Notowania

oze
28.05.2015 17:01

Dotacje dla firm. Miliard złotych za dbanie o środowisko

Pieniądze mają pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Oregon Department of Transportation , Flickr (CC BY 2.0))

W sumie miliard złotych dofinansowania mogą dostać firmy, które zrealizują u siebie inwestycje zmniejszające szkodliwy wpływ na środowisko naturalne - informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Maksymalna wysokość finansowania z programu może wynieść do 75 proc. kosztów inwestycji.

Głównym celem programu jest pomoc firmom, które będą chciały zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Preferowane będą ponadto takie inwestycje, dzięki którym firmy będą oszczędniej gospodarować surowcami pierwotnymi.

Dzięki zmniejszeniu szkodliwego wpływu na środowisko firmy poprawią swoją konkurencyjność wobec innych działających w Unii i nie będą musiały uciekać z produkcją poza granice UE, gdzie normy środowiskowe nie są tak restrykcyjne.

Ogłoszenie o naborze wniosków powinno nastąpić w czerwcu. Program będzie realizowany w latach 2015-23, natomiast umowy dofinansowania będą zawierane do roku 2020.

Celem programu jest zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych co najmniej o 1 mln ton rocznie. Z kolei roczna emisja CO2 ma ulec zmniejszeniu o co najmniej 50 tys. ton, dwutlenku siarki o co najmniej o 15 tys., tlenków azotu co najmniej o 3 tys. ton, a pyłów o 500 ton.

Czytaj więcej w Money.pl
Odnawialne źródła energii. Liderem... Chiny Fotowoltaika jest największym pod względem liczby miejsc pracy działem energetyki odnawialnej w skali globalnej.
Na byłym wysypisku będą wytwarzać prąd Energia z ogniw słonecznych będzie zasilała obiekty gminne, co spowoduje, że wydatki za prąd spadną o prawie 90 procent.
Ile można zaoszczędzić na domowej elektrowni? Prezes spółki Grodno przekonuje, że wydatki zwrócą się już po 4-5 latach.
Tagi: oze, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz