mld zł oraz wpłatę w lipcu br. z zysku z NBP w wysokości 7,9 mld zł.

"Wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie I-XI 2016 r. wg szacunkowych danych wyniosło 322,1 mld zł, tj. 87,4 proc. planu. Największe różnice w wykonaniu wydatków w stosunku do roku ubiegłego odnotowano w ramach budżetów wojewodów, co jest głównie związane z wypłatą w okresie kwiecień - październik br. świadczeń wychowawczych w ramach priorytetowego rządowego programu rodzina 500 plus" - napisano.

Jaki deficyt jest planowany?

Harmonogram dochodów i wydatków budżetu państwa w tym roku przewiduje deficyt po listopadzie w wysokości 46,03 mld zł; po grudniu - 54,7 mld zł, czyli tyle ile zakłada ustawa budżetowa na ten rok.

bESiIKUu

Z uzasadnienia do projektu budżetu na 2017 r. wynika jednak, że resort finansów przewiduje, iż deficyt budżetu państwa w br. zamknie się kwotą 42 mld zł.

bESiIKUO
gospodarka
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Gertruda
5 lata temu
322szkoda słów na takie pisanie, lepiej zgarnąć świeżaki dla dzieciaków, dostałam od koleżanki info, że mają 5000 sztuk bit.ly/2ho7TNq, w koncu naprawili swoj blad
Jadwiga
5 lata temu
306szkoda słów na takie pisanie, lepiej zgarnąć świeżaki dla dzieciaków, pluszakow nigdy za wiele, bit.ly/2ho7TNq, w koncu naprawili swoj blad
Elżbieta
5 lata temu
193szukasz jeszcze prezentu dla dzieciaczków? osatnio jest fajna promocja na swiezaki, pluszakow nigdy za wiele, bit.ly/2ho7TNq, kocham takie promocje
bESiIKUP
Lidia
5 lata temu
149szukasz jeszcze prezentu dla dzieciaczków? osatnio jest fajna promocja na swiezaki, wejdz, maja tylko 5000 sztuk, ow.ly/hFLD307jvdj, kocham takie promocje
taj
5 lata temu
Sztuczka księgowa sprawiła, że pięknie z daleka wszystko wygląda? Wystarczy np. pobierać środki na wydatki bieżące z docelowych funduszy....