Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Hubert Orzechowski
Hubert Orzechowski
|

Czeka nas paraliż w aptekach. Przez nowe rozporządzenie

108
Podziel się:

Trwa protest techników farmaceutycznych przeciwko projektowanemu przez GIF rozporządzeniu. Znacznie ograniczy ono ich prawa do pracy w aptece.

Technik farmaceutyczny straci większość swoich uprawnień
Technik farmaceutyczny straci większość swoich uprawnień (Tadeusz Koniarz)

- Akt procedowany obecnie przez GIF zawiera ograniczenie, z którego wynika, że technicy nie będą mogli realizować recept w aptece. Nie będą mogli także informować pacjentów o sposobie dawkowania leku ani proponować im zamienniku – mówi money.pl Marzena Napieracz, członek zarządu Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek, która skontaktowała się z nami przez platformę dziejesie.wp.pl.

Na razie nieograniczony zakres uprawnień mają farmaceuci. Technicy mają je o wiele mniejsze, ale na chwilę obecną mogą zarówno realizować recepty, jak i wydawać pacjentom leki.

Zobacz także: Ostre starcie w studiu "Money. To się liczy". Poszło o apteki

Jeżeli proponowane przez GIF rozwiązanie wejdzie w życie, to będą mogli to robić tylko wykształceni farmaceuci. A to, zdaniem Napieracz, spowoduje w praktyce zablokowanie aptek przez kolejki. – Dziś apteki nie mają pełnych składów, jeśli chodzi o farmaceutów. W każdej brakuje ok. dwóch magistrów. Nagle się przecież ich nie wyprodukuje – ostrzega.

Dlatego do 29 sierpnia technicy farmaceutyczni organizują protest. Na razie polega on na masowym wysyłaniu pisma do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Pytają w nim o bierność resortu w takich sprawach jak: wznowienie kształcenia techników farmaceutycznych, rozszerzenie uprawnień, kwestia odpowiedzialności zawodowej oraz utworzenie samorządu zawodowego techników.

Niby resort zdrowia popiera stanowisko techników wobec przygotowywanego przez GIF dokumentu. Organizowane mediacje teoretycznie przyniosły rezultat, bo GIF wycofał się ze swoich postulatów. Jednak, jak mówi Napieracz, w opublikowanym kilka dni później projekcie rozporządzenie, kontrowersyjne zapisy pozostały.

Technicy są zdesperowani. Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że jeśli dostanie ostateczny tekst rozporządzenia, to już nie będzie możliwości jego zmiany i wejdzie on w życie w kształcie zaproponowanym przez GIF. - Jeżeli ministerstwo się z nami nie spotka, między 11 a 13 września zorganizujemy protest w Warszawie – twierdzi Napieracz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(108)
meg
6 lat temu
Ja, jako pacjent, wolę być obsłużona przez technika z kilkunastoletnim stażem pracy i ogromną wiedzą specjalistyczną, niż przez magistra, który nie odróżnia podstawowych leków i swoimi poradami bardziej szkodzi niż pomaga, a na takich nieraz trafiłam, więc nie są to pojedyncze przypadki. Nie wykształcenie tylko realna wiedza się liczy.
Anna
6 lat temu
Bez techników mgr farmaceuci zaczną uciekać z aptek, nie będzie chwili żeby odejść od okienka, bo nie bedzie widać końca kolejki, dopiero zacznie się orka. Ciężki żywot ma znajoma pracująca w aptece, użera się z pacjentami, zostaje ponad 8 godzin, bo trzeba sprawdzić wydanie recept. Druga uzała, ze za granicą będzie super, nietety nie wytrzymała za duża odpowiedziałność, część kompetencji spadła od lekarzy pierwszego kontaktu. Do końca życia okienko lub bycie kierownikiem po 5 latach wkuwania, uboga ścieżka kariery. Zawód niewdzięczny, po wygaszeniu kształcenia techników nie trzeba było ich odbijać, umrą śmiercią naturalną.
TECHNIK
6 lat temu
Technik farmacji po dwóch latach nauki ma większą wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną. Skoro technik nie jest potrzebny w aptekach to dlaczego przez tyle lat każdy mgr wyręczał się technikiem w ekspedycji, przyjmowaniu towaru czy jeszcze kilka lat temu pracami na nockach? Po co były otwierane szkoły, które nie były darmowe, tylko każdy kto chciał ukończyć szkołę musiał za nią płacić? A teraz technik, który ma przepracowane 10 lat w zawodzie, ma wycierać kurze, a jeżeli tak to za jaką stawkę, konserwatora powierzchni płaskich mówiąc ładnie czy pospolicie "sprzątaczki" czy nadal taką, którą otrzymujemy?
Technik Jacek
6 lat temu
Niestety prawo to jak znam życie nie zostanie wprowadzone a powinno bo obsługa w aptece powinna na papierze wyglądać profesjonalnie bo tylko o to w tym chodzi . Tak naprawdę powinno się stopniowo wprowadzać takie prawo bo po pierwsze spowoduje to paraliż pracy aptek i przez to gigantyczne kolejki , po drugie ludzie powinni mieć czas na przebranżowienie bo jak ktoś pracuje lata w tym zawodzie to trochę ciężko z dnia na dzień zmienic pracę , po trzecie ambitni technicy powinni mieć możliwość dokształcania .
Aptekara
6 lat temu
Chcialabym by umozliwiono technikom zrobienie studiów pomostowych, by mogli sie doksztalcic. I tak np osoba po dwuletnim policealnym, i po dwoch latach stażu mógłby startowac na zaoczne studia trzyletnie z mozliwoscią uzyskania tytulu magistra. Zaloze sie ze ok 50% techników chetnie by poszlo. Ale czy pracodawcow byloby stac na utrzymanie dwoch zmian magistrow w składzie szesciu osob??nie sadze.
...
Następna strona