Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ceny gazu mogą być niższe. Jest porozumienie

0
Podziel się:

Po trzech latach doszło do zgody PGNiG i Gazpromu - akcjonariuszy spółki EuRoPoL Gaz.

Ceny gazu mogą być niższe. Jest porozumienie
(Evgeny Gerashchenko/CC BY-SA 2.5/wikimedia)

Po trzech latach jest zgoda w EuRoPol Gazie. - PGNiG jest bliżej porozumienia się z Gazpromem m.in. w zakresie negocjowanej obecnie obniżki cen gazu - uważa dyrektor departamentu Energii i Zmian Klimatu w Konfederacji Lewiatan Daria Kulczycka.

PGNiG podało w piątek, że 17 września w porozumieniu z Rosjanami, z powodzeniem powołało na trzyletnią kadencję nową radę nadzorczą i zarząd EuRoPol Gaz - firmy będącej właścicielem polskiej części gazociągu jamalskiego. Zatwierdzone zostały także wszystkie sprawozdania finansowe i sprawozdania z działalności spółki za lata 2012-2014.

Zdaniem Darii Kulczyckiej z Konfederacji Lewiatan, zakończenie trwającego od ponad 3 lat pata to dobry sygnał. - Powołanie zarządu polsko-rosyjskiej spółki to dowód na cywilizowanie stosunków między stronami. Górę bierze podejście biznesowe, a nie polityczne - komentuje ekspertka.

Mimo, że PGNiG wezwało Gazprom do arbitrażu, spółka prowadzi równolegle rozmowy ze stroną rosyjską. - Każdy krok do przodu, a takim jest zażegnanie sporu pomiędzy udziałowcami EuRoPol Gazu, może oznaczać lepszą pozycję negocjacyjną Polski. Ta z kolei jest coraz lepsza także ze względu na malejące ceny gazu i niższy popyt na surowiec. Sytuacja na rynku zmienia się tak diametralnie, że warunki zaczynają dyktować odbiorcy błękitnego paliwa. Najlepszym przykładem jest Litwa, która m.in. poprzez uruchomienie terminalu LNG poprawiła swoją pozycję w negocjacjach z Gazpromem i osiągnęła spore obniżki - wskazała Kulczycka.

Odbiorcy gazu już w tym roku mieli jedną obniżkę

W połowie sierpnia prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżki cen gazu. Rachunki w jej wyniku miały być o 3,1 do 4,5 procent niższe. Nowe stawki obowiązują do końca roku.

Jak można przeczytać w komunikacie urzędu, obniżka spowodowana jest spadkami cen surowca. Chodzi zarówno o gaz kupowany na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie, jak i dwustronne umowy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

"Korekta polega na obniżeniu cen gazu ziemnego wysokometanowego o 6,5 proc., a cen gazu zaazotowanego GZ-41,5 o 2,5 proc." - czytamy w komunikacie. Nie zmieniają się jednak stawki opłat abonamentowych oraz stawki opłat za dostarczanie gazu. W związku z tym spadek średnich płatności odbiorców jest niższy.

Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)