Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Co z zaginionym górnikiem? Ratownicy zmienili strategię

0
Podziel się:

W kopalni Mysłowice-Wesoła trwa akcja poszukiwania górnika, zaginionego po poniedziałkowej katastrofie.

Na zdjęciu jeden z poparzonych górników.
Na zdjęciu jeden z poparzonych górników. (PAP/Andrzej Grygiel)
bFdFqMMR

W kopalni Mysłowice-Wesoła trwa akcja poszukiwania górnika, zaginionego po poniedziałkowym wypadku. Ratownicy uruchomili wentylator i budują tzw. lutniociąg, za pomocą którego przewietrzają wyrobisko. Jako _ rokujący _ określili lekarze stan 11 górników leczonych na oddziałach Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

_ - Ratownicy mają już uruchomiony wentylator, którym będziemy przewietrzać na bieżąco wyrobisko w trakcie jego przeszukiwania. Zgromadzono na miejscu już cały sprzęt, czyli ponad 700 m lutni, z której będziemy budować lutniociąg i na zmianie pierwszej rozpoczynamy już wchodzenie do rejonu _ - powiedział dziennikarzom kierownik Działu Energomechanicznego w kopalni Grzegorz Standziak.

Jak dodał, zadymienie w wyrobisku ogranicza widoczność do pół metra. Przewietrzając wyrobisko, zastępy ratownicze będą mogły posuwać się w pobliże miejsca, gdzie powinien znajdować się zaginiony pracownik. To odległość ok. 700 metrów od wylotu wyrobiska.

bFdFqMMT

Przetransportowanie ważącego 700 kg wentylatora było najtrudniejszą częścią operacji. Został on już podłączony do prądu. Od wentylatora biegnie pierwszy odcinek lutniociągu, który tłoczy powietrze. Ratownicy będą dobudowywać kolejne elementy lutni do miejsca, gdzie powinien być zaginiony.

Inżynier Standziak ocenił, że operacja jest bardzo trudna. Ratownicy muszą wszystko transportować ręcznie, w trudnych warunkach. Warunki są stabilne, ale sytuacja może się zmienić z godziny na godzinę. _ Robimy co możemy, to mogę powiedzieć z całą pewnością _ - zaznaczył. Na dole pracuje na zmianę 8-10 zastępów ratowniczych. Jeden z nich jest bezpośrednio w miejscu, drugi go asekuruje.

Według inżyniera nie da się w tej chwili przesądzić czy w kopalni doszło do zapalenia, czy też do wybuchu metanu. _ To określą specjaliści, kiedy na spokojnie będzie można dokładnie przeanalizować zapisy wszystkich czujników, które były w tym rejonie. Wstępna hipoteza jest taka, że był to wybuch - tak wynika z opisu ludzi, którzy stamtąd uciekali _ - powiedział Standziak.

W poniedziałek wieczorem w należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego kopalni Mysłowice-Wesoła doszło do zapalenia bądź wybuchu metanu. W strefie zagrożenia na głębokości 665 m znajdowało się wówczas 37 górników. 36 wyjechało na powierzchnię, 31 trafiło do szpitali.

bFdFqMMZ

Okoliczności wypadku badają w odrębnych postępowaniach prokuratura i nadzór górniczy. Prokuratorzy i przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego będą sprawdzali także doniesienia o nieprawidłowościach, które miały poprzedzić poniedziałkowy wypadek. Chodzi m.in. o sygnały, że kopalnia nie zareagowała odpowiednio na podziemny pożar. Kopalnia przekazała już prokuraturze zapisy kopalnianych czujników mierzących stężenia gazów w ostatnich miesiącach.

Odnosząc się do pojawiających się po wypadku pogłosek o fałszowaniu czujników w kopalni, Standziak powiedział kategorycznie, że jest to wykluczone. _ Nie posyłamy ludzi na śmierć. Zresztą ci ludzie, to przecież nie są marionetki. Mają świadomość tego, gdzie idą _ - podkreślił. Przypomniał, że wśród poszkodowanych są ratownicy górniczy i osoby dozoru. _ Nie mówcie, że mamy tam samobójców _ - podsumował.

Jako _ rokujący _ określili lekarzewczoraj po południu stan 11 górników z kopalni Mysłowice-Wesoła leczonych na oddziałach Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.Stan pięciu z siedmiu rannych przebywających na intensywnej terapii specjaliści uznali za _ bardzo ciężki, stabilny _, a dwóch najciężej poszkodowanych - za _ bardzo niestabilny, krytyczny _.

Poinformował o tym podczas popołudniowego briefingu dr hab. Marek Kawecki z siemianowickiej oparzeniówki. Związany najprawdopodobniej z zapaleniem metanu wypadek w kopalni Mysłowice-Wesoła miał miejsce w poniedziałek ok. godz. 20.55 na głębokości 665 m. W rejonie zagrożenia znajdowało się 37 górników. Część z nich wyjechała na powierzchnię samodzielnie, kolejni z pomocą ratowników. Do godz. 1.30 odnaleziono i wydobyto 36 pracowników.

bFdFqMNa

Łącznie 31 górników trafiło po katastrofie do szpitali w Sosnowcu, Katowicach i Siemianowicach Śląskich. Do siemianowickiego CLO przewieziono 18 najpoważniej rannych. Siedmiu z nich, nieprzytomnych, umieszczono na oddziale intensywnej terapii. W środę nadal ich życie było bezpośrednio zagrożone, lekarze szczególnie obawiali się o dwóch górników w najcięższym stanie. _ Chcielibyśmy bardzo, żeby ich uratować _ - powiedział Kawecki.

Tego dnia specjaliści z Siemianowic Śląskich kontynuowali m.in. operacje oczyszczania ran, stosowanie specjalistycznych opatrunków oraz terapii hiperbarii tlenowej u tych chorych z oparzeniami dróg oddechowych, których ogólny stan na to pozwalał.

Prócz tego odbywały się wielospecjalistyczne konsultacje - z udziałem m.in. okulisty, internisty, nefrologa czy diabetologa (u pacjentów chorych na cukrzycę). Lekarze mówili, że np. część chorych ma poważnie oparzone gałki oczne, jednak nie zagraża to utratą wzroku.

W szpitalu założono też osiem hodowli komórkowych (metoda stosowana, gdy rozległość oparzeń sprawia, że nie ma skąd pobrać materiału do przeszczepu - by zamknąć rany oparzeniowe). Hodowla trwa ok. trzech tygodni - po tym czasie lekarze mogą liczyć na preparaty naskórka i skóry właściwej, które będą przygotowane do transplantacji.

bFdFqMNb

Wcześniej przedstawiciele _ oparzeniówki _ informowali, że wszyscy przebywający tam górnicy mają oparzenia dróg oddechowych - choć nie w równym stopniu. _ Wśród tych pacjentów są tacy, którzy mają tragicznie oparzone drogi oddechowe _ - mówił w środę rano szef CLO dr Mariusz Nowak. We wtorek lekarze wyjaśniali m.in., że oparzenie dróg oddechowych pogarsza rokowania. _ Oparzenie skóry możemy leczyć, do dróg oddechowych dostępu specjalnie nie mamy _ - tłumaczyli.

Czytaj więcej w Money.pl

bFdFqMNu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)